Inulina – czym jest, działanie, zastosowanie, niedobór

W dobie coraz większego i szeroko rozreklamowanego nakłaniania do urozmaicania swojego codziennego jadłospisu różnego rodzaju suplementami diety, sami nie wiemy, który z nich wybrać i czy w ogóle przyjmowanie suplementów diety wiąże się z samymi pozytywami dla naszego organizmu. Natomiast mało kto wie, że suplementy diety są najczęściej oparte na bazie naturalnych składników, które w prosty i naturalny sposób wpływają na polepszenie trawienia, czy ułatwieniu metabolizmu i przyśpieszeniu procesów odchudzania. Inulina jest ciekawym produktem, który od dłuższego czasu cieszy się szczególnym uznaniem jako dodatek do wyrobów farmaceutycznych, ale co ciekawe – swoje miejsce i zastosowanie znajduje również w kuchni, gdzie jest składnikiem, a często nawet bazą wielu smacznych i jednocześnie dietetycznych potraw. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu inuliny, oraz opowiemy o jej zastosowaniu i uzupełnianiu niedoborów.

Czym tak właściwie jest inulina?

W najprostszym, chemicznym tłumaczeniu inulina jest polisacharydem, na który składają się cukier owocowy (fruktoza) oraz glukoza. Jest to bezbarwny proszek, który nie wykazuje właściwości smakowych i zapachowych. Inulina ponadto nazywana jest naturalnym prebiotykiem – produktem, który pozytywnie wpływa na nasz organizm i wprowadzany do organizmu jest najczęściej wraz z pożywieniem, chociaż zdarza się również, że z różnego rodzaju suplementami diety. Jest to produkt, który ma za zadanie naturalną stymulację i poprawę wielu procesów zachodzących w naszym ciele – począwszy od usprawnienia perystaltyki jelit, aż po utrzymanie prawidłowej flory jelit – czynniki te są niewątpliwie ważne dla zachowanie prawidłowej kondycji zdrowotnej. Inulinę pozyskuje się z dolnych fragmentów roślin, które poddane procesom suszenia pozwalają na uzyskanie naturalnej inuliny, którą nabyć możemy w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w aptece – w formie tabletek, które mogą być przyjmowane w normalny sposób, tudzież rozpuszczane w wodzie.

Działanie inuliny:

Ten pozyskiwany w naturalny sposób probiotyk niesie ze sobą wiele zastosowań i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Podstawową funkcją inuliny jest namnażanie i naturalne wsparcie kultur bakterii, które są naturalnym składnikiem pobudzającym i chroniącym naszą florę jelitową. Ponadto, dzięki obecności żywych kultur bakterii, inulina jest produktem, który pozytywnie wpływa na procesy mające na celu poprawę i znaczne zwiększenie naszej odporności i systemu immunologicznego, co będzie szczególnie ważne i istotne w okresach przejściowych pomiędzy poszczególnymi porami roku, kiedy to nasz organizm jest szczególnie narażony na infekcje i zarażenia.

Czy inulina jest naturalnym antybiotykiem?

Działanie inuliny można porównać do działania silnego antybiotyku, który chroni nasz organizm przed licznymi nieprzyjemnościami zdrowotnymi – jednakże inulina jest w pełni bezpiecznym dla naszego organizmu składnikiem, który nie powoduje skutków ubocznych. Ciekawe jest również to, że inulina dzięki pozytywnemu wpływowi na florę jelitową, usprawnia wchłanianie wielu niezbędnych minerałów do naszego organizmu, a działanie te pomaga w prawidłowym rozroście i gęstości kości, co jest szczególnie ważne w okresie młodzieńczym, oraz dla osób w wieku starczym.

Inulina – lek na nowotwory?

Wieloletnie badania udowadniają, że inulina może być również naturalnym składnikiem, który pomaga zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów, poprzez działanie enzymów obniżających ryzyko wystąpienia nowotworu, szczególnie piersi. Dziś coraz częściej słyszymy o profilaktyce raka piersi i namawianiu do regularnego badania się przez kobiety w każdym wieku, jednakże nie każda z nas wie, że przyjmowanie tego naturalnego prebiotyku w naturalny i prosty sposób zmniejszy ryzyko wystąpienia nowotworu piersi u każdej z nas. Pamiętajmy jednak, by o pozytywnym działaniu inuliny opowiedzieć naszym najbliższym kobietom – mamie, babci, czy siostrze i nakłonić je do regularnej suplementacji tego prebiotyku.

Zastosowanie kulinarne inuliny:

Inulina jest produktem, który wykazuje właściwości zagęszczające, toteż będzie idealnym dodatkiem do różnego rodzaju sosów, czy galaretek. Nawet niewielkie ilości inuliny sprawiają, że nasze dania staną się naturalnie zagęszczone, co jest niezbędne przy wielu kulinarnych nowinkach. Ponadto inulina może służyć jako zamiennik białego cukru – jej słodkawy posmak nadaje ciekawego charakteru wypiekom. Jest bez wątpienia zdrową alternatywą zwyczajnego i używanego na co dzień białego cukru, a dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu zalecana jest osobom, które cierpią na cukrzycę i inne choroby przewlekłe, wykluczające z codziennego jadłospisu cukier.

Inulina BIO 250 g

Jak uzupełnić niedobór inuliny?

Niedobór inuliny możemy uzupełnić na kilka różnych sposobów. Najprostszym i najszybszym sposobem jest regularna suplementacja sprasowanej inuliny w postaci tabletek, dostępnych bez recepty w każdej aptece. Ciekawym sposobem uzupełnienia niedoboru tego ważnego dla naszego zdrowia prebiotyku będzie również regularne dodawanie 2-3 łyżeczek inuliny w proszku do codziennych dań i potraw. Inulina jest słodkawa, ale nie mocno słodka, dlatego też 3 łyżeczki dodane jako słodzik do kawy czy herbaty nie dadzą o sobie mocno znać. Ponadto czosnek i szparagi bez dodatków jakichkolwiek ulepszaczy są wspaniałym i naturalnym źródłem inuliny. Regularna, 2 tygodniowa dieta, która uwzględni w swoim codziennym jadłospisie te smaczne warzywa, pomoże nam uzupełnić braki inuliny i znacząco wpłynie na poprawę funkcjonowania naszego organizmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.