Clexane jest lekiem na receptę o działaniu przeciwzakrzepowym, który stosuje by zmniejszyć ryzyko ich występowania. Lek to drobnocząsteczkowa heparyna , którą podaje się także pacjentom z występującymi już zakrzepami. Clexane ma płynną postać, podaje się go poprzez wstrzykiwanie pod skórę w okolicach brzucha. Heparynę powinno przyjmować się codziennie o tej samej porze, w innym wypadku jej stosowanie może nie odnieść pożądanych skutków.
Wskazania do stosowania Clenaxe
Clenaxe powinny stosować osoby, które mogą być narażone na chorobę zakrzepowo-zatorową. Podaje się go głównie osobom poddawanym chirurgicznym zabiegom ortopedycznym, onkologicznym oraz zabiegom chirurgii ogólnej. Innymi wskazaniami mogą być unieruchomienie związane z ostrymi stanami zapalnymi, infekcjami, niewydolnością serca, niewydolnością oddechową czy zaostrzeniami związanymi z chorobami reumatycznymi.
Heparynę drobnocząsteczkową podaje się także osobom z podejrzeniem zakrzepicy żył głębokich z powikłaniami lub bez powikłań związanych z zatorowością płucną. Innymi wskazaniami mogą być niestabilna dławica płucna lub zawały serca. Podaje się ją także podczas zapobieganiu skrzepom w krążeniu pozaustrojowym przy hemodializie.
Działanie clenaxe
Heparyna działa aktywnie przeciw czynnikowi Xa krzepnięcia krwi oraz niewielkie działanie aktywne przeciw czynnikowi IIa. Clenaxe zaczyna działać mniej więcej po upływie od 3 do 5 godzin od wstrzyknięcia. Większość substancji metabolizuje się w wątrobie i jest wydalana z moczem.
Przeciwskazania w stosowaniu Clenaxe
Leku nie powinny stosować osoby z nadwrażliwością na:
- Enoksaparynę
- Heparynę
- Pochodne heparyny
- Heparyny drobnocząsteczkowe
- Alkohol benzylowy
Innymi przeciwwskazaniami są zapalenie osierdzia, ciężkie zaburzenie krzepnięcia krwi, ostre, obfite krwawienie lub ryzyko jego wystąpienia. Heparyny drobnocząsteczkowej powinny unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka oraz wrzody dwunastnicy. Na stosowanie Clenaxe nie powinny decydować się także osoby po przebytym udarze, chyba, że jest to udar wywołany zatorem. Lekarze nie polecają jej również dzieciom, ponieważ nie ustalono konkretnej dawki w tym przedziale wiekowym. Należy pamiętać, by nie podawać heparyny drobnocząsteczkowej bezpośrednio do mięśni.\
Środki ostrożności
Szczególne środki ostrożności przy stosowaniu Clenaxe powinny zachować osoby, które:
- Są narażone na występowanie krwawienia,
- Miały wrzody żołądka lub wrzody dwunastnicy,
- Przeszły udar niedokrwienny,
- Mają problemy z nadciśnieniem tętniczym,
- Cierpią na retinopatię cukrzycową,
- Przeszły zabiegi neurochirurgiczne,
- Przeszły zabiegi okulistyczne,
- Cierpią na przewlekłą niewydolność nerek,
- Cierpiały na kwasicę metaboliczną,
- Zmagają się ze zwiększonym stężeniem potasu we krwi,
- Stosują leki moczopędne,
- Cierpią na niewydolność wątroby,
- Są zbyt chude,
- Zmagają się z pourazowymi uszkodzeniami
- Wielokrotnie miały nakłuwaną oś rdzeniowo-mózgową,
Nie wiadomo czy posiadanie sztucznej zastawki serca może być zaleceniem do stosowania środków szczególnej ostrożności, ponieważ dotychczas nie zostały przeprowadzone odpowiednie badania, który by to zanegowały lub potwierdziły. Osoby powyżej osiemdziesiątego roku życia powinny przez pewien czas przyjmować heparynę drobnocząsteczkową pod opieką lekarską, gdyż może wystąpić u nich silne krwawienie.
Ciąża i laktacja, a stosowanie Clenaxe
Kobiety w ciąży mogą stosować lek tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza, po dokładnym wywiadzie. Nie poleca się z kolei stosowania Clenaxe przyszłym mamom, które posiadają sztuczne zastawki serca. Przyjmowanie heparyny drobnocząsteczkowej nie jest wskazane także w okresie karmienia piersią. Na czas kuracji powinno się odstawić karmienie.
Efekty uboczne stosowania Clenaxe
Jednym z efektów ubocznych stosowania leku Clenaxe mogą być krwawienia. W skrajnych przypadkach może wystąpić nawet krwotok zaotrzewnowy lub wewnątrzczaszkowy, a także krwiaki śródrdzeniowe. Pierwsze dni stosowania kuracji mogą wiązać się z trombocytopenią, która ma jednak łagodny, bezobjawowy przebieg. Stosowanie leków może wiązać się także z niedokrwieniami kończyn lub zawałami. W miejscu, w które był wstrzykiwany lek mogą pojawić się lekko widoczne krwiaki oraz miejscowe, przemijające bóle oraz podrażnienia. W niektórych przypadkach mogą pojawić się małe zapalne guzki lub martwica w tych miejscach. Odnotowano przypadki, w których wystąpiły objawy alergii, takie jak wysypka, a nawet wstrząsy anafilaktyczne. Innymi objawami występujących alergii są: rumień, świąd, pokrzywka, zaburzenia tkanki podskórnej, problemy ze skórą, obniżone funkcjonowanie układu immunologicznego. W wielu przypadkach dochodzi do podwyższonej aktywności enzymów wątrobowych.
Dawkowanie Clenaxe
Lek podaje się poprzez wstrzyknięcie pod skórę w okolicach brzucha. Zastrzyki poleca się wykonywać na leżąco. Zazwyczaj przyjmuje się dawkę 20 mg lub 40 mg. Ważne, by nie usuwać pęcherzyków powietrza powstałych w strzykawce, aby uniknąć jednocześnie wystrzyknięcie z niej płynu. Jeżeli mamy do czynienia z podaniem Clenaxe przed zabiegiem chirurgicznym, lek zostanie podany na mniej więcej 2 godziny przed planowaną operacją. Czas trwania kuracji wynosi przeciętnie od 7 do 10 dni. Pacjent może wstrzykiwać lek sam w domu, pod warunkiem, że zostanie do tego odpowiednio przeszkolony i przygotowany.