Niemalże każdy z nas cierpi na uciążliwą alergię, związaną z zaniżoną odpornością na dany składnik – pożywienia, czy chociażby biżuterii. Faktem jest, że alergie są uciążliwą dolegliwością, wywołującą najczęściej swędzące lub bolesne ślady na naszej skórze, czy też – prowadzące do powstawania nieestetycznych czerwonych plam na naszej skórze.
Wiele osób cierpi na powtarzające się, uciążliwe wysypki, biorące się tak naprawdę nie wiadomo skąd. Inni skarżą się na powracający katar czy częste zapalenie spojówek. Zazwyczaj ludzie doszukują się rozmaitych chorób obserwując takie zmiany w swoim organizmie, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że wszystko może być spowodowane alergią.
Nikiel to obok żelaza, tlenu, krzemu i magnezu najczęściej występujący na świecie pierwiastek. Badania wskazują na to, że odgrywa on bardzo dużą rolę w ludzkim metabolizmie. Okazuje się jednak, że ma również właściwości uczulające, dlatego wiele osób boryka się alergią na ten pierwiastek.
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nikiel jest głównym pierwiastkiem wielu przedmiotów, również tych codziennego użytku. Często alergia na nikiel nie daje o sobie znać do czasu. U kobiet objawia się najczęściej wskutek używania sztucznej biżuterii, która zawiera ten pierwiastek, u mężczyzn zaś pojawia się stosunkowo często poprzez chociażby lutowania. Dziś przyjrzymy się bliżej problemowi, jakim bez wątpienia jest uciążliwa alergia na nikiel. Opowiemy o jej objawach oraz czynnikach, które mogą ją powodować.
Alergia na nikiel – kobiecy problem?
Faktem jest, że alergia na nikiel jest problemem szczególnie uciążliwym, jeśli chodzi o kobiecą część naszego społeczeństwa. Będąc szczególnymi zwolenniczkami różnego rodzaju biżuterii, a jednocześnie cierpiąc na alergię na nikiel musimy liczyć się z tym, że każdorazowe założenie biżuterii, w której występuje ten pierwiastek skutkować będzie uciążliwym pieczeniem i swędzeniem, a w skutkach może doprowadzać również do poważnego podrażnienia skóry.
Alergia na nikiel jest szczególnie uciążliwa, jeśli chodzi o biżuterię na szyi i w uszach. Często zdarza się, że kompletnie nieświadomie kupujemy masę biżuterii, która już po chwili zaczyna dawać znać o obecności niklu. Tworzenie się czerwonych plam, swędzenie, czy nieprzyjemnym pieczeniem tych wrażliwych miejsc.
Tej uciążliwej alergii nie możemy niestety się wyzbyć. Nie ma antidotum, które pomoże walczyć nam z alergią na nikiel. Sposobem, który pomoże nam, kobietom uniknąć uciążliwego uczulenia na nikiel, które pojawia się najczęściej podczas noszenia tak uwielbianej przez nas biżuterii jest noszenie biżuterii srebrnej i złotej, która nie podrażni naszej skóry.
Objawy alergii na nikiel
Mimo tak dużej powszechności pierwiastka w środowisku, wiele ludzi ma na niego alergię. Jest to około 17% dorosłych oraz 8% dzieci. Uczulają głównie sole niklu, przy kontakcie z niklem metalicznym oraz tlenkiem niklu, nie odnotowano przypadków występowania uczulenia. Alergię na nikiel można podzielić na dwie kategorie:
- Alergię kontaktową – objawia się swędzącą wysypką na skórze. Jej powodem jest kontakt skóry z niklowanymi elementami. W związku z tym, osoby uczulone na nikiel powinny unikać biżuterii, sprzączek do pasków czy ubrań z guzikami powleczonymi tym pierwiastkiem. Jeżeli już posiadamy taką rzecz i nie chcemy się z nią rozstawać, warto pomalować ją bezbarwnym lakierem do paznokci. Taki zabieg ochroni naszą skórę przed kontaktem z niklem i nieprzyjemna wysypka nie pojawi się. Warto pamiętać, że nikiel zawierają takie przedmioty jak: stopy metali, białe złoto, zamki błyskawiczne, haftki, klucze, monety, naparstki, nożyczki, szpilki, igły, długopisy, pigmenty sztućce, oprawki okularów, szminki, rozruszniki serca, okucia stolarskie, protezy zębowe, gwoździe, śruby, endoprotezy, oleje maszynowe, dym powstający podczas lutowania, detergenty oraz klawisze maszyny do pisania.
- Alergię pokarmową – występuje po spożyciu produktów, zawierających nikiel, który jak się okazuje jest śladowym pierwiastkiem diety. Objawy alergii pokarmowej to między innymi: nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a u osób silnie uczulonych nawet ataki astmy czy wstrząsy anafilaktyczne. Przy pokarmowej alergii na pierwiastek należy wystrzegać się takich produktów jak: soczewica, sery topione, migdały, ocet, koncentrat pomidorowy, suszone śliwki, owoce morza, śledzie, konserwy z puszki, kakao, czekolada, piwo z puszki, wino, marcepan, orzechy laskowe, daktyle, siemię lniane, otręby, orzechy ziemne, ziarna słonecznika. herbata czarna i zielona, kukurydza czy groszek z puszki, woda, wszelkiego rodzaju produkty sojowe, a także pryskane owoce i warzywa z supermarketu.
Jak rozpoznać alergię na nikiel?
Kiedy zaobserwujemy u siebie objawy alergii na nikiel, to znak, że czas wybrać się do alergologa. Lekarz najpierw przeprowadzi dokładny wywiad, następnie zleci testy płatkowe – kontaktowe, na podstawie, których będzie mógł ocenić, czy to faktycznie alergia na nikiel. Testy polegają na naklejeniu na plecy hipoalergicznego plastra z roztworem niklowym i odczekaniu 48 godzin, by potwierdzić podejrzenie alergii kontaktowej. W przypadku rozpoznania alergii pokarmowej, lekarz podaje pacjentowi doustnie roztwór soli niklu i obserwuje reakcje organizmu.
Leczenie
Zwalczyć skutecznie alergii na nikiel się da, ale można nauczyć się z nią żyć. Dobrym sposobem w przypadku kontaktowej alergii będą kremy i maści do stosowania miejscowego. W przypadku alergii pokarmowej sprawdzą się wapno i tabletki na alergie, a także odpowiednio dobrana dieta. Trzeba też pamiętać o unikaniu produktów zawierających ten pierwiastek.
Warto dodać, że chcąc uniknąć energii na nikiel powinniśmy stawiać przede wszystkim na produkty o innych pochodnych, które nie wywołują na naszym ciele reakcji alergicznych. Warto zamienić więc między innymi sztuczną biżuterię na bazie niklu na srebrną i złotą. Warto jednakże unikać tzw. białego złota, które może być główną przyczyną pojawiającej się u nas alergii skórnej.