Dokuczliwy zespół złego trawienia

Zaburzenia trawienia są dość powszechną dolegliwością. Objawy złego trawienia zauważamy sporadycznie u dzieci i dorosłych, lecz gdy zaczynają przybierać na sile, możemy mówić, że dotyczy nas dokuczliwy zespół złego trawienia. Na czym polega, jakie są jego objawy i czy można z nim wygrać?

Złe wchłanianie

Objawy złego trawienia są następstwem niewydolności układu pokarmowego. Zadaniem systemu trawiennego jest rozkład, wchłanianie i wydalanie resztek. Dlatego wraz z zaburzeniami trawienia w parze idzie zespół złego wchłaniania, szczególnie że organy układu pokarmowego współgrają ze sobą i jeśli jeden element niedomaga, nie pozostaje to bez oczywistego wpływu na inne. Objawy zaburzenia trawienia biorą się z chorób żołądka, wątroby, dróg żółciowych lub trzustki. Nieleczone mogą prowadzić do niedożywienia i braków ważnych witamin i składników mineralnych.

Zapobiegać niedoborom

Największym zagrożeniem powracających niestrawności jest spadek odporności organizmu, co prowadzi do kolejnych chorób. To błędne koło, które swój początek bierze z upośledzonego wchłaniania substancji przez błonę jelita. Niedobory witaminowe rozpoznasz po niskiej wadze, bladej skórze, problemie z wypadającymi włosami, kruchymi paznokciami, ciągłą ospałością. Aby leczyć niedobory nie wystarczy przyjmować suplementy diety witaminowe. Należy jak najszybciej rozpoznać przyczynę i wyleczyć ją. Zespół złego trawienia – przyczyny organiczne:

Leki na złe trawienie

Najbezpieczniejszą pomocą w niestrawności jest przyjęcie naturalnych leków wspierających trawienie. Niezależnie od przyczyny pomocne okażą się probiotyki w kapsułkach, które będą pomocne szczególnie w okresie choroby i przyjmowania antybiotyków, które osłabiają florę bakteryjną jelit odpowiedzialną za rozkład pokarmu. Ze sposobów naszych babć warto przyjrzeć się szczególnie ziołu takiemu jak piołun. Zawarte w piołunie związki nadające mu niezwykle gorzki smak pobudzają wydzielanie żółci i produkcję soków żołądkowych a także regulują procesy trzustki. Piołun łagodzi skurcze, odkaża i zabija pasożyty. Nalewka lub herbata z piołunu, poprawia apetyt, pomaga w nieżycie żołądka i jelit, zmniejsza zgagę, wzdęcia. Piołun można podawać dzieciom i osobom starszym.

A jeśli nie jesteś osobą ufającą naturalnym rozwiązaniom lub szukasz silnego preparatu zawsze możesz wybrać któryś z aptecznych. Jest dużo leków na zespół złego trawienia, które działają na poszczególne narządy lub wspierają pracę całego układu trawiennego. Częstą przyczyną zaburzeń trawienia jest niedobór lub brak enzymów trawienia laktazy lub sacharazy.

Polprazol MAX na zgagę i refluks

Objawy zespołu złego trawienia:

  • Duże stolce, tłuszcz w kale
  • Częste biegunki
  • Bolesność brzucha
  • Przelewanie, wzdęcia, odbijanie
  • Utrata na wadze
  • Niedobory elektrolitowe

Dokuczliwy zespół złego trawienia należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi rodzinnemu. Pamiętajmy, że nawet najskuteczniejsze z początku leki przestaną działać jeśli nie uporamy się z przyczynami choroby. Nie próbujmy leczyć się na własną rękę czy wyłączać produktów uznawanych za niezdrowe, np. mleka czy glutenu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W ten sposób możemy tylko pogorszyć stan naszego zdrowia i zwiększyć niedobory żywnościowe. Jeśli proponowane sposoby zawodzą nie bój się szukać pomocy u różnych specjalistów.

Domowe sposoby na lepsze trawienie

Dzięki zastosowaniu kilku tradycyjnych metod możesz zdecydowanie ulżyć sobie w bólu i dyskomforcie powodowanym przez dokuczliwy zespół złego trawienia. Oto kilka sprawdzonych i w pełni bezpiecznych metod.

