Debretin – lek o wielu zastosowaniach. Wskazania do stosowania i skutki uboczne
Debretin jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę a jego zadaniem jest regulacja perystaltyki i drożności układu pokarmowego w przypadku zaburzeń funkcji z jego strony. Substancją odpowiedzialną za spełnianie funkcji motorycznych w leku jest trimebutyna. Ma ona bezpośredni wpływ na układ nerwowy, ponieważ wiąże się z obwodowymi receptorami opioidowymi, które znajdują się w ścianach jelit. Substancja czynna aktywnie normalizuje perystaltykę jelit i całego układu trawiennego, a dokładniej: poziom napięcia dolnego zwieracza przełyku, moment opróżniania żołądka oraz perystaltykę okrężnicy. Trimebutyna może pobudzać lub hamować motorykę przewodu pokarmowego. Swoje maksymalne stężenie w organizmie osiąga po około 2 godzinach od zażycia leku. Do wydalania leku dochodzi podczas oddawania moczu.
Jeśli chodzi o wskazania do stosowania leku przepisywany jest on przez lekarzy w przypadku zaburzeń motoryki układu pokarmowego, często nazywanych zespołem jelita drażliwego lub dolegliwościach ze strony układu trawiennego: w bólach brzucha, skurczach jelit czyli biegunkach lub zaparciach oraz w przypadku powikłań pooperacyjnych – np. w pooperacyjnej niedrożności jelit z powodu zaprzestania ruchu robaczkowego.
Po zażyciu leku trimebutyna reguluje działanie całego układu pokarmowego. Przede wszystkim dzięki substancji czynnej zostaje przywrócona fizjologiczna ruchliwość czynności układu pokarmowego. Debretin znajduje zastosowania w schorzeniach takich jak: refluks żołądkowo- przełykowy, niestrawność czynnościowa, zaburzenia w wydzielaniu żółci, pooperacyjnie w celu udrożnienia jelit i przez badaniami radiologicznymi i endoskopowymi.
Przeciwwskazania do stosowania
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na trimebutynę. Należy też bezwzględnie poinformować lekarza w przypadku spożywania innych niż Debretin leków w celu oceny możliwości interakcji między substancjami czynnymi. Jeśli chodzi o spożywanie debretinu w ciąży jest to lek przepisywany tylko w wyjątkowych okolicznościach. Podobnie jest z karmieniem piersią. Debretin nie jest zakazany w przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych i ich obsługi. Debretin jak każdy lek zawiera substancje pomocnicze, do których należy przykładowo sacharoza, co może być niekorzystne w przypadku leczenia niedrożności jelita u osób zmagających się z cukrzycą.
Dawkowanie leku
Dawkowanie leku zależne jest od nasilenia problemu i ustala ją lekarz biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania, takie jak wiek, aktywność, przebyte choroby, przyjmowane leki i inne. Debretin przyjmuje się doustnie. Jest to lek na receptę o silnym działaniu dlatego należy bezwzględnie stosować się zaleceń lekarskich. Nie należy stosować leku po upływie daty przydatności do spożycia. Zazwyczaj dawka wynosi 100 mg w przypadku dorosłego. Jest to jedna tabletka przyjmowana 3 razy dziennie. Debretin mogą przyjmować również dzieci. Niemowlaki do 6 miesiąca życia mogą przyjmować 2,5 ml zawiesiny również 3 razy na dobę, natomiast do roku życia dawka zwiększana jest do 5 ml 2 razy dziennie. Dzieci do 5 roku życia mogą przyjmować taką samą dawkę już nawet 3 razy dziennie. Dzieci powyżej piątego roku życia mogą przyjmować 30 ml dziennie rozłożone na 3 dawki.
Skutki uboczne stosowania leku
Debretin nie wykazuje specjalnych działań niepożądanych, ale jak każdy lek może wywoływać reakcje alergiczne na skórze. Charakter działań niepożądanych jest łagodny i szybko ustępuje. Przyjmowaniu leku mogą towarzyszyć: zmęczenie, znudzenie, ból głowy i nudności. Jednak lek wywołuje jedynie efekty fizyczne. Nie obserwuje się jednak skutków ubocznych ze strony psychofizycznej czyli wpływu na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn mechanicznych.
Z jaką częstotliwością powinniśmy przyjmować Debretin?
Osoby, które borykają się z problemami na tle jelitowym zastanawiają się często, jaka jest najlepsza pora dawkowania leku. Faktem jest natomiast, że kapsułki Debretin powinniśmy dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza ale nie częściej niż trzy razy dziennie. Warto pamiętać o tym, że lek powinno przyjmować się dwie godziny po posiłku – ważne, aby posiłek, który przyjmujemy podczas farmakoterapii nie był obfity i wysokokaloryczny. Jeśli lek stosujemy wraz z innymi preparatami, wspomagającymi prawidłową pracę naszego organizmu, fakt ten powinniśmy jak najszybciej skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Może się bowiem zdarzyć, że leki które przyjmujemy wejdą w reakcje, lub znacznie nasilą swoje działanie wraz z przyjmowaniem silnych leków przeciwbólowych czy przeciwmigrenowych.
