Guzki krwawnicze. Jak leczyć guzki krwawnicze?

Guzki krwawnicze są znane pod potoczą nazwą hemoroidy. Gdy zaczynamy chorować i mamy problem z poprawnym wypróżnianiem się, guzki krwawnicze są przepełnione krwią i powodują stan zapalny żył odbytu jak i sąsiadujących tkanek. Nie uszczelniają kanału odbytu i sprawiają nam coraz poważniejsze kłopoty od bólu, po żylaki odbytu, czyli chorobę hemoroidalną. Pierwszym objawem choroby jest swędzenie okolicy odbytu, które często jest przez nas bagatelizowane. Guzki powiększają się i sprawiają wrażenie niepełnego wypróżnienia. Z czasem można zauważyć ślady krwi na papierze toaletowym, które pokazują, że problem jest coraz poważniejszy. Z czasem dochodzi do wypadania guzka – po wypróżnieniu można go wyczuć w okolicy odbytu. Na początku cofa się samoistnie, w późniejszym stadium choroby trzeba mu pomóc wrócić na miejsce, aby nie dopuścić do obrzęku i zakrzepicy. W końcu przez cały czas tkwi na zewnątrz odbytu. Ból pojawia się wtedy, gdy hemoroidom towarzyszą np. powikłania zapalne i zakrzepowe.

Przyczyny guzków krwawniczych

Guzki krwawnicze nie są wbrew pozorom dolegliwością osób starszych. Można je spotkać u osób młodych, które preferują siedzący tryb życia, bez aktywności fizycznej. Takie długotrwałe uciskanie na dolny układ żylny powoduje zmiany ciśnienia napierające na żyły odbytu. Na guzki krwawnicze uskarżają się osoby pracujące w biurze, kierowcy czy kolarze. Kolejną przyczyną guzków krwawniczych jest nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik i wodę. Nawracające zaparcia zmuszają dolny przewód pokarmowy do intensywnej pracy, a pod wpływem niestrawionych resztek dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu. Jak nie trudno się domyślić problem guzków krwawniczych dotyczy w dużym stopniu osób otyłych. Niesamowity wysiłek podczas porodu sprawia, że i kobiety rodzące naturalnymi siłami mają później problem z guzkami krwawniczymi. Także każda kolejna ciąża zwiększa ryzyko problemu żylnego, nie tylko odbytu, ale całych kończyn dolnych. Ryzyko hemoroidów zwiększa się, jeżeli cierpimy na niewydolność krążeniową i mamy zmniejszone napięcie mięśniowe odbytu, np. na skutek ciągłych zaparć czy przebytych operacji.

Najlepsze czopki na guzki krwawnicze

Jak zapobiegać guzkom krwawniczym

Aby uniknąć hemoroidów należy stosować się do kilku zasad:

  • Unikaj zaparć i stosowania leków przeczyszczających, a gdy już się zdarzą, poczekaj aż jelita same się wypróżnią
  • Wypijaj duże ilości wody, spożywaj błonnik, np. w postaci lnu, tabletki do ssania Colfarm czy Bio-Błonnik. Pomogą także preparaty pęczniejące w żołądku i rozbijające masę kałową, np. Forlax.
  • Prowadź aktywny tryb życia
  • Wykonuj ćwiczenia napinania i rozluźniania pośladków
  • Dbaj o higienę osobistą, noś przewiewną bieliznę
  • Nie lekceważ pierwszych objawów – krwawienia, swędzenia odbytu

Do rozpoznania guzków krwawniczych niezbędna jest wizyta u proktologa. Lekarz po badaniu per rectum będzie w stanie wydać diagnozę, a późniejsza anoskopia tylko potwierdzi podejrzenia. Oba badania przebiegają szybko i bezboleśnie. Skierowanie można otrzymać przez lekarza pierwszego kontaktu, wystarczy powiedzieć mu o naszych podejrzeniach.

