Cukier nazywany też jednym z rodzai białej śmierci, a jednak są odmiany cukru, które szkodzą mniej, a nawet pomogą wzmocnić nam nasz organizm. Do takich cukrów zaliczany jest właśnie cukier kokosowy lub też inaczej cukier palmowy wytwarzany z palmy kokosowej. Co raz łatwiej spotkać go na sklepowych półkach, niewątpliwie jest to cukier na który warto zwrócić uwagę ze względu na jego niesamowite pozytywne właściwości. Zatem dlaczego cukier ten jest taki zdrowy o tym dowiesz się czytając niniejszy artykuł.
Czym jest i jak powstaje cukier kokosowy
Cukier kokosowy zaliczany do jednych z najzdrowszych rodzai cukru powstaje z soku palmy kokosowej, która płynie w jej pniu. Aby pozyskać ten rodzaj cukru konieczne jest nacięcie drzewa oraz zamontowanie specjalnego kraniku lub kubeczka, aby sok do niego ściekł. Pozyskany płyn bez zbędnych przygotowań jedynie po oczyszczeniu z owadów lub kory jest podgrzewany do wysokiej temperatury, aby odparować wodę. Po odparowaniu powstaje cukier o brązowawej barwie w kształcie drobnych kuleczek, które nie tylko pełne są pysznej słodyczy cukru, ale mają znacznie więcej właściwości odżywczych w przeciwieństwie do klasycznego białego cukru. Podczas odparowywania w suchej masie jaką jest cukier pozostają najcenniejsze składniki takie jak witaminy czy mikroelementy, dzięki czemu cukier ten uważany jest za jeden z najzdrowszych.
Ciekawe! Najzdrowszy cukier
Cukier kokosowy uznawany jest za najzdrowszy cukier dostępny na rynku, który ma chemiczną budowę cukru i zawiera glukozę.
Właściwości cukru palmowego – dlaczego jest zdrowszy
Cukier to cukier? Mogłoby się tak wydawać, jednak cukier kokosowy jest zupełnie inny w składzie od cukru białego, którego głównym składnikiem jest sacharoza czyli dwucukr, na który składa się glukoza i fruktoza. Poza tym biały cukier nie zawiera żadnych zdrowych substancji. W przeciwieństwie do tego cukier kokosowy bogaty jest nie tylko w glukozę, ale niewielkie ilości krótkich łańcuchów tłuszczowych, które przyspieszają metabolizm oraz co ważniejsze mają całą gamę witamin i mikroelementów, które w naturalny sposób odżywiają całą palmę kokosową oraz jej owoce czyli kokosy. Nie tylko to, ale również niski indeks glikemiczny wpływa na poprawę naszego stanu zdrowia!
Więcej minerałów – co kryje się w cukrze kokosowym
Cukier kokosowy pełen jest mikroelementów oraz witamin, które chociaż nie pokryją dziennego zapotrzebowania, to niewątpliwie będą cennym źródłem. Zwłaszcza, że obecnie stosowany biały cukier nie ma żadnych cennych składników tym bardziej warto zamienić go na ten zdrowy zamiennik. A o to, co możemy znaleźć w 100 gramach cukru kokosowego:
- Cynk – w cukrze kokosowym zawarte jest aż dziesięciokrotnie więcej cynku niż w cukrze trzcinowym, sekret kryje się w samym surowcu z którego powstaje czyli z soku drzewa palmowego.
- Potas – który niezbędny jest do prawidłowej pracy naszego serca jest w dużych ilościach, a co ciekawe znacznie większych niż w samym miodzie, a jednocześnie indeks glikemiczny cukru kokosowego jest znacznie niższy niż miodu
- Żelazo – podobnie jak potas jego drugim słodkim źródłem jest miód i tak samo to cukier kokosowy jest zdrowszym zamiennikiem a do tego, ma w sobie aż pięć razy więcej żelaza niż miód
- Witamina B1 – czyli inaczej tiamina, która jest niezbędna do prawidłowego odżywiania wszystkich tkanek w naszym organizmie, odpowiada również za poprawne rozkładanie cukru, dzięki czemu przyspiesza nasz metabolizm i uwalnia więcej energii
- Witamina C – chociaż w niedużych ilościach, jednak niewątpliwie ma jej więcej niż zwykły biały cukier co plasuje cukier kokosowy jeszcze wyżej ze względu na kolejny cenny składnik!
