Drętwienie rąk podczas snu- przyczyny i sposoby leczenia

Skurcze i drętwienie rąk są nieprzyjemnymi dolegliwościami znanymi każdemu człowiekowi.  Mogą zdarzyć się z wielu, różnych powodów, na przykład mogą być objawem chorobny lub tylko znakiem że zbyt długo utrzymywaliśmy niewygodną pozycję ciała. Czasami jednak bywa, że skurcze i drętwienie rąk pojawiają się bez żadnego wyraźnego powodu. Zwłaszcza wtedy jest to frapujące i niepokojące dla każdego kto ma do czynienia z tym nieprzyjemnym odczuciem. Jeżeli i wam zdarzało się zasnąć i nagle obudzić z okropnym uczuciem, mrowienia i drętwienia dłoń, to nasz dzisiejszy artykuł został przygotowany specjalnie dla Was. Irytujące mrowienie, ograniczenie czucia, drętwienie, które wybudza nawet kilka razy w ciągu nocy i powtarza się dość często stanowi nieblada problem dla osób bieżących się z tymi objawami. Jeżeli chcesz wiedzieć, dlaczego tak się dzieje? Czy istnieje skuteczne lekarstwo na te dolegliwości? Koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł na temat drętwienia rąk podczas snu.

Drętwienie rąk i palców w nocy

Drętwienie rąk zaliczane jest do tak zwanej „parestezji”. Są to nieprzyjemne wrażenia związane z zaburzeniem czucia. Uczucie mrowienia („przechodzenia mrówek”) rąk i paców, zesztywnienia czy bezwładu są typowymi objawami parestezji. Te uczucia skutecznie wybudzają w środku nocy, co przekłada się na ogólne zmęczenie organizmu, trudności z koncentracją i osłabienie. Impulsy, które odpowiadają za pojawienie się uczucia drętwienia rąk wysyłane są przez układ nerwowy. Może wynikać to na przykład z uszkodzenia nerwów, lecz najczęściej przyczyny drętwienia rak w trakcie snu są znacznie mniej groźne- a wręcz prozaiczne.

Odrętwiałe mrowienie

Przyczyn drętwienia rąk i palców podczas snu może być wiele. Szerokie spektrum różnych dolegliwości, które ewentualnie mogą prowadzić do tych nieprzyjemnych wrażeń, jest wręcz oszałamiające. Jednak warto skupić się na tych najprostszych wytłumaczeniach, ponieważ to właśnie one najczęściej okazują się tymi trafionymi.

Nacisk

Najbardziej banalną i zarazem najczęstszą przyczyną drętwienia rąk podczas snu, jest niewłaściwe ułożenie ciała. Przygniecenie kończyny, na przykład położenie całego ciała na ręku, lub włożenie ręki pod głowę na długi czas), utrudnia przepływ krwi przez co ręka drętwieje. Może to wybudzać ze snu. Takie drętwienie szybko po przywróceniu prawidłowej cyrkulacji krwi ustępuje bardzo szybko. Takie drętwienie ręki nie zdarza się zbyt często i nie jest bardzo uciążliwe.

Przeciążenie rąk

Kolejną przyczyną mrowienia i drętwienia rąk jest po prostu przeciążenie kończyn górnych. Wielogodzinne korzystanie z telefonów komórkowych czy klawiatury komputera poważnie obciąża ręce mimo, że na pierwszy rzut oka wcale nie jest ciężkie ani wyczerpujące. Oczywiście nie tylko używanie telefonów i komputerów negatywnie wpływa na nasze ręce. Prace manualne jak szycie, czy posługiwanie się nożyczkami czy innymi narzędziami mogą przyczynić się do przeciążenia naszych dłoni. Aby uniknąć mrowienia i drętwienia rąk i palców należy zginać i odginać nadgarstki co parę godzin aby „rozruszać” ręce. Nocą, gdy nie wykonujemy powtarzających się lub ciągłych czynności, przez nerwy i ścięgna krew przepływa z większym niż normalnie ciśnieniem co powoduje ból, mrowienie i drętwienie rak. Dzięki takim ćwiczeniom nie będziemy narażeni na odczuwanie intensywnego bólu związanego z przemęczeniem rąk.

Zespół ciśnienia nadgarstka

Zespół ciśnienia nadgarstka najczęściej odczuwany jest nocą, w czasie snu. Nacisk wywierany na nerw pośrodkowy dłoni w ciągu dnia, nocą staje się przyczyną mrowienia i drętwienia rąk. Dotyczy to zwłaszcza palców- kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. Zespół ciśnienia nadgarstka objawia się bólem, który utrudnia mobilność dłoni, mrowieniem, utratą czucia i drętwieniem.

Zatrzymywanie płynów w organizmie

Zbytnie zatrzymywanie płynów w organizmie może być przyczyną drętwienia rąk. Jest to częste u osób prowadzących siedzący tryb życia, źle odżywiających się, otyłych i z nadwagą oraz u kobiet w ciąży. Najczęściej tacy pacjenci skarżą się na opuchnięte i ciężkie nogi, chociaż nie tylko. Dolegliwości w okolicach dłoni nasilają się zwłaszcza w nocy. Mrowienie i drętwienie rąk z powodu zatrzymania płynów jest dość łatwe do zwalczenia. Wystarczy zmienić dietę i zaktywizować się ruchowo.

