Arytmia serca

Czym jest arytmia serca, jak się objawia i w jaki sposób ją leczyć?

Serce człowieka kilkukrotnie zmienia swój naturalny rytm w ciągu całej doby. Zdarza się, że czujemy jak łomocze, bądź niemal zamiera. Często związane jest to z dużymi emocjami, aczkolwiek może to świadczyć o tym, że mamy arytmię serca. Arytmia serca może sygnalizować wiele chorób m.in. astmę, miażdżycę, niedobór niektórych pierwiastków oraz nadczynność tarczycy.

Zdrowe serce bije miarowo. Specjaliści porównują to do uderzeń chronometru. Owy rytm odpowiada za utrzymanie węzła zatokowego, gdzie powstają impulsy elektryczne. Owe impulsy sprawiają zaś, że komory serca ulegają skurczeniu i pompują krew do każdego narządu w naszym ciele. Jeśli impulsy elektryczne w jakiś sposób zostaną zakłócone, to nasze serce traci naturalny rytm i nie pracuje jak powinno.

Czy wiesz, że serce jest Twoją wewnętrzną elektrownią?  

Nie każdy wie, że bicie naszego serca jest skurczem przedsionków oraz skurczem komór, które następują zaraz po tym. To wszystko zależy jednak od impulsów elektrycznych i tego jak pobudzą mięsień sercowy. Serce każdego człowieka posiada swoją, wydawałoby się dość nietypową, elektrownię, gdzie wytwarza się prąd. Tą elektrownią jest mały obszar znajdujący się w prawym przedsionku – węzeł zatokowy. To właśnie z tego miejsca impuls elektryczny rozchodzi się po całym naszym mięśniu sercowym. Najpierw ogarnia przedsionki, następnie zaś komory. Komory pobierają krew z przedsionków, by później kurcząc się przetransportować ją do dużych naczyń (lewa w kierunku aorty, prawa  pnia płucnego).

Warto wiedzieć, że serce człowieka bije 60-80 razy w ciągu minuty. Gdy śpimy owa częstotliwość znacznie słabnie, wówczas liczba ta wynosi od 40 do 60 razy. W momencie, gdy jesteśmy w trakcie pracy fizycznej, bądź bardzo się denerwujemy, nasze serce przyspiesza aż do 90-120 razy na minutę. Zdarza się, że zbyt intensywny wysiłek sprawia że serce uderza 170-180 razy.

Są przypadki, gdy serce bez powodu zwalnia lub przyspiesza. Wówczas mówi się o arytmii serca. Nie można jej nazwać chorobą samą w sobie, ponieważ jest ona objawem innych schorzeń.

Arytmia może być spowodowana:

Są sytuacje, gdzie kontrolę nad funkcjonowaniem serca sprawuje nie węzeł zatokowy, a inne komórki. Wówczas występują sporadyczne dodatkowe skurcze. Zazwyczaj są one mało odczuwalne (albo wcale) i nie powodują jakichś specjalnych dolegliwości. Niektórzy skarżą się na dławienie w klatce piersiowej czy szarpnięcia wokół serca. Na szczęście szybko to mija, jednak niestety co jakiś czas może wracać.

Ciekawostką jest fakt, że dzieci i młodzież bardzo często taką niemiarowość mają podczas pokwitania. Objawia się to tak, że podczas wdechu ich tętno przyspiesza, a wydechu  zwalnia.

Arytmia serca – kiedy jest groźna?

Pojawienie się dodatkowych skurczy może powodować tzw. częstoskurcz. To z kolei często jest przyczyną duszności, zawrotów głowy, bólu wieńcowego, uczucie dławienia czy utraty przytomności. Taki rodzaj arytmii serca jest bardzo niepokojący i wymaga natychmiastowego leczenia. Znaną formą częstoskurczu jest migotanie komór oraz migotanie przedsionków. Pierwsze przyczyniają się do zatrzymania akcji serca oraz śmierci klinicznej. Jedyną szansą na przeżycie jest niezwłoczne użycie defibrylatora elektrycznego, który przywróci pracę serca.

Każda arytmia, nawet ta mało uciążliwa i sporadyczna, powinna być zgłoszona lekarzowi. Specjalista powinien ustalić przyczynę dolegliwości. Najłatwiej jest wówczas, gdy chory zgłosi się do lekarza podczas migotania. Ważny jest także wywiad z pacjentem, który żadnych swoich odczuć nie powinien ukrywać. Bardzo istotne jest bowiem to, kiedy dochodzi do zaburzeń rytmu serca i w jakich okolicznościach,

Podstawowym badaniem osoby, u której występuje arytmia serca jest zmierzenia tętna, EKG i osłuchanie serca. Czasem zaleca się dobową kontrolę serca za pomocą modyfikacji zwykłego EKG  Holtera. Do klatki piersiowej chorego przyczepia się specjalne minielektrody. Łączy się je z urządzeniem, które rejestruję prace serca chorego podczas różnych czynności. Czasem konieczne jest również zmierzenie napięcia elektrycznego w sercu i cewnikowanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.