Jak leczyć chorą wątrobę?

Wątroba spełnia kluczowe funkcje w organizmie, a jej ból może zwiastować wiele dolegliwości, zarówno błahych jak i tych poważniejszych. Przede wszystkim bóle wątroby są powodowane jej powiększeniem, bo sam narząd nie jest unerwiony. Gdy powiększona wątroba wywiera nacisk na sąsiadujące błony, odczujemy jej ból, a ten bywa naprawdę uciążliwy. Narząd wysyła charakterystyczne objawy, dlatego łatwo rozpoznamy bóle wątroby: kłucie lub ucisk w prawym boku pod żebrami. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem mamy problemy z wątrobą. Jak leczyć chorą wątrobę? Jeżeli ból jest niezwykle intensywny, promieniujący do prawej łopatki z towarzyszącymi wymiotami to najprawdopodobniej mamy do czynienia z kolką wątrobową. W pozostałych przypadkach boląca wątroba równie dobrze może oznaczać zatrucie, zakażenie, zapalenie, marskość wątroby lub toksyczne uszkodzenie.

Lek ułatwiający trawienie

Problemy z wątrobą

Boląca wątroba to ważny sygnał, dlatego należy przyjrzeć się jej charakterowi. Przede wszystkim trzeba określić czy ból pojawił się nagle albo towarzyszy nam przewlekle. Kłujący bój może być objawem pęknięcia wrzodu. Kolka po prawej stronie nadbrzusza świadczy o kamicy dróg żółciowych, która następuje w zaburzeniach odpływu żółcie. Objawy choroby wątroby nie są już tak charakterystyczne – daje ból przewlekły, powoduje dyskomfort, gniecenie. Dlatego ból umiejscowiony po prawej stronie nie świadczy jeszcze o chorej wątrobie. Problemy z wątrobą dają także objaw w postaci bólu głowy – wątroba filtruje bowiem krew z wirusów i bakterii, a gdy ich poziom zwiększa się, możemy odczuwać nasilony ból głowy. Ważne jest także określenie tła w jakim wystąpił ból wątroby.

Ból wątroby po jedzeniu, towarzysząca jej kolka, ucisk, wzdęcia to prawdopodobnie sprawka zbyt tłustego, obfitego posiłku. W poprawieniu funkcjonowania wątroby pomoże nam ostropest plamisty – roślina o działaniu ochronnym i regenerującym. Znajdziemy ją w leku Sylimarol ułatwiającym trawienie i dodatkowo korzystnie wpływającym na układ krążenia. Boląca wątroba przy zdiagnozowanych chorobach wymaga bezwzględnego stosowania się do zaleceń lekarskich.

Leczenie wątroby z pomocą specjalistycznych środków wspomogą i odciążą także leki dostępne bez recepty, np. Hepatil, która uzupełnia organizm w związek chroniący przed uszkodzeniem komórek przed tzw. zaprogramowaną śmiercią i zapobiega tym samym uszkodzeniom wątroby. Objawy choroby wątroby powinny skłonić nas do przyjmowania suplementów diety powstrzymujących jej dalsze uszkodzenia. Jak leczyć chorą wątrobę? Najlepiej z pomocą naturalnych składników, które na stałe powinny zagościć w naszej diecie. Podobnie korzystne działanie do ostropestu wykazują: soja, karczoch, aminokwasy: L-arginina i L-ornityna oraz witaminy z grupy B. Te i inne składniki znajdziemy w wielu kompleksowych lekach na wątrobę, np. Essentix z fosfolipidami sojowymi.

Objawy choroby wątroby

Stłuszczona wątroba to wynik prowadzenia nieodpowiedniej diety i nadużywania alkoholu. Duża waga prowadzi do stłuszczenia narządów wewnętrznych, w tym wątroby. Objawy stłuszczenia wątroby to:

  • Zmęczenie
  • Osłabienie
  • Złe samopoczucie
  • Powiększenie wątroby
  • Dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym.

Niewydolność wątroby  ma bardzo zróżnicowane objawy, ale w początkowej fazie choroby dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego. Występują tu przede wszystkim:

  • Brak łaknienia
  • Zmniejszenie masy ciała
  • Uczucie pełności po jedzeniu
  • Zła tolerancja tłuszczów i alkoholu
  • Bóle brzucha, zwłaszcza po prawej stronie
  • Wzdęcia, odbijanie po jedzeniu, nudności

Niewydolność wątroby wymaga leczenia wspomagającego, przestrzeganie diety ubogobiałkowej i niskotłuszczowej.

Dieta na wątrobę

Przestrzeganie diety w chorobach wątroby będzie uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Dieta na wątrobę powinna być przede wszystkim lekkostrawna, aby nie dostarczać do niej zbyt dużych ilości toksyn i nie podwyższać nadmiernie wydzielania żółci towarzyszącej trawieniu tłuszczy. Dieta na wątrobę poprawi samopoczucie chorego i funkcjonowanie całego organizmu. Należy bezwzględnie unikać spożywania alkoholu. Osoby z nadwagą powinny zredukować swoją wagę i spożywać mniejsze ilości kalorii, a posiłki dobierać staranniej, by były bardzo odżywcze i zdrowe. Dobrze jest włączyć do codzienności także sport i ruch, który odciąży nie tylko wątrobę, ale cały organizm. Mięso na talerzu zastępujmy jak najczęściej warzywami, owocami, produktami z pełnego ziarna.

Dieta taka dostarczy dużą ilość antyoksydantów, witamin i błonnika, które będą regenerowały wątrobę i po części usuwały toksyny. Z mięs poleca się lekkostrawne ryby i drób. Przy wyborze ryb kierujmy się ich pewnym pochodzeniem, aby zawierały jak najmniej hormonów i konserwantów, które będzie musiała przefiltrować wątroba. Wybierany przez chorych drób nie powinien obejmować najtańszego kurczaka, ale jego ekologiczne odmiany, które wzrastały w wiejskiej hodowli. Poza nim dobrym pomysłem będzie spożywanie także indyka, kaczki i gęsi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.