Leczenie guzków krwawniczych domowymi sposobami

Choroba hemoroidalna rozwija się bardzo powoli, dlatego im wcześniej ją rozpoznamy, tym lepiej dla nas. Jak leczyć guzki krwawnicze? Bez względu na zaawansowanie schorzenia zaleca się profilaktyczne spożywanie dużej ilości wody, prowadzenie zróżnicowanej diety, jedzenie posiłków bogatych w warzywa, owoce i pełnoziarniste pieczywo. Niewskazana jest także czekolada, czarna herbata, mocny alkohol i wino, ziarna i orzechy mogące podrażniać odbyt, ostre przyprawy i wszystkie produkty, po których cierpimy na wzdęcia i zaparcia. Zmiana diety jest także najskuteczniejsza na początku rozwoju hemoroidów, gdy doskwiera nam tylko swędzenie odbytu.

Hemorol – czopki na guzki krwawnicze

Maści, kremy i czopki na guzki krwawnicze

Leki na hemoroidy zawierają naturalne substancje o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Mają one za zadanie złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i złagodzić świąd. Poszukiwanymi substancjami są: wyciąg z kasztanowca, arniki, nagietka, czyli takie, które usprawniają przepływ krwi przez żyły. Mogą wykazywać różne działanie – skupiać się na łagodzeniu, znieczuleniu, hamować krwawienia, uszczelnić i wzmocnić naczynia. Apirectum z propolisem, Tołpa Expert Procto z mentolem. Jeżeli bardziej ufamy chemii, szukajmy leków z diosminą i hydrokortyzonem, nawet tych przyjmowanych doustnie (Diosmina + hesperydyna) które są syntetycznymi odpowiednikami roślin leczniczych. Z ziół można także korzysta robiąc nasiadówki, czyli ciepłe kąpiele z rozpuszczonymi w wodzie ziołami. Powinny trwać kilka do kilkunastu minut. Wystarczy zaopatrzyć się w mieszanki ziołowe, np. szałwia, rumianek, pokrzywa, podbiał, skrzyp lub czarny bez a nawet nadmanganian potasu.

Wypróbujmy także kąpiele z dodatkiem kilku kropel olejków eterycznych o działaniu przeciwzapalnym, np. rozmarynowego. Przyjmuje się, że gdy dolegliwości są duże, powinniśmy zastosować krem, gdy mniejsze – czopki. Jeśli dokucza nam silny ból, to nic nie pomoże tak, jak czopki przeciwbólowe, np. Paracetamol, Vegantalgin H, które bardzo szybko wchłaniają się do krwioobiegu. Już po kilku dniach stosowania takich maści będziemy czuli różnicę, guzki zmniejszą się, a ich rozwój będzie zahamowany. Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy lub choroba jest zaawansowana, guzki można usunąć jedną z nowoczesnych metod. Naturalne sposoby są najbardziej skuteczne, gdy mamy do czynienia z pierwszym stadium choroby, w zaawansowanym będą działały wspomagająco.

Okłady na hemoroidy

Z okładów na hemoroidy szczególnie chętnie korzystają kobiety w ciąży, ale ich zastosowanie jest dużo szersze. Domowe okłady mogą być ciepłe lub zimne, zależnie od nasilenia objawów. Ciepłe będą sprawdzały się bardziej w początkowym etapie choroby. Kostką lodu zawiniętą w jałową gazę należy przykładać do odbytu, co złagodzi ból. Pomoże także polewanie ud naprzemiennym ciepłym i zimnym strumieniem wody. Podobnie działają tampony nasączone w rumianku czy wyciągu z czosnku i cebuli. Działają one przeciwzapalnie i obkurczająco na błony śluzowe odbytu. Najprostszym sposobem jest chyba przykładanie torebki zaparzonej herbaty. Zawarta w niej teina zadziała ściągająco i antyseptycznie. Po każdym wypróżnieniu można przemywać chore miejsce wyciągiem z nagietka czy aloesu, to uchroni nas przed bólem i dyskomfortem. Takie zabiegi będą także wspomagały gojenie guzków krwawniczych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.