Bóle pleców

Bóle pleców potrafią uprzykrzać nam życie i wyłączyć z codziennych zajęć. Zdarzają się często, bo kręgosłup to wrażliwa struktura, która odzywa się niepostrzeżenie po latach obciążeń i wielu nadwyrężeniach. Ból pleców nie pochodzą jednak tylko od kręgosłupa, a mogą zwiastować choroby nerek, zatrucie pokarmowe lub zapalenie korzonków. Dowiedz się wszystkiego o najpopularniejszych przyczynach, typowych objawach i możliwym leczeniu bólów pleców, by radzić sobie z nimi szybko i skutecznie.

Ból w dole pleców

Ból dolnej części pleców zdarza się stosunkowo najczęściej, a to za sprawą wielu połączeń mięśni, nerwów, kości, ścięgien i dysków. Typowe źródła bólu obejmują tutaj korzenie nerwowe i mniejsze nerwy, które mogą ulec podrażnieniu, mięśni, które mogą ulec napięciu, kości, więzadeł i stawów ulegających uszkodzeniu i wreszcie dysków, które mogą się zetrzeć lub wypaść. Wszystkie takie sytuacje mogą powodować ból promieniujący do innych części ciała. Wiele z nich powoduje także problemy ze skurczem mięśni i spadek zakresu ruchu. Bóle pleców mają charakterystyczną zależność, o której nie powinniśmy zapominać – przeważnie silny ból może być spowodowany zwykłym naciągnięciem, podczas gdy delikatny dyskomfort świadczyć o powolnej degeneracji dysków.

Rwa kulszowa to kolejna częsta przyczyna bólu pleców, do tego powodująca bardzo charakterystyczne objawy. Choroba ujawnia się na skutek ucisku korzeni nerwowych w dolnej części kręgosłupa, przez co odczuwamy drętwienie biegnące wzdłuż pośladków i nóg aż do stóp. Rwa kulszowa może być spowodowana przepukliną, ale najczęściej powstaje na skutek wypadnięcia dysku lędźwiowego. Typowe objawy to przewlekły ból w dole pleców, który pogarsza się w niektórych pozycjach i przy wykonywaniu konkretnych ruchów.

Przyczyny bólu pleców

Przy rozpoznawaniu przyczyn bólu pleców ważny jest wiek osoby, której on dotyczy. Osoby młodsze są bardziej podatne na wypadnięcie dysku lub zmiażdżenie poduszeczki międzykręgowej chroniącej przed ocieraniem ich o siebie. Oprócz tego aktywnie wypoczywającym często zdarza się napiąć mięśnie podczas ćwiczeń, skręcania, wykonywania nagłego ruchu jak przy podnoszeniu ciężarów. Zdarzają się także stany zapalne korzonków, które dotykają praktycznie w każdym wieku – starszych i młodszych. Osoby starsze natomiast są bardziej narażone na ból zwyrodnieniowy stawów. Na porządku dziennym są stany zapalne kości, stawów a w podeszłym wieku także złamania. I choć w większości przypadków ból pleców nie wymaga pilnej opieki, to każdy uraz lub przedłużający się ból powinien być skonsultowany z lekarzem. Do lekarza musimy zgłosić się, gdy bólom towarzyszy gorączka, utrata wagi, osłabienie kończyn lub ciągły ból brzucha.

Objawy towarzyszące bólom pleców:

  • Trudności w poruszaniu się, niemożność wyprostowania, ból towarzyszący przyjmowaniu konkretnej pozycji ciała
  • Ból promieniujący do głowy (możliwe także samoistne bóle głowy), ramion, pachwin, pośladków i kolan (jeśli wędruje niżej, mamy prawdopodobnie rwę kulszową).
  • Tępy ból lub ucisk nieznany wcześniej pacjentowi
  • Skurcze mięśni
  • Bolesność przy dotyku
  • Mrowienie, pieczenie w kończynach

Leczenie bólu pleców

Bóle pleców mogą ustępować samoistnie, co będzie świadczyło o drobnym urazie, po którym nastąpiła samo regeneracja organizmu. Jeśli ból bardzo nam dokucza (nie koniecznie jest silny, ale chociażby długotrwale obecny) powinniśmy zgłosić się do lekarza, ponieważ czasem nawet niewielki dyskomfort może świadczyć o poważnej dolegliwości. Ból, który nie ustępuje po upływie miesiąca wymaga bezzwłocznej kontroli lekarskiej. Do tego czasu możemy starać się zaradzić nieprzyjemnym objawom stosując konkretne leki:

  • Plastry rozgrzewające, np. ThermaCare gdy mamy do czynienia z przewianiem lub naciągnięciem mięśnia. Przewianie pleców rozpoznamy po charakterystycznym ciągnięciu skóry, ostrym bólu przy dotykaniu pleców, który ogranicza się właśnie do zewnętrznej powierzchni.
  • Leki przeciwbólowe – są najlepszym wyborem, gdy ból nie ma konkretnej przyczyny lub jest nam ona nieznana. Czasem ból pleców nie ma rozpoznawalnej anatomicznie przyczyny, ale to nie oznacza, że nie istnieje. Fizycznie jest odczuwalny i jak najbardziej realny, dlatego tak też powinien być traktowany. Najpopularniejszym wyborem jest paracetamol, chociaż silniejszy będzie ibuprofen. Jeszcze skuteczniejsza jest kodeina. Lek z kodeiną bez recepty proponuje m.in. Thiocodin Unia.
  • Maści przeciwbólowe – są odpowiednie dla osób, którym zależy na szybkim działaniu, przy średnim nasileniu bólu. Maści trafiają wprost do miejsca bólu i omijają żołądek, dlatego są zdrowsze biorąc pod uwagę dłuższe stosowanie. Dodatkowo mogą mieć działanie rozgrzewające lub chłodzące.

Maść przeciwbólowa Bengay

Wiele leków zmniejsza stan zapalny, który jest częstą przyczyną bólu, zaś inne hamują przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu. Każdy lek ma swoje ryzyko i skutki uboczne, dlatego dobrze jest przyjmować je w porozumieniu z lekarzem.

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić?

Samoistne bóle pleców wynikają często z przeciążenia, dlatego należy zapewnić sobie chwilę odpoczynku. Dając kręgosłupowi czas na regenerację zmniejszasz tym samym nasilenie bólu. Nie oznacza to jednak całkowitego wyłączenia z życia, bo mięśnie powinny pozostać w dobrej formie, by móc po czasie dobrze podtrzymywać całe rusztowanie, na którym opiera się masa całego ciała. Osoby, które nie zbudowały siły i elastyczności są bardziej narażone na nawracający ból pleców. Wykonuj ćwiczenia, bo dzięki nim szybciej wrócisz do zdrowia. Staraj się wdrożyć w aktywność jak najszybciej to możliwe – dzięki temu zwiększysz swoje szanse na brak powikłań (dotyczy to tylko krótkotrwałego bólu). Unikaj wszystkich sytuacji, które niosą ze sobą ryzyko dużego bólu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.