Czym jest spowodowana nadmierna senność?

Wielu z nas miewa przejściowe problemy z koncentracją i niedoborem energii w ciągu dnia. Czujemy się zmęczeni, mamy problem ze wstawaniem a potem ucinamy drzemki, które nie pozwalają zasnąć w nocy. Przeważnie jest to zjawisko normalne, występujące np. w przesileniu jesienno-zimowym lub podyktowane zmęczeniem, ale czym jest spowodowana nadmierna senność, która nie przemija i utrzymuje się dłuższy czas? Być może jest objawem choroby lub innymi zmianami dokonującymi się w organizmie. Jak z nią walczyć i kiedy zgłosić się z tym do lekarza odpowiadamy poniżej.

Przyczyny nadmiernej senności, które możesz wyeliminować

Rozregulowanie dobowe

Jeśli intensywnie pracujesz, a twój organizm dopiero przyzwyczaja się do zmian, prawdopodobnie będziesz cierpiał na niedobór energii w ciągu dnia. Co znamienne, na nadmierną senność cierpią osoby wykonujące pracę psychiczną i to one często potrzebują dodatkowego odpoczynku.

Rozwiązań tego stanu jest kilka. Przede wszystkim spróbuj unormować godziny pracy i odpoczynku. Weź pod uwagę, że nie tylko nieliczni są w stanie przyzwyczaić się do trybu zmianowego. Nasz mózg pracuje w trybie 24-godzinnym, gdzie doba płynnie przechodzi w noc. Zaburzenie tego rytmu skutkuje rozregulowaniem poziomu hormonu snu – melatoniny. Przyjmowanie jej w tabletkach to tylko jeden ze sposobów poradzenia sobie z problemem.

Zmęczenie

Jeśli jesteś młodą mamą, osobą na wyższym stanowisku lub po prostu twój grafik wypełniony po brzegi możesz odczuwać nadmierne zmęczenie i przepracowanie, a stąd już krok do senności w ciągu dnia. Zmęczenie może cię dopaść także po przebytej chorobie, dlatego wzmacniaj swój organizm i zadbaj, by w twojej diecie nie zabrakło odżywczych składników.

Postaraj się jeść zdrowiej – sam przygotuj sobie posiłki a do ich wykonania używaj jak najwięcej świeżych produktów. Oczywiście to zajmie ci sporo czasu, ale dostarczając sobie wartościowych witamin i minerałów poczujesz natychmiastowy przypływ energii, która posłuży ci przez cały dzień. Możesz profilaktycznie zażywać magnez, który podniesie twoją wydajność i będzie chronił przed negatywnymi skutkami stresu. Przyda ci się szczególnie jeśli dodajesz sobie energii pijąc kawę.

Wyczerpanie psychiczne

Nadmierna senność i zmęczenie to jedne z pierwszych objawów depresji. Jeśli dodatkowo cierpisz na zaburzenia snu, niewyjaśnione bóle i nerwowość bardzo prawdopodobne, że dopadła cię choroba poważniejsza od jesiennej chandry. Objawami poważnego zaburzenia depresyjnego są poczucie beznadziejności, braku własnej wartości, bezradności, winy, pesymizmu i smutku, dlatego takie zaburzenie wymaga już konsultacji z lekarzem. Jeśli czujesz, że twoje życie wymyka się spod kontroli, w ostatnim czasie mocno przybrałeś lub straciłeś na wadze, unikasz spotkań towarzyskich i brakuje ci dawnego optymizmu możesz postarać się zmienić coś w swoim życiu.

Udaj się do psychologa lub psychiatry, który pomoże ci ustalić źródło twojego problemu. Zadbaj o dietę i wypoczynek w granicach rozsądku (8 godzin snu w zupełności powinno wystarczyć). Przyjmuj macę, która wzmocni cały organizm oraz wyciąg z korzenia żeń-szenia, aby zminimalizować stres i dodać sobie energii witalnej.

Maca wzmacniająca siły witalne

Choroba

Jeśli chorujesz, twój organizm zużywa większość energii na walkę z patogenami. Nie ma większego znaczenia czy chorujesz przewlekle, przeziębiłeś się lub właśnie wychodzisz z grypy – we wszystkich przypadkach będziesz się czuł słaby i osowiały.

Potrzebujesz dużo odpoczynku i snu. Czasem lepiej przeleżeć chorobę w łóżku niż pracować na siłę i łykać kolejne tabletki. Najlepiej poświęcić wolny dzień lub weekend, położyć się w ciepłym łóżku z kubkiem gorącej herbaty i leku. Szybko działają te w formie rozpuszczanego w wodzie proszku, np. Fervex lub tabletki działające wielokierunkowo, np. Tabcin. Nie zapomnij wzmacniać odporność z witaminą C i rutyną, które pomogą także przy katarze alergicznym.

Anemia

Senność w dzień może być także objawem anemii. W jej rozpoznaniu pomagają towarzyszące symptomy tj. osłabienie, bladość skóry, duszność, utrzymujący się ból głowy, łamliwość włosów i paznokci, zajady w kącikach ust, wysuszenie skóry. Najczęściej występującą jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, stanowi prawie 80% wszystkich niedokrwistości i dotyczy głównie kobiet. Niedokrwistością, czyli anemią nazywa się zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu lub liczby erytrocytów poniżej wartości prawidłowych, czyli poniżej ustalonego poziomu normy. Anemię rozpoznaje się po wykonaniu podstawowego badania krwi.

Aby uzupełnić poziom żelaza w diecie zadbaj, by nie zabrakło w niej czerwonych buraków, mięsa, wątroby. Żelazo lepiej się wchłania w obecności witaminy C, którą znajdziemy w papryce, natce pietruszki, brokułach, pomidorach, truskawkach i cytrusach. Wchłanianie żelaza hamują natomiast kawa i herbata, dlatego zrezygnuj z nich na czas leczenia. Niedobory przy anemii najszybciej uzupełnisz przyjmując żelazo i witaminę B12 dostępne bez recepty.

Czym jest spowodowana nadmierna senność? Oprócz wymienionych tutaj dolegliwości warto rozważyć udanie się do lekarza i wykonanie badania krwi, aby stwierdzić czy nie grozi ci niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub niedociśnienie. Nadmierna senność przyczyny ma różne, dlatego ciężko jest je samemu zdiagnozować.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.