Alergia skórna to duży problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, bo występujące na ciele uczulenie może świadczyć o wielu problemach zdrowotnych. Niezdiagnozowany problem potrafi skutecznie uprzykrzać nam życie, na szczęście istnieją sposoby, by mu zaradzić. Sprawdź co może wywoływać reakcję alergiczną.
Generalnie objawy alergii lubią dawać o sobie znać na naszej skórze. Szczególnie, gdy powierzchnia ciała ulegnie podrażnieniu. Uczulić mogą ta ubrania pochodzące z niewiadomego źródła, kosmetyki, dezodoranty, perfumy, szampon, kosmetyki do makijażu itd. Wtedy poirytowana skóra swędzi lub piecze, pojawia się na niej wysypka i zaróżowione plamy. Zdarza się jedna, że i zjedzenie produktu, na który jesteśmy uczuleni, może spowodować wysyp czerwonych krostek wypełnionych płynem surowiczym. Jeżeli objawy pojawiają się w przeciągu godziny od posiłku, możemy być pewni, że jesteśmy uczuleni – na pszenicę, mleko lub owoce morza. Silnie alergizujący jest także seler albo orzechy.
Dlatego obserwujmy swoją dietę i ciało, by dowiedzieć się co spowodowało wykwity na ciele. Silnie alergizujące są także rośliny, szczególnie okres pylenia daje się alergikom we znaki. Trudności w gojeniu się przekłutych uszu lub plamy pozostałe w miejscu styczności skóry z biżuterią wskazują, że możemy mieć alergię na metal. Także leki są silnie uczulające, szczególnie grupa salicylanów powodujące swędzenie kończyn. Jeżeli ciężko nam określić przyczynę alergii skórnej, to przyjrzyjmy się swoim zmianom – jeśli występują miejscowo, to prawdopodobnie wywołał ją bezpośredni kontakt z alergenu. Jeśli rozprzestrzenia się na całe ciało to znaczy, że alergen jest w krwioobiegu. Rodzaj zmian i stopień dokuczliwości zależą od nasilenia stanu zapalnego.
Wiele osób obwinia za alergię ogólne warunki życia, z jakimi przyszło się zmagać współczesnym społeczeństwom. Zanieczyszczone środowisko, niezdrowa żywność pełna chemii i stres obniżają naszą odporność i organizmowi ciężko jest sobie radzić z powszechnie występującymi w przyrodzie substancjami. U osób z alergią kontaktową pod wpływem alergenu powstają tzw. uczulone limfocyty. Uruchamiają one reakcję, która wzmaga aktywność histaminy i innych czynników zapalnych. Dzieje się tak, gdy substancje drażniące zmieniają pH naszej skóry i uszkadzają jej barierę ochronną. Przewlekłe zapalenie ułatwia wnikanie do organizmu alergenów kontaktowych, co może prowadzić do powstania nadwrażliwości alergicznej na daną substancję.
Lek przeciwalergiczny dostępny bez recepty
Objawy alergii skórnej
- Zaczerwienione grudki (mogą być wypełnione płynem)
- Swędzenie/pieczenie skóry
- Łuszczenie się wierzchniej warstwy naskórka
- Stwardnienia skóry, bolesne pęknięcia
- Wysypki (w tym pokrzywka)
- Obrzęk skóry
- Jaskrawoczerwone lub różowe plamy
Wyprysk zwykle powstaje w miejscu bezpośredniego kontaktu skóry z substancją powodującą podrażnienie. Najczęściej zdarzają się one na dłoniach pod wpływem środka do zmywania naczyń, mleczek czyszczących itp., które mogły nas nie uczulać latami. Tak samo może być z reakcją na złoto, srebro czy inne metale, które dotąd nosiliśmy bez przeszkód. Jeżeli raz pojawiła się u nas alergia oznacza to, że należy zachować szczególną ostrożność w doborze kolejnego środka do mycia czy biżuterii. Nasz organizm pokazuje w ten sposób, że jest osłabiony i w naszej intencji jest zapewnienie mu zdrowia. Jeżeli symptomy obejmują całe ciało a towarzyszą im katar, zapalenie spojówek i kaszel oznacza to alergię wziewną. Jeżeli współwystępuje z problemami trawiennymi wskazuje na alergię pokarmową.
Leczenie alergii skórnej
Podstawą jest profilaktyka. Zróbmy test lub samodzielnie rozpoznajmy przyczyny alergii. Jedynym sposobem jej zaradzenia jest niestety unikanie alergenów. Może to być bardzo uciążliwe w przypadku uczulenia na trawy w sezonie letnim czy mleka znajdującego się w wielu produktach. Ważne jest rozpoznanie stopnia uczulenia. Jeżeli przeszkadza nam funkcjonować możemy zdecydować się na odczulanie lub leki dostępne bez recepty. Preparaty mogą być w postaci płynu, kremu, maści, aerozolu – wszystko zależy od umiejscowienia naszego problemu. Preparaty działające miejscowo to m.in. Ectoskin, Fenistil. Wspomagająco można zażywać tabletki antyalergiczne, np. Allertec, Zyrtec, Claritine. Warto także zmienić środki pielęgnacyjne na takie do skóry wrażliwej, np. Emolliere, Oillan. Dotyczy to także proszków do prania i płynów do płukania ubrań, które powinny posiadać atest hipoalergiczności. Wtedy można mieć pewność, że mydło posiada pozytywne wyniki badań dermatologicznych, co oznacza, że jest przyjazne dla skóry i nie powoduje podrażnień. W ciężkich przypadkach pokrzywki lekarz może zdecydować o podaniu steroidów, co wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.
Lek przeciwalergiczny
Uczulić może nas dosłownie wszystko, dlatego nie bagatelizujmy żadnych zmian poczynionych w naszej codziennej rutynie. Jeżeli ranki lub krosty nie chcą się goić i stale je drapiemy, należy zgoić się do dermatologa. Podrażnienie skóry objętej wysypką nie sprawi, że ta się rozprzestrzeni, ale może prowadzić do zakażenia. Doświadczony dermatolog będzie potrafił znaleźć przyczynę na podstawie wywiadu i obserwacji. Dla pewności możemy wykonać testy alergiczne. Polegają one na podrażnieniu skóry najczęstszymi alergenami i odczytanie wyniku po 72 godzinach. Objawy alergii skórnej w miejscu podania substancji świadczą o uczuleniu. Wtedy powinniśmy bezwzględnie unikać drażniących substancji zarówno w środowisku pracy jak i w domu, ponieważ częsty kontakt z alergenem może powodować coraz silniejsze objawy.