Zdrowy zamiennik – cukier kokosowy
Cukier kokosowy uznawany jest za najzdrowszy cukier dostępny na rynku. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie a co z ksylitolem, który nazywany jest cukrem brzozowym? Faktycznie ksylitol jest zdrowszy, jednak ma on budowę chemiczną alkoholu, a nie jak cukier palmowy chemiczną budowę cukru w którym zawarta jest glukoza. W ksylitolu brak jest tej substancji, a uczucie słodkości jest jedynie złudzeniem, które niewątpliwie sprawdza się znacznie lepiej w diecie diabetyków!
Cukier kokosowy 1kg
Indeks glikemiczny – biały cukier a cukier kokosowy
Indeks glikemiczny to wskaźnik, który sugeruje jak bardzo po zjedzeniu danej potrawy czy produktu „podskoczy” nam cukier we krwi oraz jednocześnie jak dużo insuliny będzie potrzebne aby obniżyć ten poziom do odpowiedniego poziomu. Indeks glikemiczny cukru białego wynosi 60, z kolei cukru kokosowego zaledwie 40. Chociaż może wydawać się to nieduża różnica to jednak wiele to zmienia zwłaszcza dla osób cierpiących na cukrzycę zarówno pierwszego jak i drugiego typu. Cukier kokosowy jest więc znacznie bezpieczniejszy niż biały cukier, dzieje się tak dlatego, że w mniejszym stopniu zmusza on trzustkę do produkcji insuliny a co za tym idzie dużo ciężej o insulinooporność oraz niebezpieczne skutki dla cukrzyków. Stąd też jeżeli nie chcemy stosować innych środków słodzących a wolimy naturalne to warto postawić na cukier kokosowy!
Pamiętaj! Zamień puste kalorie
Jeżeli chcesz zmienić dietę na zdrowszą i ograniczyć puste kalorie to koniecznie zamień biały cukier na cukier kokosowy czyli inaczej cukier palmowy.
Otyłość a cukier kokosowy
Niski indeks glikemiczny, obecność krótkich wiązań tłuszczowych oraz cały skład sprzyja utrzymywaniu odpowiedniej wagi, a nawet może sprzyjać odchudzaniu jeżeli jest on rozsądnie stosowany. Chociaż niewątpliwie jego słodkość jest mniejsza od klasycznego cukru to ma on swoje zalety, gdyż ma bogaty skład jak witaminy czy mikroelementy a do tego nie trzeba się do niego powoli przyzwyczajać jak do ksylitolu, który w dużych ilościach powoduje problemy gastryczne. Zawarta w cukrze kokosowym inulina sprzyja powolnemu rozkładowi jedzonego pokarmu dzięki czemu znacznie dłużej będziemy syci, a co za tym idzie dużo łatwiej będzie nam utrzymać wagę, a nawet schudnąć!
Jak używać cukru kokosowego
Cukier kokosowy może być używany tak samo jak biały cukier. Możemy go śmiało dodawać do wypieków, słodkich napoi czy deserów. Chociaż jego nazwa wskazuje na powiązanie z kokosem to jest on tworzony z soku palmy kokosowej i w smaku nie czuć ani trochę kokosa, dzięki czemu nawet osoby, które za nim nie przepadają nie poczują różnicy. Cukier ten w smaku przyrównywany jest do cukru trzcinowego, a jak pewnie każdy wie cukier trzcinowy nie ma specjalnie nietypowego smaku. Możemy go również dodawać do pieczeni aby podbić smak słonych potraw. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania cukru w dużych temperaturach ani też w niskich, jest on w dodatku znacznie bezpieczniejszy od białego cukru.