Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest degeneracyjnym schorzeniem struktur kręgowych, które powodują nieodwracalne zmiany. To poważna choroba, która zaczyna się dość niepozornie – od szybszego ulegania urazom, przeciążeniom i szybciej postępującemu zużyciu części budujących kręgosłup: stawów, dysków, kręgów? W wyniku choroby dochodzi do uszkodzenia chrząstek stawowych, przebudowy kości wraz z tworzeniem się tzw. wyrośli kostnych, a także do powstawania torbieli podchrzęstnych. Konsekwencją tych zmian jest ogólne uszkodzenie struktur kręgosłupowych, powstawanie niestabilności jego części oraz deformacja całego kręgosłupa.

Rodzaje zwyrodnień kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa w obszarze kręgosłupa może przyjmować różne formy w zależności do miejsca schorzenia czy stanu dolegliwości bólowych. Wyróżnia się kilka postaci kliniczych tej choroby. Są to:

  • choroba zwyrodnieniowa właściwych stawów kręgosłupa,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów unkowertebralnych (szyjnych),
  • choroba zwyrodnieniowa segmentu kręgowego wtórna do przewlekłej przepukliny jądra miażdżystego,
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupowo-żebrowa,
  • hiperostoza usztywniająca kręgosłupa.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa nie musi dotyczyć tylko osób starszych, choć oczywiście występuje wśród nich znacznie częściej. Pierwsze problemy z kręgosłupem mogą ujawnić się już w młodym wieku, około 25 roku życia i będą one związane z częstym, nasilonym bólem, który utrudnia wykonywanie ruchów. Kręgosłup niemal na całej długości jest w stanie ruszać się (wyjątkiem są kręgi szyjne) i współpracować z głową, tułowiem oraz kończynami. Gdy zawodzi jesteśmy przykuci do łóżka, a w wielu czynnościach musimy się niestety ograniczać. Po 60 roku życia około połowa Polaków skarży się na bóle zwyrodnieniowe stawów. Kręgosłup dźwiga nasze ciało wiele lat i przez to często jako pierwszy daje o sobie znać.

Co jeszcze sprzyja bólom kręgosłupa:

  • późny wiek,
  • czynniki etniczne,
  • czynniki wrodzone,
  • nadwaga i otyłość,
  • wykonany zawód,
  • aktywność fizyczna
  • duża masa kostna,
  • poziom hormonów

Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

Początkowe objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa nie wydają się być uciążliwe, ale z czasem przybierają na sile. Na początku towarzyszą im zwykle nieznaczne dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości kręgosłupa ściśle uzależnione od stopnia zwyrodnienia. Nie należy jednak ignorować takich sygnałów i od razu podjąć stosowane kroki zapobiegawcze. Objawy to promieniujący ból kręgosłupa do kończyn, ich mrowienie oraz drętwienie. Może się to skończyć nawet zaburzeniami ruchu i czucia czy niedowładem mięśni. Ból często nie pozwala podnieść się z łóżka i nie ustępuje podczas ruchu.

Kolagen 4Flex na stawy

Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa nie należy do najłatwiejszych i powinna być ustalana z lekarzem prowadzącym nasz przypadek. Pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem jest obowiązkiem każdego chorego, bo tylko w ten sposób mamy szansę na jak największe zminimalizowanie bólu i ryzyka postępu choroby. Leczenie polega na podawaniu środków farmakologicznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, choć w Stanach Zjednoczonych zastępuje się je paracetamolem, który jest uważany za mniej szkodliwy dla żołądka, choć o mniej skutecznym profilu działania, dlatego w jego przyjmowaniu bardzo ważna jest dawka. Zwykle to dwie standardowe tabletki, np. Apap stosowane do 4 razy na dobę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne powinny być włączone do leczenia po wykorzystaniu niefarmakologicznych metod leczenia. Wybór preparatu powinien być podyktowany profilem bezpieczeństwa leku, a czas stosowania ograniczony do okresów zaostrzeń choroby. Jeżeli chcemy działać w konkretne miejsce bólu to godny wypróbowania jest plaster, np. Olfen Patch, który nakleja się w miejsce bólu, by rozgrzał i rozluźnił napięcie. Jest szczególnie polecany na chorobę stawów. Jeżeli preferujemy tradycyjną maść, to wypróbujmy Voltaren Max żel na ból stawów. Leczenie lekami stosowanymi miejscowo jest preferowane zwłaszcza w przypadkach umiarkowanych dolegliwości, kiedy tylko pojedyncze miejsca są objęte procesem chorobowym. Przy tym ryzyko objawów niepożądanych jest tutaj niższe niż przy stosowaniu leków doustnych, a koncentracja podawanego przezskórnie leku dużo wyższa.

Ponadto przyjmowanie leków powinny uzupełniać ćwiczenia rehabilitacyjne odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. Pomoże prowadzenie odpowiedniego trybu życia, pilnowanie diety i zrzucenie nadprogramowych kilogramów.

Leczenie operacyjne choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest ostatecznością i wszyscy staramy się jej uniknąć. Niestety czasami to jedyne wyjście, aby zachować zdrowie i sprawność fizyczną. Na operację zdecydujmy się, gdy podejmowane leczenie zachowawcze nie wystarcza a ból i dyskomfort nasilają się. Zabiegi operacyjne polegają przede wszystkim na odbarczeniu uciśniętych elementów, stabilizacji struktur kręgowych oraz blokadzie kręgosłupa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.