serwis o zdrowiu i leczeniu

Debretin – lek o wielu zastosowaniach. Wskazania do stosowania i skutki uboczne

Debretin – lek o wielu zastosowaniach. Wskazania do stosowania i skutki uboczne
5 (100%) 1 vote

Zastosowania leku Debretin – wskazania do stosowania

Debretin jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę a jego zadaniem jest regulacja perystaltyki i drożności  układu pokarmowego w przypadku zaburzeń funkcji z jego strony. Substancją odpowiedzialną za spełnianie funkcji motorycznych w leku jest trimebutyna. Ma ona bezpośredni wpływ na układ nerwowy, ponieważ wiąże się z obwodowymi receptorami opioidowymi, które znajdują się w ścianach jelit. Substancja czynna aktywnie normalizuje perystaltykę jelit i całego układu trawiennego, a dokładniej: poziom napięcia dolnego zwieracza przełyku, moment opróżniania żołądka oraz perystaltykę okrężnicy. Trimebutyna  może pobudzać lub hamować motorykę przewodu pokarmowego. Swoje maksymalne stężenie w organizmie osiąga po około 2 godzinach od zażycia leku.  Do wydalania leku dochodzi podczas oddawania moczu.

Jeśli chodzi o wskazania do stosowania  leku przepisywany jest on przez lekarzy  w przypadku zaburzeń motoryki układu pokarmowego, często nazywanych zespołem jelita drażliwego lub dolegliwościach ze strony układu trawiennego: w bólach brzucha, skurczach jelit czyli biegunkach lub zaparciach oraz w przypadku powikłań pooperacyjnych – np. w pooperacyjnej niedrożności jelit z powodu zaprzestania ruchu robaczkowego.

Po zażyciu leku trimebutyna reguluje działanie całego układu pokarmowego. Przede wszystkim dzięki substancji czynnej zostaje przywrócona fizjologiczna ruchliwość czynności układu pokarmowego.  Debretin znajduje zastosowania w schorzeniach takich jak: refluks żołądkowo- przełykowy, niestrawność czynnościowa, zaburzenia w wydzielaniu żółci, pooperacyjnie w celu udrożnienia jelit i przez badaniami radiologicznymi i endoskopowymi.

Przeciwwskazania do stosowania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na trimebutynę. Należy też bezwzględnie poinformować lekarza w przypadku spożywania innych niż Debretin leków w celu oceny możliwości interakcji między substancjami czynnymi. Jeśli chodzi o spożywanie debretinu w ciąży jest to lek przepisywany tylko w wyjątkowych okolicznościach. Podobnie jest z karmieniem piersią. Debretin nie jest zakazany w przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych i ich obsługi. Debretin jak każdy lek zawiera substancje pomocnicze, do których należy przykładowo sacharoza, co może być niekorzystne w przypadku leczenia niedrożności jelita u osób zmagających się z cukrzycą.


Dawkowanie leku

Dawkowanie leku zależne jest od nasilenia problemu i ustala ją lekarz biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania, takie jak wiek, aktywność, przebyte choroby, przyjmowane leki i inne. Debretin przyjmuje się doustnie. Jest to lek na receptę o silnym działaniu dlatego należy bezwzględnie stosować się zaleceń lekarskich. Nie należy stosować leku po upływie daty przydatności do spożycia. Zazwyczaj dawka wynosi  100 mg w przypadku dorosłego. Jest to jedna tabletka przyjmowana 3 razy dziennie. Debretin mogą przyjmować również dzieci. Niemowlaki do 6 miesiąca życia mogą przyjmować 2,5 ml zawiesiny  również 3 razy na dobę, natomiast do roku życia dawka zwiększana jest do 5 ml 2 razy dziennie. Dzieci do 5 roku życia mogą przyjmować taką samą dawkę już nawet 3 razy dziennie.  Dzieci powyżej piątego roku życia mogą przyjmować  30 ml dziennie rozłożone na 3 dawki.

Skutki uboczne stosowania leku

Debretin nie wykazuje specjalnych działań niepożądanych, ale jak każdy lek może wywoływać reakcje alergiczne na skórze. Charakter działań niepożądanych jest łagodny i szybko ustępuje. Przyjmowaniu leku mogą towarzyszyć: zmęczenie, znudzenie, ból głowy i nudności. Jednak lek wywołuje jedynie efekty fizyczne. Nie obserwuje się jednak skutków ubocznych ze strony psychofizycznej czyli wpływu na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn mechanicznych.

Komentarze