GBS: badanie, wskazania, wyniki, ciąża, profilaktyka, lekarz, kiedy warto
Badanie GBS to badanie, które wykonywane jest u każdej ciężarnej kobiety, ponieważ dzięki niemu możliwe jest wykrycie paciorkowców z grupy GBS. Wspomniane paciorkowce mogą niestety z organizmu matki przedostać się do organizmu dziecka podczas porodu, doprowadzając tym samym do wystąpienia bardzo poważnych powikłań w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia płuc. Choroby te mogą niestety stwarzać realne zagrożenie dla życia dziecka, dlatego też tak ważne jest wykonanie badania GBS. Dlaczego jednak paciorkowce GBS są niebezpieczne dla dziecka, jak wygląda badanie na ich obecność, co oznacza dodatni GBS i jak należy postępować w przypadku pozytywnego wyniku badania?
Czym jest badanie GBS?
Badanie GBS pomaga wykryć obecne w pochwie ciężarnej kobiety paciorkowce z grupy GBS. Kiedy jednak takie badanie powinno zostać wykonane? Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają, aby takie badanie było wykonane u każdej ciężarnej kobiety pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. W sytuacji, gdy ciężarna kobieta jest nosicielką paciorkowca z grupy GBS to podczas porodu może niestety dojść do tego, że wspomniana bakteria przeniesie się na dziecko, dlatego też, aby nie doszło do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Czym są paciorkowce z grupy GBS i dlaczego stanowią zagrożenie dla dziecka?
Paciorkowce, o których mowa znajdują się w naszym przewodzie pokarmowym, głównie w jego końcowym odcinku, w którego bardzo bliskim sąsiedztwie jest niestety układ moczowy oraz drogi rodne. Z tego też względu bakterie mogą bez problemu przedostać się do pochwy. Oczywiście paciorkowce nie pojawiają się u wszystkich kobiet (według szacunków u około 30%), jednak stwierdzenie ich obecności bez wykonania odpowiednich badań nie jest raczej możliwe, ponieważ ich obecność nie wiąże się z żadnymi widocznymi objawami. Warto również wiedzieć o tym, iż opisywane paciorkowce nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety, jednak mogą być bardzo niebezpieczne dla nowonarodzonego dziecka. Pochwa stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii, które podczas porodu mogą niestety przenieść się na dziecko, doprowadzając tym samym do rozwoju bardzo niebezpiecznych chorób.
Jakie są wskazania do wykonania badania GBS?
Badanie to powinno zostać wykonane u każdej ciężarnej kobiety a w szczególności u tych pań, w przypadku których istnieje zwiększone ryzyko przeniesienia się bakterii na dziecko. Które kobiety powinny zatem w pierwszej kolejności wykonać badanie? W szczególności te panie, które chorują na cukrzycę, urodziły już wcześniej dziecko zakażone paciorkowcem, a także panie, które mogą urodzić maluszka przed wyznaczonym terminem porodu.
Jak wygląda badanie GBS?
Podczas wizyty u lekarza pobiera dwa wymazy, jeden z pochwy, natomiast drugi z okolicy odbytu. Materiał po pobraniu transportowany jest następnie do laboratorium, w którym przeprowadza się jego analizę. Na wyniki badań należy zazwyczaj czekać ok. 5 dni. Kobiety, które nie są w ciąży, jednak ją planują, bardzo często informowane są przez lekarza o możliwości wykonania takiego badania, z której warto skorzystać. Takie badanie może zostać przeprowadzone praktycznie w każdym dniu cyklu, z wyjątkiem oczywiście miesiączki. Czy do badania należy w jakiś sposób się przygotować? W przypadku badania na obecność paciorkowców z grupy GBS na około jedną dobę przed badaniem nie należy współżyć, natomiast na kilka dni przed pobraniem materiału do badań należy odstawić całkowicie dopochwowe globulki, ponieważ czynniki te mogą w znaczący sposób wpłynąć na wyniki.
Wyniki badania
W sytuacji, gdy wynik badania są ujemne, oznacza to, iż kobieta nie jest zarażona paciorkowcami z grupy GBS z kolei dodatni wynik świadczy o tym, iż w pochwie ciężarnej kobiety znajdują się bakterie. Oczywiście pozytywny wynik badania nie świadczy od razu o chorobie, ponieważ może oznaczać, iż pacjentka jest tylko nosicielką paciorkowców. Obecnie na świecie odsetek kobiet, które zakażone są bakterią, kształtuje się na średnim poziomie, jednak zdecydowana większość pań nie ma o tym zielonego pojęcia, ponieważ zakażenie w żaden sposób się nie objawia. Zazwyczaj to właśnie w trakcie ciąży, a także na etapie jej planowania wykonywane są szczegółowe badania, które rozwiewają wszelkie wątpliwości.
Skąd się biorą paciorkowce z grupy GBS?
Wielu osobom wydaje się, iż wspomniane paciorkowce przenoszone są drogą płciową, jednak nic bardziej mylnego. Bakterie te żyją bowiem naturalnie w naszym przewodzie pokarmowym, jednak mogą bez problemu przedostać się do dróg rodnych, z których podczas porodu mogą z kolei przedostać się do organizmu noworodka.
Zakażenie dziecka paciorkowcami grupy GBS: objawy
Niemowlęta, które obecnie przychodzą na świat i które zostały urodzone przez kobiety będące nosicielkami opisywanej bakterii są w większości przypadków zdrowe. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to po porodzie u dziecka pojawiają się różnego rodzaju niepożądane objawy. Dlaczego jednak część dzieci rodzi się zdrowa, a część narażona jest na rozwój niebezpiecznych chorób? Wpływ na taki właśnie stan rzeczy ma przede wszystkim bardzo słabo rozwinięty układ odpornościowy, jednak takie przypadki spotykane są zazwyczaj wtedy, gdy dziecko urodziło się przed wyznaczonym wcześniej terminem porodu. W jaki jednak sposób można rozpoznać zakażenie paciorkowcami? Najczęściej poprzez pojawiające się objawy u dziecka. W pierwszej kolejności można zaobserwować letarg lub też problem z przyjmowaniem pokarmu. Czasem jednak choroba rozwija się nieco później po urodzeniu się dziecka i wtedy można zauważyć takie objawy jak gorączka, czy też problemy z oddychaniem.
Leczenie zakażenia
Jeśli w trakcie przeprowadzanego badania okaże się, że u ciężarnej kobiety zostały wykryte paciorkowce z grupy GBS, to lekarz prowadzący powinien wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki któremu ryzyko rozwoju zakażenia dziecka bakterią podczas porodu zostanie znacząco zmniejszone. Jakie jednak leki może przyjmować ciężarna kobieta? Najczęściej są to antybiotyki takie jak np. penicylina. Warto przy tym podkreślić fakt, iż u niektórych kobiet podczas przyjmowania tego środka mogą pojawić się takie niepożądane objawy jak np. łagodna wysypka. Wiele kobiet obawia się, iż antybiotyki mogą bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka, jednak nie należy się tego w ogóle obawiać. Jeśli chodzi o ryzyko zakażenia dziecka paciorkowcami z grupy GBS to wynosi ono zazwyczaj około 70%, dlatego też niektóre dzieci zostają po porodzie nią zakażone a inne nie.