Dieta na mocne kości

Osteoporoza czyli chyba najpowszechniej występująca choroba kości polega na osłabieniu ich wewnętrznej struktury. Szkielet ciała podtrzymujący całą masę mięśniową, tkanki budujące narządy, sieć połączeń krwionośnych i skórę jest coraz bardziej podatny na złamania. Masa kostna ulega obniżeniu na różnych etapach naszego życia, najczęściej jednak w menopauzie i ciąży. Stan zmniejszonej, ale jeszcze nie na tyle by mówić o osteoporozie wagi kostnej nazywamy osteopenią. Jeżeli odczuwasz u siebie bóle kostne nasilające się nawet po leżeniu to ostatni dzwonek, by rozpocząć terapię wzmacniającą kości. A nic nie poprawia ich architektury tak jak dieta. Dieta na mocne kości dostarczy najważniejszych substancji aktywnych, które uzupełnią niedobory i wzmocnią szkielet. Wskazane, by uzupełniać je suplementami diety na kości, które wzmocnią efekt terapeutyczny i przyspieszą pozytywne efekty diety.

Mocne kości a osteopenia

Profilaktyka osteoporozy polega na zwiększaniu masy kostnej przez właściwe odżywianie i ćwiczenia. Osteoporoza nie wybiera ze względu na płeć i wiek, mogą cierpieć na nią nawet młode osoby, przykładowo po przebytych chorobach lub z syndromem złego wchłaniania. Narażenie na osteopenię, a więc spadek masy kostnej jesteśmy wszyscy, niektórzy z nas w większym stopniu. Dużą rolę odgrywa tu chociażby niezależny od nas czynnik hormonalny czy indywidualne predyspozycje genetyczne. Wapń i witamina D to oczywiście najważniejsze składniki odżywcze potrzebne naszym kościom, ale nie można zapominać jaką rolę odgrywają tu pośrednio estrogeny i testosteron. Wraz z przekroczeniem pewnego wieku zarówno mężczyźni jak i kobiety tracą istotne dla zdrowia hormony, które wywołują utratę masy kostnej. Ruch to najlepszy sprzymierzeniec zdrowych kości, szczególnie jeśli ćwiczenia przypadają na okres dojrzewania. Biegi i spacery w późniejszym wieku przyczyniają się do utrzymania uzyskanej masy kostnej, dlatego z ruchu nie powinno rezygnować się na żadnym etapie życia.

Dieta wzmacniająca kości

Dieta osób narażonych na osteoporozę bądź ze stwierdzoną osteopenią powinna zawierać dużo wapnia, około 1500 mg dziennie. Dostarczmy go sobie z mlekiem, jogurtami, serami i innymi przetworami z mleka. Oczywiście mitem jest, że wapń znajdziemy tylko w produktach z laktozą, bo zawierają go dużo chociażby migdały, ryby, sezam a nawet siemię lniane. Kolejną kontrowersję budzi ilość przyswajanego wapnia z mleka, o czym mówią światowe wyniki badań nad osteoporozą przeprowadzone w krajach o popularnym sposobie profilaktyki osteoporozy mlekiem. Okazuje się, że mleko zakwasza organizm, co w pewnym momencie może przeszkodzić we wchłanianiu wapnia. Z tego samego powodu w przyswajaniu wapnia przeszkadzają kwas szczawiowy i kwas fitynowy obecny w zbożach oraz spora część leków: sterydy, leki uspokajające, żołądkowe i antybiotyki.

Warto być także świadomym, że organizm przyswaja jednorazowo do 1/3 wspomnianego zapotrzebowania, dlatego podjadanie zdrowych przekąsek w ciągu dnia jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na naszym zdrowiu i rzeczywistym uzupełnieniu niedoborów. Obok witaminy D i wapnia warto zwrócić uwagę na pierwiastki takie jak magnez, cynk, miedź, krzem, kwas foliowy, witaminę B6, C oraz K. Wapń z witaminą D i magnezem ułatwiającym wchłanianie znajdziesz w suplemencie diety Polfa Łódź w formie musujących tabletek. One także pomogą nam w zabezpieczeniu kości przed złamaniem. Aby zwiększyć oddziaływanie witaminy D warto przebywać codziennie przez około 15 minut na słońcu. Przyswajanie witaminy D mogą zaburzać choroby wątroby oraz nerek. Niedobór witaminy D w diecie dziecka będzie powodował rozwój krzywicy, która zwiększa podatność na osteoporozę w przyszłości. Niedobór witaminy D u osób dorosłych może prowadzić do nadciśnienie tętniczego i choroby zębów a nawet poważniejszych schorzeń przewlekłych jak cukrzyca.

Suplement diety na mocne kości Doppel herz aktiv

Tabletki na mocne i zdrowe kości

Wapń dobrze wchłania się w towarzystwie magnezu, dlatego warto przyjmować oba składniki razem. Wapń organiczny jak Doppelherz Activ mocne kości jest dobrze przyswajalny i stanowi zdrową alternatywę dla syntetycznego, taniego wapnia, który jest źle przyswajalny a ponadto zakwasza organizm, co jak już było wspomniane we wstępie, może prowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego, czyli wytrącania wapnia z kości i zębów. Wytrącany wapń odkłada się w postaci kamieni nerkowych i żółciowych. Zalecane dzienne spożycie (RDA) na wapń dla osób dorosłych wynosi 800 mg, zaś magnezu 375 mg. Magnez znajdziemy w orzechach, zbożu, mięsie, warzywach. Mimo to, niedobory magnezu są na porządku dziennym, za co odpowiada m.in. wzmożony stres towarzyszący społeczeństwom zamożnym.

Dieta na mocne kości powinna zagościć na stole każdego z nas, nie ważne czy będzie to profilaktyka czy leczenie. Szczególnie zaleca się ją osobom z wysokim ryzykiem osteoporozy i z wczesną osteopenią. Nasilony ból kości upoważnia nas do wzięcia tabletki, np. Ibuprom Max z ibuprofenem, ale najlepiej nie polegać na lekach przeciwbólowych. Suplementacja witaminą D i wapniem pomoże zmniejszyć dolegliwości już po około 2 tygodniach regularnego stosowania.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.