Brak apetytu – zaburzenia łaknienia u dzieci i dorosłych
Różne mogą być przyczyny braku apetytu. Warto wiedzieć, że zaburzenia łaknienia pojawiające się u najmłodszych, bardzo często są wynikiem błędów popełnianych przez rodziców. Największym problemem jest to, że dorośli zmuszają swoje pociechy do jedzenia, które po pewnym czasie czują, że spożywanie posiłków jest czymś złym, jakimś przymusem. Problemy z brakiem apetytu u dorosłych mogą być spowodowane np. depresją czy paleniem papierosów.
-
Błędy żywieniowe
Monotonność w kuchni, niezbyt urozmaicone posiłki oraz pośpiech w trakcie ich spożywania mogą spowodować niechęć do jedzenia. U dzieci brak apetytu często jest spowodowany przymusem jedzenia i spożywania zbyt dużej ilości pokarmów. Najgorzej, jeśli pomiędzy nimi najmłodsi jedzą słodycze.
Syrop na brak apetytu
Problemy żołądkowe
Osoby cierpiące na niestrawność, bądź wrzody żołądka często zmagają się również z brakiem łaknienia. Bardzo często wraz z problemami żołądkowymi pojawia się natarczywy i silny ból brzucha. Chorzy skarżą się, że czują jakby byli głodni. Dlatego też unikają jedzenia. Wówczas chory powinien zgłosić się po poradę do specjalisty oraz stosować lekkostrawną dietę. Takie objawy mogą być bowiem objawami raka żołądka (aczkolwiek wcale nie muszą, lepiej jednak upewnić się, że wszystko jest w porządku).
-
Alergie pokarmowe
Alergiami pokarmowymi, które pojawiają się najczęściej są uczulenia na jajka, orzechy, soją, owoce morza, białka mleka krowiego i pszenicę. U dziecka alergen ten powoduje zazwyczaj silne bóle brzucha. Dlatego instynktownie unika ono przyjmowania tego typu pokarmów. Problemy z łaknieniem są również często objawem, który po prostu współtowarzyszy symptomom uczulenia np. biegunce, wymiotom czy zmianom skórnym. Wówczas chory powinien natychmiast udać się do lekarza, ponieważ może nastąpić wstrząs anafilaktyczny (zagrażający życiu i zdrowiu człowieka).
-
Zespół złego wchłaniania
Zespół złego wchłaniania przyczynia się do złego trawienia i przyswajania produktów odżywczych w diecie. Organizm nie wchłania substancji, lecz w większości wydala je w trakcie wypróżniania. Charakterystyczną cechą złego wchłaniania są tłuste, nieprzyjemnie pachnące stolce). Człowiek także ciągle czuje się zmęczony, spada też masa jego ciała.
-
Infekcje
Przyczyną braku apetytu mogą być również infekcje m.in. grypa, które sprawiają, że nasz organizm staje się słabszy i mniej odporny. Słaby organizm niemalże całą energię zużywa na walkę z chorobą, dlatego nie może zbyt wiele przeznaczyć jej na trawienie posiłków. Stąd zmniejszenie aktywności układu pokarmowego. Dlatego podczas przeziębienia czy innej infekcji powinno się jak najwięcej pić i nie zmuszać za bardzo do jedzenia.
-
Anemia
Anemia spowodowana jest niską hemoglobiną – brakiem żelaza. Chorzy na nią są osłabieni, szybko się męczą, mają bladą skórę i problem z koncentracją.
-
Pasożyty
Małe dzieci często zarażają się różnymi pasożytami np. tasiemcami, owsikami czy włosogłówkami. Wówczas pojawiają się bóle brzucha oraz nudności, wymioty, co powoduje niechęć do jedzenia. Jeśli zauważymy objawy świadczące o tym, że w naszym organizmie mogą być pasożyty, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.
-
Zaparcia nawykowe
Zaparcia nawykowe mogą być jednym z objawów zaburzeń łaknienia u dziecka. Kał, który zalega w jelitach, z czasem robi się coraz twardszy. Wówczas podczas wypróżniania pojawia się ból. Dlatego nie ma co się dziwić, że dziecko później nie chce jeść, bo kojarzy mu się to z późniejszym bólem.
-
Depresja
Częstym objawem depresji jest właśnie brak łaknienia. Dlatego często lekarze mylnie myślą, że pacjent choruje na anoreksję, a nie na depresję. Chorobie tej towarzyszą m.in. zmęczenie, brak energii życiowej, bóle głowy, poczucie bezsilności i ogólne złe samopoczucie.
-
Stres
Stres sprawia, że układ anatomiczny jest pobudzony. Następuje wtedy zbyt duża produkcja adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu. To z kolei powoduje zahamowanie perystaltyki jelit i ?zaciśnięcie? żołądka. Skutkiem tego wszystkiego jest brak apetytu.
-
Palenie papierosów
Tytoń przyspiesza metabolizm oraz obniża ilość wchłanianych przez nasz organizm kalorii. Może więc być to powodem braku apetytu. Mówi się, iż spalenie zaledwie jednego papierosa, powoduje wzrost 3% wydatków energetycznych organizmu przez pół godziny po jego wypaleniu.
- Anoreksja
Wspominaliśmy wcześniej, że często mylą depresję z anoreksją. Aczkolwiek depresja może doprowadzić do powstania anoreksji. Jest nic innego jak choroba psychiczna powodująca jadłowstręt. Cechą charakterystyczną jest to, że osoba mająca anoreksję uporczywie dąży do jak najniższej wagi ciała, ciągle uważając przy tym, że jest zbyt duża.
-
Afagia
Czym jest afagia? Jest to brak zdolności do połykania pokarmów i płynów. Choroba ta może być spowodowana zmianami chorobowymi układu nerwowego, przewodu pokarmowego czy urazu mózgu. Za odczuwanie głodu odpowiada boczna część podwzgórza mózgu. Jeśli jest uszkodzona, chory nie ma apetytu. Są to skrajne przypadki, jednak, należy mieć świadomość, że mogą się zdarzyć.