Brodawki zakaźne zwane inaczej kurzajkami to nieestetyczne wykwity, które najchętniej upatrują sobie powierzchnię stóp i dłoni. Szybko się rozprzestrzeniają się i zajmują kolejne miejsca na ciele. Pomimo, że wiemy jak z nimi walczyć, to nie jesteśmy w stanie im zapobiegać. Leczenie brodawek jest więc czysto objawowe. Wirusa nie można zlikwidować lub usunąć z organizmu. Brodawka zakaźna może być leczona na wiele sposobów, przy czym każda posiada swoje zalety oraz wady.
Przyczyny brodawki
Brodawka pospolita jest wywoływana ludzkim wirusem brodawczaka, którego inne odmiany powodują schorzenia skóry i błon śluzowych. Obalmy więc na początku mit, jakoby wirus brodawczaka ludzkiego mógł ewoluować z brodawki pospolitej w inne znamiona. Brodawka pospolita może co najwyżej przenosić się ze stóp na dłonie itp. Jak sama nazwa na to wskazuje, brodawką możemy się łatwo zarazić. Najczęściej dochodzi do tego przez kontakt z osobą chorą, ale do tego musi zaistnieć jeszcze kolejny czynnik: osłabienie organizmu osoby zdrowej. Na zakażenie brodawką są także podatne osoby z osłabioną skórą, zmagające się z łuszczycą czy AZS. Jeżeli już zarazimy się brodawką, nie oznacza to, że będzie się ona rozprzestrzeniać – może pozostać na swoim miejscu przez miesiące a nawet lata, czasem powodując dotkliwy ból, czasem nie dając żadnych dolegliwości.
Brodawka – jak wygląda
Brodawka wirusowa spotykana jest najczęściej na wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp (tzw. kurzajki). Zarazimy się nią łatwo w miejscach uczęszczanych przez wiele osób, gdzie zdarza nam się chodzić boso lub korzystać z publicznych łaźni i toalet, np. na basenie, w internacie itp. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny – białe, wystające ponad skórę grudki o nierównej powierzchni. Jednakże brodawka wirusowa może pozostać przez nas nierozpoznana lub niezauważona. Dzieje się tak, gdy brodawce nie towarzyszy ból (ta umiejscowiona na stopie może nawet utrudniać chodzenie) lub jest umiejscowiona przy paznokciu imitując wyglądem narośnięte skórki. Łatwo zarazić się nimi, gdy obgryzamy paznokcie lub nie przestrzegamy dostatecznie zasad higieny. Aby pozbyć się brodawki przypaznokciowej możemy skorzystać z metody zamrażania ciekłym azotem, ale problem polega na dużym prawdopodobieństwu defektu wzrostu i wyglądu paznokcia. Dobrze jest więc zachować ostrożność przy wykonywaniu tego zabiegu lub oddać się w ręce specjalisty w tej dziedzinie.
Brodawka wirusowa na stopie może powodować silny ból, ale gdy tego brak, jesteśmy zdani na swój osąd czy mamy do czynienia z kurzajką a może odciskiem. Odciski mogą być podobne wyglądem, ale pamiętajmy, że są umiejscowione na brzegach stopy, czyli tam, gdzie but napiera na skórę. Kurzajka pojawia się na dowolnej części stopy i zazwyczaj posiada mniejszą średnicę niż typowe nagniotki. Nie schodzi także pod wpływem moczenia czy stosowania kremu z mocznikiem. Co ważne kurzajka nie zniknie samoistnie, jeżeli jej nie usuniemy, będzie towarzyszyła nam latami, a w gorszym wypadku szybko się rozprzestrzeni, także na innych domowników. Brodawki występują raczej u osób młodych, zaś nagniotki u osób starszych lub z wadami postawy.
Spray na kurzajki i brodawki Undofen
Brodawka – jak usunąć
Jak usunąć brodawki, gdy zaatakują naszą skórę? Opcji jest kilka i pomimo, że nie znamy sposobu by im zapobiegać, to możemy je skutecznie leczyć. Usuwanie brodawek jest szybkie i nieskomplikowane, choć zawsze wymaga regularności w stosowaniu wybranego specyfiku. Kiedyś leczenie brodawek było mało skuteczne i wymagało wizyty u lekarza, dziś natomiast dysponujemy lekami bez recepty, które korzystają z zaawansowanych technologii medycznych. Na brodawkę dobrze działają substancje takie jak podofilina i kwas salicylowy, które rozpuszczają brodawkę. Ich wadą jest możliwość podrażnienia, dlatego specyfiki zawierające wymienione substancje należy nakładać dokładnie w miejscu choroby omijając zdrową tkankę. Dobre efekty daje także zastosowanie maści przeciwwirusowej, np. Zovirax, który po zakończonej kuracji możemy stosować na popularną opryszczkę wargową.
Inna metoda leczenia, która zdobyła w ostatnim czasie dużą popularność, to zamrażanie z użyciem aplikatorów Scholl. Co prawda metoda jest uważana za bezpieczną, ale istnieje ryzyko, że zamrożenie będzie nieprecyzyjne – zbyt głębokie lub zbyt płytkie. Lepiej jest oczywiście zamrażać brodawkę stopniowo i powtarzać ten etap aż do całkowitego wyleczenia zmiany. Brodawkę należy leczyć szybko, gdy tylko pojawi się na skórze. W przeciwnym razie pokryje ją warstwa grubego naskórka, która nie przepuści składników aktywnych leku do wewnątrz zmiany. Brodawka zakaźna, której nie da się usunąć innymi sposobami, może być usunięta zabiegiem laserowym. Takie leczenie uważa się na najbardziej skuteczne, czasami jednak zabieg należy powtórzyć po kliku tygodniach. Zdarza się, że przed usunięciem brodawki smaruje się jej okolicę 10% maścią salicylową. Możliwe jest również wyłyżeczkowanie brodawek lub wycięcie ich za pomocą skalpela.