Niedobór witaminy B

Niedobory witaminy B są dość często spotykane, jednak bardzo wiele osób nie ma pojęcia, że cierpią na awitaminozę. Objawami niedoboru tej witaminy jest osłabienie, zmęczenie, bladość skóry, senność, skurcze mięśni oraz mrowienie i drętwienie rąk i nóg. Często większość z tych symptomów przypisuje się zmęczeniu pracą i codziennymi obowiązkami, nie wiąże się ich z nieodpowiednią dietą ubogą w witaminy i mikroelementy. Nocne drętwienie rąk również jest jednym z objawów niedoboru witaminy B. Bardzo istotne jest więc zadbanie abyśmy dostarczali witaminy z grupy B w dużych ilościach. W tym celu w naszej diecie powinny znaleźć się banany, ziemniaki, warzywa zielonolistne i tuńczyk. Można też przyjmować suplementy diety z witaminami z grupy B, które znajdziemy w każdej aptece.

Inne przyczyny drętwienia rąk i palców w nocy to:

  • zespół kanału Guyona,
  • zespół Guillaina-Barrego,
  • stan po urazach kończyn górnych,
  • zwyrodnieniowe zmiany stawów kończyn górnych,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zapalenie ścięgien palców,
  • choroby reumatologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy,
  • nefropatia cukrzycowa,
  • neuropatia alkoholowa częsta przy alkoholizmie,
  • niedokrwienie kończyny często występuje w przebiegu zapalenia naczyń czy miażdżycy,
  • inne zaburzenia ukrwienia,
  • zawał mięśnia sercowego- drętwienie lewej ręki i palców lewej dłoni może być objawem zawału mięśnia sercowego! Nie należy bagatelizować tego symptomu i jak najszybciej zadzwonić po pomoc,
  • udar mózgu; drętwienie lewej ręki jest jednym z pierwszych objawów udaru mózgu, nie należy ignorować tego objawu i natychmiast zadzwonić po pomoc,
  • niedobory mikroelementów, głównie wapnia i magnezu,
  • choroby neurologiczne; bywa, że drętwienie rąk jest zapowiedzią nadciągających drgawek u osób chorujących na padaczkę,
  • nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Drętwienie rąk- sposoby leczenia

Jednym z najczęściej stosowanych, domowych sposobów walki z drętwieniem rąk jest wypijanie łyżeczki oleju lnianego przed snem. Udowodniono, że olej lniany posiada właściwości przeciwzapalne, które wpływają głównie na kończyny. Pomoże on więc pozbyć się nieprzyjemnego uczucia mrowienia i drętwienia rąk.

Chłodne kąpiele dłoni, z dodanymi kostkami lodu są skutecznym sposobem walki z bólem. Pomagają na zapalenie nerwów i stawów. Usuną uczucie nacisku, mrowienia i drętwienia dłoni na minimum kilka godzin. Warto stosować takie kąpiele przed snem, aby zapewnić sobie spokojną noc.

Warto wprowadzić zmiany do naszej diety. Sól wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, co może dodatkowo spotęgować odczuwany dyskomfort. Należy również wyeliminować słodkie, gazowane napoje, które zakwaszają organizm.Te produkty mogą wywołać stany zapalne a ponadto sprawiają, że odczuwany ból staje się silniejszy.

Należy pamiętać o odpowiednim nawodnianiu organizmu. Przyjmowanie przynajmniej dwóch litrów wody w małych porcjach w ciągu dnia gwarantuje nam dobre samopoczucie i przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie. Napar z karczochów ma działanie moczopędne, wspomaga oczyszczanie organizmu i, tak jak picie dużej ilości wody, zapobiega zatrzymywaniu wody. Wystarczy ugotować karczoch, odcedzić je i do naparu dodać sok z połowy cytryny aby nadać mu smak i wzmocnić działanie.

Można również zdecydować się na zakup specjalnych opasek „wzmacniających” nadgarstki. Jest to wskazane zwłaszcza osobom, które wykonują prace manualne lub spędzają długie godziny przed komputerem.

Podsumowanie:

Drętwienie rąk i palców w czasie snu nie jest czymś niezwykłym czy groźnym. Najczęściej świadczy to jedynie o nieprawidłowym ułożeniu ręki w czasie snu, co blokowało prawidłowy przepływ krwi. Takie mrowienia nie są powodem do niepokoju zwłaszcza, że szybko ustępują. Jeżeli jednak drętwienie rąk występuje często, jest bardzo uciążliwe i bolesne należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być to objaw poważniejszego schorzenia. Natychmiastowej pomocy lekarskiej wymaga silne mrowienie, drętwienie rąk w połączeniu z innymi objawami, takimi jak: problemy z oddychanie, ból w klatce piersiowej, silny ból głowy, niewyraźna mowa, uczucie zagubienia (np. trudności z przypomnieniem sobie gdzie jesteśmy). Może to wtedy oznaczać zawal mięśnia sercowego lub udar mózgu. Nie należy lekceważyć tych symptomów! Leczenie drętwienia rąk podczas snu zależy przede wszystkim przyczyn tej dolegliwości. Lekarz na podstawie wywiadu i wyników badań dobierze odpowiednie leczenie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.