Czy przyjmowanie Debretinu wymaga odpowiedniej diety?
Jak powszechnie wiadomo, głównym zadaniem leku Debretin jest pobudzenie naszych jelit do pracy, eliminując przy tym krępujące zaparcia, wzdęcia czy biegunki. Regularna suplementacja leku może nam pomóc w prosty sposób pozbyć się tego problemu, jednakże może on wrócić z nasiloną siłą w sytuacji, kiedy przyjmowanie leku nie będzie poparte odpowiednią, zbilansowaną i dopasowaną do naszych potrzeb dietą.
Najczęściej bowiem objawy, które mają być uśmierzane czy całkowicie likwidowane przez suplementacje tego leku pojawiają się wskutek nieregularnej, obciążającej nasz żołądek diety. Warto więc zadbać o to, aby posiłki, które przyjmujemy wpływały pozytywnie na nasz organizm i nie wywoływały uczucia ciężkości. Zaleca się przede wszystkim regularną podaż posiłków, pięć razy dziennie, gdzie odstępy pomiędzy poszczególnymi daniami nie będą dłuższe niż 3 godziny. Kolacja powinna być posiłkiem lekkim i smacznym i powinniśmy spożywać ją minimum godzinę przed udaniem się do snu.
Chcąc uniknąć uporczywych zaparć czy bólów brzucha warto również wyeliminować z naszej diety tłuste, wysokokaloryczne potrawy. Mowa tu przede wszystkim o tłustych, smażonych mięsach, których regularne spożywanie prowadzi nie tylko do wysokiego poziomu złego cholesterolu w naszym organizmie, przyroście tkanki tłuszczowej ale również – do bolesnych zaparć, wzdęć i uporczywego uczucia pełności. Zatroszczyć powinniśmy się również o to, co pijemy. Piwo, wódka czy innego rodzaju napoje powodować mogą nieprzyjemne wzdęcia czy problemy z wypróżnieniem.
Podobnie jest w przypadku wysoko słodzonych napojów, w szczególności gazowanych, które powodują nieprzyjemne gazy i uczucie pełności. Suplementacja Debretinu powinna być połączona ze spożywaniem posiłków zdrowych, niekoniecznie dietetycznych i niskokalorycznych. Zdecydowanie warto wyrzucić ze swojej potrawy smażone i ciężkie, o których wspomnieliśmy,a wprowadzić do naszej diety produkty, które sprawiają, że czujemy się syci, a jednocześnie wyjątkowo „lekko”. Mowa tu o różnych odmianach kasz, gotowanych mięsach, warzywach na patrze czy rybach z dodatkiem świeżej cytryny, oliwy z oliwek i szpinaku, pieczonych w piekarniku.
Przedawkowanie Debretinu
W skrajnych przypadkach zdarza się, że dochodzi do sytuacji, w których liczba przyjętych przez nas dawek leku jest znacznie wyższa niżeli ta, która zlecił lekarz. Powinniśmy jednak pamiętać, że Debretin jest lekiem dość silnym, a jego stosowanie powinno odbywać się na podstawie szczegółowych konsultacji lekarskich, według jego zaleceń. Przyjęcie zbyt dużej ilości leku może w skrajnych przypadkach może zagrażać życiu pacjenta. Standardowymi objawami niewielkiego przedawkowania leku są wymioty, bóle głowy, czy nudności. Zdarzać może się również, że osoby przyjmujące Debretin w ilościach większych, niż zalecane przez lekarza skarżyć się będą na uporczywe biegunki.
O prawidłową podaż leku powinniśmy martwić się w szczególności u dzieci – nawet niewielka ilość syropu ponad zalecaną przez lekarza normę może prowadzić do licznych skutków ubocznych, które w krótkim czasie prowadzić mogą do odwodnienia organizmu naszego dziecka. Są to przede wszystkim częste wymioty, które jak wiadomo są wśród dzieci jedną z najczęstszych przyczyn odwodnień, zagrażających życiu maluchów. Dojść może również do różnego rodzaju zmian i reakcji alergicznych, a skrajnych przypadkach przedawkowanie leku może nieuchronnie prowadzić do zagrożenia życia małego pacjenta – ważne jest, aby podając lek Debretin posiadać dokładną, mililitrową miarkę, która pozwoli nam w wyjątkowo dokładny sposób określić, że dawka zawiesiny, którą chcemy podać jest tożsama z zaleceniem lekarza pediatry.