Bolące kolana. Jak leczyć ból kolan?

Na ból kolan skarży się coraz więcej i już coraz młodszych osób. Problemy ze stawami diagnozuje się nie tylko u osób starszych, ale wśród dorosłych i dzieci. Bolące kolana mogą mieć wiele przyczyn i różne metody leczenia. Przekonaj się co może być przyczyną twoich dolegliwości.

Ból kolana po urazie

To najczęstsza przyczyna bólu, który może pojawić się w jednej bądź w obu nogach. Na stłuczenie i obrzęk najlepiej działają zimne kompresy tuż po upadku i ciepłe przez resztę odpoczynku, bo ból kolana wymaga regeneracji. Sami możemy się tego domyśleć, jeśli ból uniemożliwia chodzenie, a kolano reaguje na ruch większym obrzękiem. Zamiast przyjmować leki przeciwbólowe obciążające wątrobę, warto zastosować maść typu Voltaren. Świetnie sprawdzi się także maść borowinowa, która wytwarza przyjemne ciepło, łagodzi dyskomfort i opuchliznę.

Przyspiesza także regenerację tkanek, dzięki czemu mamy szansę na szybszy powrót do zdrowia. Bolące kolana należy leczyć, ponieważ nieodpowiednia dbałość o stawy może skończyć się chorobą zwyrodnieniową stawy. Choroba zwyrodnieniowa stawu powodowana jest urazami, zapaleniami oraz zaburzeniami statyki stawu kolanowego (szpotawość oraz koślawość). Ból może się pojawiać przy chodzeniu czy bieganiu i ustępuje wraz z odpoczynkiem. Niestety wiele osób rezygnuje wtedy z jakiejkolwiek aktywności, by nie narażać się na dolegliwości. W konsekwencji prowadzi to do zaniku mięśni, przykurczu mięśniowego i unieruchomienia kończyny. Leczenie polega już wtedy na rehabilitacji i fizykoterapii, stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz ewentualnie leczenia operacyjnego.

Zmiany zwyrodnieniowe kolana

Bolące kolana dotyczą dużego odsetka osób starszych i wynikają z naturalnie przebiegających procesów starzenia i przeciążenia stawów. Dodatkowym obciążeniem są dla naszych stawów nadwaga, dźwiganie ciężkich zakupów, nieodpowiednie obuwie bez niezbędnej amortyzacji. Gdy zmiany zwyrodnieniowe kolana przybierają na sile odczuwa się ból i sztywnienie stawów przy każdym ruchu. Stawy nie są tak sprawne jak kiedyś, ale i my mamy wpływ na to jak będą nam służyły, dlatego nie należy unikać aktywności, ale przy tym oszczędzać się i nie obciążać nadmiernie kolan. Czasem by uśmierzyć ból wystarczą maści i żele przeciwbólowe i przeciwzapalne: Neo-Capsiderm lub Arnimax. Pomogą także okłady z arniki, które działają ściągająco i łagodząco. Dla zregenerowania stawu i chrząstki można zażywać suplementy diety tj. 4Flex, lub Animal Flex. Zawierają one m.in. kolagen i witaminę C, która wzmacnia tkanki, a przy tym zwiększa ich elastyczność. Bolące kolana może zwiastować zwyrodnienie wyższego stawu biodrowego lub kręgosłupa, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Reumatyczny ból kolana

Powracający ból kolana ciężki do ujarzmienia, wysięk i opuchlizna są objawem reumatoidalnego zapalenia stawów. Nawet u osób młodych choroba może przybierać zaostrzony charakter i atakować nie jak się powszechnie utarło dłonie czy nadgarstki, a właśnie kolana. Na RZS jesteśmy szczególnie podatni, gdy ktoś w naszej rodzinie chorował, a my żyjemy w stresie. Kortyzol uwalniany pod wpływem silnych emocji powoduje wzbudzenie stanu zapalnego atakującego własne ciało biorąc je za ciało obce i szkodliwe. Charakterystyczna dla niej jest poranna sztywność nóg, gorączka, słabe samopoczucie. Reumatyczny ból kolana hamują leki przeciwbólowe i przeciwzapalne tj. Ibum. Poleca się smarowanie zmian żelem Ketonal.

Odradza się natomiast ciepłych kompresów. Po dotknięciu bolących stawów można zauważyć, że już same w sobie są cieplejsze od reszty ciała. Leczenie należy uzupełniać gimnastyką, która poprawia ruchomość stawów, wzmacnia mięśnie i łagodzi ból. Ćwiczenia powinien dobrać rehabilitant – stosowane na własną rękę mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. RZS stwarza także warunki do zbierania się wody w kolanie. Jeżeli już do tego dojdzie należy ułożyć nogę powyżej linii głowy, zastosować zimny okład, który zamknie naczynia krwionośne i wpłynie kojąco na zakończenia nerwowe, dzięki czemu uśmierzymy ból. Opuchliznę można zmniejszyć, stosując także okłady z octu lub popularnego Altacetu. Jeśli opuchliźnie towarzyszy siniak, pomoże okład z arniki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.