Dlaczego warto jeść komosę ryżową?

Już w starożytności komosa ryżowa była określana matką wszystkich ziaren. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z okresu Inków, a pierwsze uprawy dokonywane były 5000 lat temu. Do tej pory istnieje ponad sto rodzajów komosy ryżowej, lecz te najczęściej spożywane zamykają się w trzech gatunkach: białej, czerwonej i czarnej. Warto zastanowić się nad jej właściwościami, ponieważ powszechnie uznawana jest za zdrową i korzystnie wpływającą na dietę człowieka.

Najważniejsze fakty o komosie ryżowej

  • Zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym,
  • Ma bardzo duże działanie przeciwutleniające w porównaniu z innymi ziarnami i zbożami,
  • Szybka w przygotowaniu, ponieważ nie zabiera więcej niż kwadrans czasu,
  • Powłoka komosy – saponina, działa owadobójczo.

Odżywianie a komosa ryżowa

Wbrew powszechnej opinii, komosa ryżowa nie jest uznawana za zboże, lecz za jego pseudo postać. Oznacza to, że jest rośliną zaliczaną do rodziny komosowatych lub szarłatowatych, tak jak np. szpinak. Jednak jej właściwości są porównywalne do tych, które zawierają inne ziarna. To samo dotyczy, jej mielenia i przetwarzania w mąkę. Zadziwiające jest to, że jej profil żywieniowy jest praktycznie identyczny jak w przypadku produktów pełnoziarnistych. Istotne jest to, że podczas przetwarzania komosy na mąkę – a więc uzyskania jak najdrobniejszej postaci, usuwany jest błonnika i ważne składniki odżywcze. Związku z czym, komosę warto jeść nieprzetworzoną. Natomiast całe ziarna komosy dostarczają niezbędnych do zdrowego funkcjonowania witamin, minerałów i błonnika. Pomaga ona w regulacji układu trawiennego i zapewnia wysoki poziom witalności. Makaron, ryż czy chleb z komosy nie posiadają już takich właściwości, ich skład zawiera głównie węglowodany, a atrakcyjne wartości odżywcze są w znikomej ilości. Komosę mogą jeść osoby cierpiące na celiakię, ponieważ nie zawiera glutenu.

Wartości odżywcze szklanki gotowanej komosy ryżowej

  • Niecałe 200 kcal,
  • Ponad 8g białka,
  • Około 5g błonnika,
  • Tylko 3g tłuszczu,
  • Ponad 40g węglowodanów,
  • Magnez, cynk i potas w śladowych ilościach,
  • Witamina B1, B2, B6 w niewielkich ilościach.

Dodatkowo komosa ryżowa zawiera zdrową dawkę kwasów tłuszczowych np. kwasu oleinowego, kwasu Omega-3. Warto zaznaczyć, że komosa ryżowa posiada wysoki stosunek białka do węglowodanów w porównaniu z innymi produktami zbożowymi. Została ona zaproponowana przez NASA jako idealna żywność do długich lotów kosmicznych.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania komosy

Poniżej przedstawiono niektóre korzyści zdrowotne wynikające z regularnego spożywania komosy ryżowej:

Wysoka zawartość białka

Jest to jeden z niewielu produktów roślinnych, które  uważane jest za kompletne białko, zawierające wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów – są to aminokwasy, których organizm człowieka samoczynnie nie produkuje, związku z czym należy mu je dostarczyć. Dlatego też, komosa ryżowa jest idealna dla wegetarian i wegan.

Optymalna ilość błonnika

Ze względu na wysoką zawartość błonnika w porównaniu z innymi ziarnami, pomaga zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Pozwala ona uniknąć zaparć, chorób serca, wysokiego ciśnienia tętniczego oraz cholesterolu, a także pomaga w przeciwdziałaniu hemoroidom.

Wykazano, że dieta wysokobłonnikowa poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi . Może to być atut dla osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym. Ponadto diety bogate w błonnik mają tendencję do utrzymywania zdrowej wagi, ponieważ błonnik pomaga utrzymywać uczucie sytości, a więc zmniejsza łaknienie.

Przeciwutleniacze

Komosa ryżowa zapewnia większą ilość przeciwutleniaczy niż inne zwykłe ziarna stosowane w diecie bezglutenowej. Większość produktów bezglutenowych składa się z mąki kukurydzianej, ryżowej lub ziemniaczanej, a komosa ryżowa posiada dodatkowe składniki odżywcze, potrzebne w tego typu dietach. Dodatkowo, badacze  zanotowali, iż dzięki spożywaniu komosy ryżowej jakość życia osób na diecie bezglutenowej zdecydowanie się poprawiła. Ponadto, regularnie pojawiają się badania potwierdzające korzyści zdrowotne wynikające z odpowiedniego spożycia pełnych ziaren i ich zdolności antyoksydacyjnych.

Wysoka zawartość manganu

Warto wiedzieć, że szklanka gotowanej komosy ryżowej zawiera prawie jedną trzecią zalecanego dziennego spożycia manganu. Mangan jest niezbędny do prawidłowego rozwoju, odpowiedniej pracy metabolizmu i układu antyoksydacyjnego. Ten pierwiastek jest również istotny dla prawidłowego funkcjonowania wielu enzymów.

Wysoka zawartość żelaza

Żelazo jest niezbędne do prawidłowej pracy szeregu procesów zachodzących w ludzkim ciele. Na przykład jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny, związku, który przenosi tlen we krwi. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu żelaza jest niezbędne dla zdrowia.

Zawartość lizyny

Lizyna jest ważna dla syntezy białek. Chociaż niedobór występuje rzadko, może on powodować szereg problemów medycznych. Komosa ryżowa zawiera więcej lizyny niż jakiekolwiek inne produkty pełnoziarniste.

Witamina B2

Jedna filiżanka gotowanej komosy ryżowej zawiera około 10 procent zalecanego dziennego spożycia witaminy B-2 -ryboflawiny. Witamina B-2 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania niektórych enzymów. Istnieją pewne dowody na to, że ryboflawina może pomóc w zmniejszeniu bóli migrenowych głowy .

Zawartość magnezu

Jedna filiżanka gotowanej komosy ryżowej zawiera prawie jedną trzecią zalecanej dziennej dawki magnezu. Magnez jest niezbędny do funkcjonowania ponad 300 enzymów, ponieważ jest obecny w każdej komórce ciała. Niski poziom magnezu wiąże się ze skurczami mięśni, chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi ,osteoporozą i napadowymi migrenami. Dlatego też, warto spożywać komosę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.