Grypa żołądkowa
Grypa żołądkowa, potocznie znana jako grypa jelitowa lub jelitówka, to choroba spowodowana infekcją wirusową układu pokarmowego. Rotawirusy, norowirusy oraz adenowirusy powodują zakażenie przewodu powodując osłabiające wymioty i silną biegunkę. Chorobie towarzyszy gorączka i brak apetytu, które dodatkowo upośledzają system odpornościowy organizmu i podwyższają ryzyko groźnego dla zdrowia odwodnienia. Do zakażenia dochodzi poprzez jedzenie, ale także drogą kropelkową, co stwarza dogodne warunki do rozprzestrzeniania się chorobotwórczych drobnoustrojów.
Choć choroba określana jest mianem grypy, biochemicznie nie jest z nią związana. Nazwa odnosi się do charakteru przebiegu choroby przypominającej grypopodobne czynniki. Należą do nich m.in. szybko rozprzestrzeniające się, cykliczne zakażenia drogą wziewną. Wyjątkowo podatne na zachorowania są skupiska takie jak przedszkola, oddziały szpitalne, autobusy. Ogniska epidemii osiągają najszybsze apogeum zwłaszcza wśród dzieci o niewykształconej do końca odpowiedzi immunologicznej, czyniąc je podatniejszymi na zachorowania.
Grypa żołądkowa jest najczęściej wywoływana przez rotawirusy. Do dziś wyszczególniono 7 odmian rotawirusa, z czego 3 mają zdolność przetrwania w ludzkim ciele. Oporny w leczeniu wirus jest nie do zatrzymania, a jego leczenie polega na łagodzeniu dokuczliwych objawów. Nie jest to jednoznaczne z możliwością jego lekceważenia, gdyż wirus grypy żołądkowej może być groźny, szczególnie dla dzieci, stąd popularne wśród mam szczepionki przeciwko rotawirusom.
Lek przeciwbiegunkowy bez recepty
Rokrocznie notuje się około 120 milionów przypadków infekcji rotawirusowych, z czego około 4 % kończy się śmiercią na skutek powikłań. Szczególnie narażone są niemowlęta i osoby starsze. Przeciętny przebieg choroby wywołuje grypę żołądkową, jednak i ona niesie za sobą ryzyko niekorzystnych dla zdrowia objawów. Grypa żołądkowa powinna być poddawana leczeniu, by szybciej powrócić do zdrowia i zniwelować nieprzyjemne skutki rozwoju dolegliwości.
Objawy grypy żołądkowej:
Pełen rozwój choroby poprzedza 3-dniowy wzrost wirusów, podczas których dostrzegamy początki osłabienia i rozbicia. W sumie choroba trwa od 4 do 10 dni skutecznie wyłączając nas z codziennych aktywności i ograniczając nasze możliwości. Charakterystyczne dla grypy żołądkowej objawy to:
- gorączka
- ból brzucha, nudności, wymioty
- nasilona, przewlekła biegunka
- zmęczenie
- brak apetytu
Wszystkie wymienione symptomy prowadzą do szybkiego odwodnienia organizmu, które jest szczególnie groźne w porze upałów. Niedostatek wody w organizmie zaburza pracę jelit oraz zwiększa stężenie toksycznych produktów przemiany materii przyczyniając się do pogorszenia kondycji całego ciała.
Przyczyny grypy żołądkowej
Do zarażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, która może rozprzestrzeniać się w szybkim tempie i na wielkie odległości. Z tego powodu osobę chorą powinno się w miarę możliwości odizolować od zdrowych domowników na czas ustąpienia objawów. Inną drogą zakażenia jest pokarm: nieświeże produkty, niemyte owoce i warzywa czy nieprzegotowana woda. W trosce o swoje zdrowie nie można zapominać o higienie. Przedmioty codziennego użytku stanowią dogodne środowisko dla wirusów, jeśli nie są dostatecznie często oczyszczane.
Lek przeciw biegunce dostępny bez recepty
Leczenie grypy żołądkowej
Do dzisiaj nie jest znany skuteczny i jednoznacznie potwierdzony sposób na leczenie zakażeń wirusowych, dlatego też przeciwdziałanie grypie żołądkowej opiera się na leczeniu objawowym. Zalecane jest przede wszystkim nieustanne spożywanie dużej ilości płynów w postaci wody mineralnej. Jedzenie zastąpią delikatny ryż, gotowane warzywa, jogurty, ziemniaki, banany. Dostarczą one niezbędnych wartości odżywczych wypłukiwanych z organizmu. Intensywne wymioty i biegunki bardzo szybko odwadniają organizm, dlatego wspomagająco można skorzystać ze środków nawadniających, np. Smecta. Szybszą regenerację organizmu zainicjują probiotyki zawierające pałeczki kwasu mlekowego poprawiającego pracę przewodu pokarmowego i zasiedlające go w dobroczynne bakterie odbudowujące mikroflorę jelit. Niezastąpione okażą się leki przeciwko biegunce, które zmniejszą wzmożoną perystaltykę jelit. Gorączkę i towarzyszący jej ból głowy złagodzą leki z ibuprofenem. Długości choroby nie można skrócić, dlatego najlepszym wyjściem jest ją przeczekać, z dala od osób zdrowych, które mogą zostać bardzo szybko zarażone. U niemowląt zalecane są szczepienia przeciw rotawirusom, będącym najczęstszą przyczyną grypy żołądkowej. Szczepienia te chronią przed kilkoma szczepami rotawirusów i znacznie zmniejszają objawy choroby w przypadku zarażenia pozostałymi.
Niezwykle ważna jest profilaktyka, która zmniejszy ryzyko zarażenia grypą żołądkową. Podstawą jest mycie rąk przed każdym posiłkiem i zachowanie szczególnej ostrożności podczas przygotowywania posiłków. Czystość wokół nas samych będzie skutkowało mniejszą szansą rozwoju wirusa w niedogodnych warunkach.