Grzybica stóp – stopa sportowca

Grzybica stóp – stopa sportowca
4.5 (90%) 8 votes

Stopa sportowca nazywana jest również stopą atlety. Jest nic innego jak grzybicze zakażenie stóp. Najczęściej chorobą tę wywołują dermatofity. Grzybica zazwyczaj pojawia się na podeszwach stóp oraz między palcami. Jeśli w odpowiednim czasie nie podejmie się specjalistycznego leczenia, infekcja przeniesie się również na paznokcie.

Stopa sportowca jest częstym schorzeniem. Szacuje się, że zmaga się z nią około 20% ludzi. Nazwa pochodzi stąd, iż ponad połowa sportowców i osób które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, choruje na tę przypadłość.

Przyczyny grzybicy:

Stopę sportowca najczęściej wywołują wspomniane wcześniej dermatofity. Popularne są również dwa inne gatunki grzybów. 60% zakażeń powoduje Trichophyton rubrum, a 20% Trichophyton mentagrophytes var. Interdigitale.

Głównym powodem pojawienia się grzybicy jest nieodpowiednia higiena. Rozwojowi grzybów sprzyjają nieodpowiednie, nieprzewiewane czy też zbyt małe buty. Zaleca się również rezygnację ze skarpetek zrobionych ze sztucznych tworzyw. Powoduje to zbyt intensywne pocenie się stóp i przegrzewanie ich.

Uważaj! Nie tylko stopy

Nieleczona grzybica stóp zaatakować inne części ciała!

Dlaczego najczęściej chorują sportowcy? Ponieważ bakterie najlepiej rozwijają się w łaźniach, saunach, na siłowniach i basenach. Dlatego osoby, które często bywają w tego typu miejscach są znacznie bardziej narażone na grzybicę.

Okazuje się, że infekcji tej sprzyjają również urazy na stopach oraz różnego rodzaju zadrapania. Umożliwia to bowiem przedostanie się grzybom w głąb naskórka. Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną także jest często przyczyną zachorowań.

Objawy grzybicy:

W początkowym stadium infekcji grzybica pojawia się między czwartym i piątym palcem na stopie. Szybko jednak przenosi się na inne palce oraz na podeszwę stopy. Rozwojowi grzybicy sprzyja przede wszystkim ciepło i wilgoć.

Ci, którzy walczą ze stopą sportowca często narzekają na:

 • Potliwość stóp
 • Swędzącą wysypkę
 • Pieczenie stopy
 • Nieprzyjemny, charakterystyczny zapach stóp
 • Sączące się pęcherzyki
 • Zaczerwienienie
 • Łuszczenie się skóry w zainfekowanych miejscach

Jeśli na stopach pojawią się pęknięcia i owrzodzenia, jest to informacja o tym, że grzybica osiągnęła już zaawansowane stadium rozwoju.

Leczenie grzybicy:

Dermatolog zanim zdecyduje się na odpowiednie leczenie musi wykonać tzw. badanie mikologiczne. Oznacza to, że tkanki chorobowe zostają pobrane i zbadane pod mikroskopem oraz poddane hodowli. Jeśli z tkanki powstanie grzyb, będzie to dowód na to, iż pacjent ma grzybicę.

Należy pamiętać, że wymienione wcześniej objawy mogą informować także o innych chorobach np. łuszczycy, wyprysku potnicowym, wyprzeniem międzypalcowym czy wyprysku modzelowatym.

Jakie preparaty można stosować do walki z grzybicą? Jeśli chodzi o leczenie doustne, to poleca się Ketokonazol, Itrakonazol oraz Terbinafinę. Najczęściej jednak stopę sportowca można leczyć miejscowo przy zastosowaniu różnych maści, kremów czy płynów w aerozolach. Należy jednak pamiętać, że efekty leczenia pojawią dopiero około 4-6 tygodni po codziennej aplikacji preparatu na stopę.

Pamiętaj! Leczenie

Po zauważeniu objawów jak najszybciej udaj się do lekarza, aby nie doszło do rozsiania grzyba po organizmie.

Skarpetki i buty a stopa sportowca

Kolejnym sposobem na zapobieganie rozwoju grzybicy jest odpowiedni dobór obuwia oraz skarpet. Podstawowym kryterium, którym powinniśmy się kierować jest przewiewność oraz chłonność. Zarówno obuwie jak i skarpetki powinny być przewiewne, a jeżeli nie jest to możliwe – jak w okresie zimowym, należy zadbać o odpowiednio chłonne skarpety, na przykład z bawełny lub skarpety sportowe, które pochłoną całą wilgoć. Zimą warto również zadbać o dwie pary butów, aby nie nosić jednej codziennie, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której nosimy te same buty dwa dni pod rząd lub więcej. Pozostawienie butów na drugi dzień służy całkowitemu wysuszeniu materiału, dzięki czemu ograniczamy rozwój bakterii oraz niwelujemy ryzyko ich powstawania. Dodatkowo możemy spryskiwać wnętrze obuwia odpowiednimi sprejami przeciwko grzybicy.

Domowe sposoby na walkę z grzybicą stóp

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwko grzybicy stóp, jednak są one niezwykle drogie. Co gorsza mają one również szkodliwy wpływ na skórę, przez co może być ona podatna na kolejne infekcje. Dlatego też w celach zapobiegawczych oraz przy słabo rozwiniętej grzybicy możemy stworzyć własne specyfiki, dzięki którym uchronimy się przed grzybicą, a oto i one:

 • olej lub wyciąg z pestek grejpfruta, wcierany w stopy niczym balsam pozwoli zabić rozwijające się bakterie
 • olejek drzewa herbacianego wykazuje również właściwości bakteriobójcze, możemy go stosować podobnie jak olej z pestek grejpfruta – do smarowania stóp, ale również możemy stworzyć z niego aerozol i przemywać nim stopy
 • Wyciąg z aloe vera – chociaż nie ma właściwości bakteriobójczych to wspomaga odbudowę naskórka, dzięki czemu zmniejsza szansę wystąpienia zakażenia grzybami, warto go używać po przebytej grzybicy

Powikłania po grzybicy stóp

Nieleczona grzybica stóp może atakować pozostałe części ciała i może rozwinąć się w takie choroby jak:

 • grzybica paznokci
 • grzybica skóry poza stopami
 • grzybica skóry głowy

Z tego powodu należy zapobiegać jej powstawaniu oraz kiedy ją zauważymy należy szybko zareagować i zastosować odpowiednią kurację.

 

 

1 komentarz
 1. Magda mówi

  ja miałam leczeie pulsowe w terapii doustnej i dopiero to pozwoliło wyleczyć grzybicę raz na zawsze.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Skóra
Rumień guzowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Zamknij