Drganie powieki a magnez
Drganie oczu, skurcze i tiki powiek są dość powszechne. Zazwyczaj zaangażowana jest tylko górna lub dolna część powieki w jednym oku. Większość takich nieprzyjemnych dolegliwości mija samoczynnie, ale zdarza się, że mogą dokuczać nam wiele tygodni a nawet miesięcy. Aby znaleźć rozwiązanie dla mimowolnych skurczów oka należy ustalić przyczynę problemu.
Najczęstsze przyczyny drgania powieki
- Stres
- Zmęczenie
- Zmęczenie oczu
- Kofeina
- Alkohol
- Suche oczy
- Alergie
- Niedobory witamin
Pocieszający jest fakt, że niemal wszystkie nagłe drżenia powiek mają łagodny początek, a to oznacza, że stan nie jest poważny. Jednak tego rodzaju skurcze oka również mogą być trudne w leczeniu. Jedyna opcja ucięcia niemiłych skurczy to znajomość przyczyn i sposobów radzenia sobie z nimi. Dla zasady wspomnijmy, że poważniejsze formy drgania powiek mają przyczynę neurologiczną. Występują rzadziej i powinny być diagnozowane oraz leczone przez lekarza okulistę. Na pocieszenie wszystkich zmagających się z problemem dodajmy, że osoba odczuwająca skurcze wyolbrzymia ruch, a dla większości osób wokół nas jest on niezauważalny.
Co na drganie powieki
Stres
Nasze ciała zróżnicowanie reagują na stres. Skurcz mięśni oka może być jedynym objawem zdradzającym, że ktoś przejmuje się powierzonym zadaniem. Oko może także drgać jeśli mamy problemy z widzeniem i często wytężamy wzrok. Rozwiązaniem jest przyjmowanie magnezu uodparniającego nas na stres oraz kontrolna wizyta u okulisty. Podczas pracy róbmy przerwy i nie dopuszczajmy do zbytniego zmęczenia.
Zmęczenie
Gdy do odczuwanego stresu dochodzi zmęczenie nasz organizm traci kontrolę nad własnymi mięśniami i to dosłownie. Drganie powieki ustąpi jeśli odpoczniemy i zregenerujemy siły we śnie. Zdecydowanie złym pomysłem jest pobudzanie się kolejną kawą o czym za chwilę. Zacznij przyjmować magnez, który będzie zapobiegał skurczom mięśni spowodowanych zmęczeniem.
Zmęczenie oczu
Niedopasowane szkła kontaktowe, zbyt słabe okulary a nawet zmiana starych szkieł na nowe może powodować drżenie powiek. Oko wytęża swoje siły wywołując skurcze powiek. Odciążysz je jeśli na chwilę zrezygnujesz z ekranu monitora. Jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem rozważ wyrobienie specjalnych okularów korekcyjnych. Jeśli po tygodniu wzrok nie przyzwyczai się do nowych warunków niezbędna jest wizyta u okulisty.
Kofeina i alkohol
Kofeina wypłukuje magnez a alkohol niemal wszystkie witaminy i sole mineralne. Zbyt częste spożywanie i nadużywanie używek prowadzi do niedoborów. Rozwiązaniem jest przyjmowanie tabletek witaminowych i oczywiście rezygnacja z wyniszczającego nałogu (w tym herbaty).
Suche oczy
Suche oczy miewamy wszyscy z nas. Problem pojawia się, gdy objawu doświadczamy bez przerwy jak się dzieje w populacji osób starszych. Wraz z wiekiem ale także w niektórych chorobach i u osób noszących soczewki oczy tracą swoje nawilżenie. Suchość oczu wzmaga praca przed komputerem, klimatyzacja, niektóre leki. Syndrom suchego oka zwalczymy podając do obu oczu krople nawilżające Hialeye, które będą łagodzić dolegliwości. Drganie powiek powinno ustąpić.
Niedobór magnezu
Niedobór magnezu odpowiada za drganie powieki, choć pamiętajmy że jego poziom jest uzależniony od innych substancji mineralnych. Wypłukiwanie magnezu idzie w parze z wapniem, dlatego także tego pierwiastka poszukujmy w swojej diecie. Jedzmy więcej mięs oraz produktów mlecznych. Jeśli to nie pomoże zacznijmy przyjmować minerały w tabletkach, np. Bodymax Plus.
Alergie
Osoby z alergią oczu zmagają się z obrzękiem, świądem i łzawieniem oczu. Teoretycznie nic nie wskazuje na to, że wywołują drżenie powieki. Ale oko uwalnia wtedy histaminę, która odpowiada za skurcze. Aby zrównoważyć ten problem zaleca się przyjmowanie łagodzących kropli do oczu, np. Bepanthen Eye. Pomogą także leki przeciwhistaminowe lub tabletki przepisane przez twojego lekarza. Jeżeli nie masz pewności co wywołało alergię skonsultuj się ze specjalistą, by mieć pewność, że nie zaszkodzisz swoim oczom.
W rzadkich przypadkach niektóre skurcze oka po prostu nie odejdą samoistnie. Pozostaje leczenie botoksem paraliżującym mięśnie (dawkę wstrzykuje się w powiekę). W pozbyciu się skurczy bardzo ważna jest regularna wizyta u okulisty i profilaktyka polegającą na zdrowym stylu życia i odżywiania.