Często zapominamy o tym, jak ważne są regularne wizyty w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu i systematyczne monitorowanie stanu swojego zdrowia. Bardzo często zdarza się, że uskarżając się na pewnego rodzaju objawy nie przywiązujemy do nich większej uwagi, uważając że jest to nieprawidłowość niegroźna lub taka, która lada moment minie.
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że większość z pozoru niegroźnych objawów może być pierwszymi symptomami poważnych schorzeń, które wykryte zbyt późno mogą być ciężkie do wyleczenia. Częstą przypadłością osób w każdym wieku jest zapalenie przełyku – nieprzyjemne schorzenie, które często objawia się wieloma bolesnymi objawami. Czym tak naprawdę jest zapalenie przełyku? Dziś porozmawiamy o przyczynach, objawach i leczeniu tego schorzenia.
Zapalenie przełyku – przyczyny:
Zapalenie przełyku jest nieprzyjemnym schorzeniem, które jest najczęściej spowodowane refluksem żołądkowo – przełykowym, choć istnieje również wiele innych czynników. Zdarza się również, że podłożem zapalenia przełyku jest uraz mechaniczny – spowodowany czynnikami wewnętrznymi, tudzież nadużywanie alkoholu. Warto również dodać, że to nieprzyjemne schorzenie może być wynikiem pracy, w której mamy dużą i bezpośrednią styczność z silnymi preparatami chemicznymi lub też narażeni jesteśmy na wdychanie niebezpiecznych oparów.
Zapalenie przełyku – objawy:
Istnieje kilka podstawowych objawów, które charakteryzują zapalenie przełyku. Niektóre z nich nie są do końca jednoznaczne, dlatego też często dopiero diagnoza lekarska pozwala zdiagnozować tą bolesną przypadłość. Objawami zapalenia przełyku mogą być:
- kaszel – silny, nieustający, a nieraz nawet duszący kaszel jest podstawowym i najczęstszym objawem zapalenia przełyku. Kaszel w zapaleniu przełyku najczęściej spowodowany jest podrażnieniem tudzież suchością, która obejmuje przełyk i najczęściej nie ustępuje po regularnym nawilżaniu naszego gardła.
- ból przy przełykaniu – charakterystyczny, kujący ból, który odczuwamy najczęściej przy przełykaniu śliny jest niejednoznacznym objawem, który może być przyczyną wielu chorób przełyku i gardła, a w tym zapalenia przełyku. Ból taki jest nie do zniesienia i sprawia najczęściej, że osoba cierpiąca na zapalenie przełyku ogranicza spożywanie posiłków, gdyż to potęguje jeszcze większy ból.
- afty – dość jednoznacznym objawem toczącego się procesu zapalnego w obrębie przełyku jest również pojawianie się aft – bolesnych zmian w obrębie naszej jamy ustnej, które uniemożliwiają nam swobodne spożywanie posiłków. Pojawiające się w obrębie naszej jamy ustnej afty mogą być więc dość wyraźnym sygnałem wskazującym na zapalenie przełyku
- wysoka temperatura – mimo że zwiększenie temperatury naszego ciała nie jest objawem jednoznacznym, to w połączeniu z wymienionymi objawami może dawać podejrzenie zapalenia przełyku. Najczęściej temperatura występująca w tym schorzeniu nie przekracza 38 stopniu Celsjusza i utrzymuje się stale przez kilka dni. Często objawy te w połączeniu z temperaturą, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym dają podejrzenie przeziębienia, które staramy się wyleczyć na własną rękę – w przypadku zapalenia przełyku konieczna będzie natomiast wizyta w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu.
- ogólne osłabienie – senność, bóle głowy i uczucie ciągłego zmęczenia mogą być również objawami zapalenia przełyku. Spowodowane są one nie tyle bezpośrednio chorobą ale przede wszystkim towarzyszącymi jej objawami, które skutecznie obniżają nasze samopoczucie i wpływają na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
Zapalenie przełyku – leczenie:
W leczeniu zapalenia przełyku ważna jest przede wszystkim reakcja na objawy, gdyż schorzenie te wymaga trwającej kilka dni antybiotykoterapii. Nasz lekarz internista po ogólnym wywiadzie przepisze nam odpowiedni lek, który po paru dniach stosowania w znaczny sposób złagodzi objawy. Należy jednak pamiętać, że przy antybiotykoterapii szczególnie ważne są leki osłonowe, które uchronią nas przed skutkami ubocznymi przyjmowania tego rodzaju leków.
Istnieje również kilka prostych, domowych sposobów, które w połączeniu z antybiotykiem pomogą nam szybciej stanąć na nogi. Przy zapaleniu przełyku poleca się szczególnie napary na bazie imbiru i miodu. Tak przygotowane, gorące napoje pomogą nam stanąć na nogi.
Równie ciekawym, domowym sposobem na walkę z zapaleniem przełyku jest spożywanie syropu na bazie miodu i cebuli. Do przygotowania takiego preparatu potrzebować będziemy jedynie 2 średnich, białych cebul i 3 łyżek miodu. Cebulę skrojoną w drobną kostkę należy wrzucić do małej miseczki i wymieszać z miodem. Tak powstałą masę należy przykryć małym spodkiem i poczekać 24-48 godzin. Po tym czasie cebula w połączeniu z miodem puści soki, które stanowią idealną wersję naturalnego syropu, który nie tylko wzmocni naszą odporność, ale również pomoże walczyć z wieloma infekcjami i zapaleniami – w tym z zapaleniem przełyku!