Stosowanie ziół

Poniżej przedstawiono najlepsze zioła działające zbawiennie na stan naszego układu pokarmowego:

  • dziurawiec – pomaga w uwalnianiu żółci przez organizm człowieka.
  • mięta pieprzowa – stymuluje wydzielanie zarówno soków żołądkowych, jak i żółci. Działa zbawiennie na perystaltykę jelit, wspomaga także wydalanie z organizmu gazów (ma właściwości wiatropędne).
  • mniszek lekarski – wspiera pracę wątroby oraz cały proces oczyszczania się organizmu
  • wyciąg z aloesu – przeczyszcza, wspiera produkcję żółci.
  • chmiel – zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, pobudza apetyt. Rzecz jasna chmiel nie działa w ten sposób jako składnik piwa.
  • melisa – działa kojąco nie tylko na skołatane nerwy. Pomaga ona także w uspokojeniu rozregulowanego układu pokarmowego.
  • werbena lekarska – wspomaga produkcję żółci.
  • rumianek – pobudza produkcję żółci oraz pomaga w zwalczeniu niechcianych procesów fermentacyjnych w jelitach

Stosowanie octu jabłkowego

Ocet to prawdziwe bogactwo wartościowych substancji odżywczych. Dzięki temu jest on nie tylko podstawowym elementem kuchni, lecz także apteczki domowej opartej o mądrość medycyny naturalnej. Ocet posiada mnóstwo składników mineralnych oraz pektyny, która korzystnie wpływa na proces trawienia, a także pobudza sekrecję soku żołądkowego i żółci.

W jaki sposób osoby cierpiące na dokuczliwy zespół złego trawienia powinny przyjmować ocet? Najlepiej jest postępować według poniższych wskazówek: Umieść w szklance wody dwie łyżeczki octu i wymieszaj. Pij około od dwóch do trzech szklanek roztworu dziennie. Co prawda większość z nas nie cierpi smaku octu, niemniej jednak ze względu na jego dobroczynne działanie, można przymknąć oko na dyskomfort związany z nieprzyjemnymi doznaniami. Rzecz jasna możesz także zwiększyć użycie octu podczas przygotowywania posiłków.

Picie czerwonej herbaty

Co ciekawe, czerwona herbata była bardzo popularnym napojem jeszcze w czasach PRL-u. Natomiast w dzisiejszych czasach, kiedy to półki sklepowe są pełne, a wybór ziół i herbat jest ogromny, coraz rzadziej sięgamy po ten wspaniały dar natury. W jaki więc sposób czerwona herbata może pomóc osobom cierpiącym na dokuczliwy zespół złego trawienia?

Procesy fermentacyjne zachodzą w czerwonej herbacie krócej niż w innych herbatach. Dzięki temu w swoim składzie posiada ona dużo więcej enzymów i polifenoli. Regulują one wydzielanie żółci, wspomagają cały proces trawienia, a nawet przyśpieszają spalanie tłuszczy!

10 porad na lepsze trawienie

Dokuczliwy zespół złego trawienia czasami znika nawet po wprowadzeniu kilku drobnych zmian w zwyczajach żywieniowych. Poniżej przedstawiamy 10 uniwersalnych wskazówek, których zastosowanie z pewnością przyniesie ulgę Twojemu układowi trawiennemu:

  1. Gryź powoli. Rozdrabniając pokarm w jamie ustnej znacznie ułatwiasz pracę zarówno jelitom, jak i żołądkowi.
  2. Posiłki spożywaj regularnie. Bardzo niezdrowe jest okazjonalne podgryzanie, częste jedzenie w małych ilościach. Zdecydowanie lepiej jest zjeść kilka pełnych i pożywnych posiłków. Spowoduje to, że w twoim organizmie wytworzy się pamięć metaboliczna. Twój układ trawienny nauczy się stałych pór Twojej aktywności żywieniowej oraz będzie ją wspomagał.
  3. Staraj się ograniczać jedzenie. Im więcej jesz, tym bardziej obciążasz cały układ trawienny.
  4. Absolutnie nie popijaj jedzenia! Najlepiej napić się przed posiłkiem, ewentualnie pół godziny po jego zakończeniu.
  5. Spożywaj regularnie probiotyki (jogurty, kefiry, maślankę). Wspomagają one trawienie oraz wchłanianie substancji odżywczych. Co więcej, probiotyki hamują rozwój bakterii chorobotwórczych w jelitach.
  6. Pij dużo wody. Dobrze jest przyjmować nawet dwa litry dziennie. Pamiętaj jednak, że ilość spożytej kawy, herbaty oraz piwa nie liczy się do dziennej statystyki.
  7. Pamiętaj o swojej wątrobie. Unikaj pokarmów oraz napojów, które najbardziej jej szkodzą. Należą do nich alkohol, kofeina, cukier, czy też tłuszcze trans. Stan wątroby ma wpływ na funkcjonowanie reszty układ u trawiennego, a nawet całego organizmu. Staraj się jeść zdrowo i lekko!
  8. Włącz do swojej diety produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce ze skórką, produkty pełnoziarniste, kasze). Wspomagają one trawienie.
  9. Używaj ziół działających dobrze na układ trawienny. Świetnie w tej roli spisują się mięta, kminek oraz len.
  10. Wypróżniaj się wtedy, kiedy organizm daje znać o potrzebie. Zwlekając niepotrzebnie z zaspokojeniem swoich odruchów fizjologicznych niejako 'ogłupiasz’ swój organizm i 'oduczasz’ go naturalnych zwyczajów.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.