Gotu kola – właściwości lecznicze, substancje aktywne, przeciwwskazania

Gotu kola – właściwości lecznicze, substancje aktywne, przeciwwskazania
5 (100%) 4 votes

Gotu kola, inaczej nazywana również wąkrotą azjatycką wywodzi się z Azji, gdzie już dawno doceniono jej lecznicze właściwości. Początkowo była uznawana jedynie za przysmak słoni, jednak ludzie szybko odkryli, że stosowanie zewnętrzne rośliny może przyczynić się do przyspieszenia gojenia się ran. Do Europy gotu kola trafiła mniej więcej w XIX wieku. Na naszym kontynencie również szybko doceniono jej właściwości i stosowano ją jako okład na rany postrzałowe. Warto jednak wiedzieć, że ta roślina ma jeszcze wiele innych korzystnie wpływających na nasz organizm właściwości.

Gotu kola – co w sobie kryje?

Prozdrowotne właściwości gotu kola zawdzięcza swojemu bogatemu składowi. W roślinie znajdziemy między innymi:

 • Glikozyd kwasu azjatykowego
 • Trojterpyny
 • Madekasozyd
 • Kwas madeksowy
 • Kwas betulinowy
 • Związki kumarynowe
 • Kwasy fenolowe
 • Fitosterole
 • Poliny
 • Alkaloidy
 • Walarynę
 • Kwas glutaminowy
 • Serynę
 • Alaninę
 • Witaminę A
 • Witaminę C
 • Witaminę E
 • Witaminę K
 • Magnez

Gotu kola – właściwości lecznicze

Dzięki tak dużej ilości składników, które korzystnie wpływają na nasz organizm, gotu kola szybko znalazła zastosowanie w medycynie i stosuje się ją do leczenia wielu chorób.

Ludowi medycy z Indii stosowali gotu kolę do leczenia chorób skórnych, takich jak na przykład trąd czy łuszczyca. Przykładali ją również do ran, by przyspieszyć proces ich gojenia. Obecnie wyciąg z rośliny jest dodawany do różnego rodzaju tabletek oraz preparatów na trądzik, opryszczkę czy pokrzywkę. Wszystko za sprawą azjakozydu, który charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi, a ponadto przyspiesza bliznowacenie.

Stosowanie gotu koli poleca się również osobom, które zmagają się z żylakami. Przeprowadzono badania, których wyniki wykazały, że wcieranie ekstraktu z rośliny poprawia ukrwienie łydek i zmniejsza widoczność fioletowych żyłek oraz uczucie bólu. Specjaliści polecają profilaktyczne stosowanie gotu koli osobom, które przez długi czas pracują stojąc lub siedząc, lub podczas pojawienia się pierwszych oznak żylaków, takich jak skurcze stóp oraz łydek lub charakterystycznych fioletowych żyłek


.

Napar z rośliny lub tabletki powinny stosować również osoby, które narażone są na długotrwały stres lub mają problemy emocjonalne. Herbatkę z gotu koli można podawać także osobom z chorobami takimi jak autyzm, zespół Aspergera czy ADHD. Dodatkowo roślina pomaga w leczeniu bezsenności oraz epilepsji oraz zmniejsza uczucie zmęczenia. Wpływa także na szare komórki, regenerując je i usprawniając ich pracę. Usprawnia również pracę naszego mózgu, ponieważ poprawia pamięć i wzmacnia koncentrację. W związku z czym powinni po nią sięgać uczniowie, studenci oraz osoby starsze, szczególnie te, które cierpią na chorobę Alzheimera.

Przeprowadzono szereg badań, których wyniki dowiodły, że gotu kola jest pomocna w leczeniu nowotworów, w szczególności raka piersi i czerniaka. Substancje zawarte w roślinie mają toksyczny wpływ na komórki nowotworowe, przez co pomagają w ich niszczeniu.

Gotu kola korzystnie wpływa również na naszą skórę, dzięki temu wyciąg z rośliny znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się go do różnego rodzaju kremów oraz balsamów, ponieważ widocznie spłyca zmarszczki i pomaga w redukcji cellulitu. Dodatkowo nawilża skórę i wzmaga produkcję kolagenu przez co skóra jest bardziej elastyczna. Kosmetyki z wyciągiem z gotu koli można stosować także w celu poprawy kondycji cery naczynkowej oraz w celu zredukowania cieni pod oczami. Wspomaga także krążenie krwi oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Dodatkowo smarowanie blizn maścią z wyciągiem z rośliny, sprawia, że są one płytsze.

Gotu kola

Gotu kola – dawkowanie

Gotu kolę możemy stosować zarówno zewnętrznie w postaci maści, kremów oraz balsamów oraz wewnętrznie. Na rynku dostępne są tabletki lub susz, z którego przygotowuje się napar lub nalewkę. Takie napoje o stężeniu od 2 do 3% należy pić od rano do południa w ilości kilku szklanek. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na tabletki, musimy pamiętać, by ostatnią z nich przyjąć w godzinach popołudniowych w celu uniknięcia problemów z zasypianiem. Należy przy tym pamiętać, że przyjmowanie gotu koli w ilości do 100 gram dziennie nie wywoła pożądanych efektów, może jedynie spowodować występowanie efektu placebo.  Gotu kolę możemy łączyć z kofeiną.

Gotu kola – przeciwwskazania

Gotu koli nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie poleca się jej również osobom, które mają problemy z wątrobą, cukrzykom oraz osobom, które przyjmują leki na obniżenie cholesterolu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Zdrowie, Zioła
Kadm – toksyczność kadmu, jak zapobiegać zatruciu

Zamknij