Gorzki smak w ustach – przyczyny, objawy, leczenie

Gorzki smak w ustach – przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 4 votes

Utrzymanie odpowiedniej higieny osobistej jest w ówczesnych czasach kwestią pierwszorzędną, a co za tym idzie – używamy wielu preparatów i substancji w celu poprawy wyglądu naszej skóry, włosów, czy chociażby naszej jamy ustnej i uzębienia. Higiena jamy ustnej jest bez wątpienia bardzo istotną kwestią i świadczy o nas. Wielu twierdzi, że zdrowy i piękny uśmiech jest wizytówką człowieka i kluczem do zdobycia sympatii. Równie ważną kwestią jest dbanie o całość naszej jamy ustnej, gdyż narażona jest ona na wiele nieprzyjemnych w skutkach infekcji zakażeń.

Problemem, z którym boryka się wiele osób, gdy wspomni się o jamie ustnej jest nieprzyjemny, gorzki posmak, którego przyczyną może być wiele różnych powikłań, a często nawet odczuwanie gorzkiego smaku w ustach jest znakiem, że powinniśmy udać się do lekarza. Gorzki posmak w ustach jest nieprzyjemną i kłopotliwą dolegliwością. Dziś bliżej przyjrzymy się przyczyny, objawom i leczeniu odczuwania gorzkiego smaku w ustach.

Gorzki smak w ustach – przyczyny:

Odczuwanie gorzkiego smaku w ustach jest niewątpliwie nieprzyjemnym i powodującym dyskomfort schorzeniem, które dotyczy ogromnego odsetka ludzi. Cześć z nas, odczuwając nieprzyjemny, gorzki posmak w ustach nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to być objaw poważnej choroby, która wymaga natychmiastowego leczenia. Lecz nie zawsze objaw ten świadczy o groźnym schorzeniu, a jego przyczyną może być chociażby nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Istnieje kilka podstawowych przyczyn odczuwania gorzkiego smaku w ustach:

  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – często wydaje nam się, że szczotkowanie zębów po każdym posiłku uchroni nasze zęby i jamę ustną przed nieprzyjemnościami związanymi ze sferą stomatologiczną. Jednakże, aby utrzymać odpowiedni stan jamy ustnej należy regularnie czyścić nasze zęby przy pomocy nici dentystycznej, używać płynów do płukania jamy ustnej o właściwościach bakteriobójczych, czy stosować specjalne, profesjonalne pasty, które pomogą uniknąć nam odczuwania nieprzyjemnego, gorzkiego smaku w ustach, który spowodowany może być chociażby toczącym się w obrębie jamy ustnej i zębów zapaleniem.
  • Palenie tytoniu – nałogowe palenie tytoniu jest nie dość, że niebezpieczne dla naszego zdrowia, to sprawia jeszcze, że nasze zęby stają się nieestetycznie zażółcone i podatniejsze na próchnice i różnego rodzaju infekcje. To właśnie tytoń sprawia, że odczuwamy w ustach nieprzyjemną gorycz, a do tego nasz oddech staje się nieprzyjemny i często jest przyczyną dyskomfortu. Aby uniknąć problemu gorzkiego posmaku w ustach spowodowanego nałogowym paleniu papierosów powinniśmy używać specjalnych past do zębów, dopasowanych do palaczy, które pomagają nam zmierzyć się z nieprzyjemnym i gorzkim posmakiem w ustach po zapaleniu papierosa.
  • Refluks żołądkowo – przełykowy – jest to choroba dotykająca osoby w każdym wieku i charakteryzuje się odczuwaniem gorzkiego smaku w ustach, oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Dolegliwość ta polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, co powoduje nieprzyjemne odczucia smakowe w obrębie naszej jamy ustnej. Refluks jest jednakże chorobą, którą da się leczyć i łagodzić jej objawy, toteż dobór odpowiednich i dobranych do naszych osobistych preferencji leków może spowodować złagodzenie objawów refluksu.

Objawy gorzkiego smaku w ustach:

Zależnie od podłoża schorzenia, jakiemu towarzyszy gorzki posmak w ustach, towarzyszyć może mu również wiele innych dolegliwości. Jedną z nich może być silny ból brzucha – w połączeniu z gorzkim smakiem u ustach świadczy najprawdopodobniej o zapaleniu wątroby, a towarzyszyć temu może jeszcze dodatkowo świąd skóry, oraz wyjątkowo nieprzyjemna woń potu.

Ponadto, nieprzyjemnemu uczuciu goryczy towarzyszyć może również obrzęk jamy ustnej, czy dziąseł, napadowy ból głowy, czy odczucie pieczenia w przełyku i żołądku. Przyczyn gorzkiego smaku w ustach jest nieprawdopodobnie wiele, dlatego też nie ma charakterystycznych i jednolitych objawów. W trosce o swoje własne zdrowie, nieprzyjemność tą powinniśmy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, w celu wykluczenia wielu chorób, których przyczyną może być nieprzyjemny, uciążliwy posmak w jamie ustnej.

Leczenie gorzkiego smaku w ustach:

Niestety nie istnieje jedna metoda, która będzie skuteczna w leczeniu gorzkiego smaku, a podłoże tego nieprzyjemnego uczucia powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu, który poprzez skierowania na badania pomoże ustalić nam przyczynę gorzkiego smaku w ustach. Jednak sami, przed ustaleniem przyczyny przez lekarza możemy również zdziałać dużo i pamiętać o odpowiedniej czystości i higienie jamy ustnej.

Reguralne i dokładne szczotkowanie naszych zębów i języka, pomoże nam zniwelować gorzki posmak, a dodatkowe wspomaganie się miętowymi gumami czy pastylkami pomoże zapomnieć nam o tej krępującej dolegliwości. Należy pamiętać również o naturalnych i zdrowych dla naszej jamy ustnej płukankach na bazie rumianku, które nie dość, że wzmocnią nasze zęby, zniwelują gorzki posmak w ustach to pomogą jeszcze w usunięciu nieprzyjemnego zapach pochodzącego z naszej jamy ustnej, który jest często dolegliwością ściśle połączoną z odczuwaniem gorzkiego posmaku. Należy jednak pamiętać, aby dolegliwość tą skonsultować niezwłocznie z lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż z pozoru niegroźna dolegliwość może być przyczyną większego stanu zapalnego czy infekcji, toczonej się w obrębie naszego organizmu.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Poradnik, Porady, Zdrowie
Poznaj domowe sposoby na usuwanie woskowiny z uszu

Zamknij