Guz pod pachą – przyczyny, objawy, leczenie

Regularne badania i profilaktyczne sprawdzanie stanu naszego zdrowia pozwalaja nam w dużej mierze uniknąć wielu poważnych chorób. Większość z nas nie przepada za wizytami w gabinetach lekarskich i wykonywaniem szeregu badań, które są nieraz bardzo czasochłonne. W dobie coraz większego zabiegania i braku czasu często zapominamy o tym, co powinno być dla nas najważniejsze – o naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Zmianą, która pojawia się najczęściej jeśli chodzi o naszą skórę jest guzek pod pachą. Najczęściej wyczucie tego zgrubienia powoduje w nas uczucie niepokoju i sprawia, że zaczynamy panikować i podejrzewać u siebie nowotwór, bądź inne poważne schorzenie, poprzez które się ten guzek pojawił. Często jednak spowodowane jest to zwyczajnym powiększeniem węzłów chłonnych, które spowodowane może być chociażby nieprawidłową depilacją czy higieną okolic pach. Jednak – czy zawsze wyczuwalne zgrubienie pod pachą jest niegroźnym objawem? Dziś przyjrzymy się bliżej przyczynom, objawom i leczeniem guza pod pachą.

 

Guz pod pachą – przyczyny:

 

Przyczyn tego niepokojącego schorzenia może być wiele. Należy jednak pamiętać, że nieważne, czy guzek spowodowany jest nieprawidłową depilacją, czy zapaleniem węzłów chłonnych – każdorazowo powinniśmy skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu i udać się na badania. Przyczynami guza pod pachą może być:

1) Nieprawidłowe dbanie o higienę i nieodpowiednia depilacja pach – nawet tak błahe powody mogą być głównym czynnikiem wystąpienia tego budzącego w nas strach schorzenia. Guzy pod pachami są bowiem spowodowane najczęściej nieprawidłową tudzież zbyt częstą depilacją wrażliwych okolic pach. Zdarza się również, że guzek pojawia się wskutek używania wielokrotnie tych samych aparatów do depilacji. Dochodzi wtedy do poważnych infekcji mieszków włosowych, które właśnie w skutkach prowadzą do pojawiania się guzka, lub nieraz nawet kilku guzków. Powinniśmy pamiętać, że kluczem do dbania o swoje zdrowie jest przede wszystkim dbanie o higienę i odpowiednie zachowania pielęgnacyjne naszej skóry, szczególnie jeśli chodzi o delikatne okolice bikini i pachy.

2) Zmiany skórne – tłuszczak – bardzo częstą przyczyną pojawiania się guzków pod pachą się również tłuszczaki – który zaliczany jest do jednej z łagodniejszych form zmian nowotworowych. Tłuszczak w swojej strukturze jest niemalże nie wyczuwalny pod skórą, a dzięki swojej miękkiej strukturze często po prostu nie zwracamy uwagi na tą zmianę. Zdarza się, że guzki pod pachą spowodowane tłuszczakiem są usuwane ze względu na problemy ze swobodnym poruszaniem ręką i zginaniem jej, co spowodowane jest ogromnym dyskomfortem i bólem.

3) Przeziębienia (wahania temperatury ciała) – występujące pod pachami guzki mogą być również przyczyną wahań temperatury naszego ciała, a co za tym idzie – znacznym powiększeniem węzłów chłonnych pachowych. Często zdarza się, że guzek lub guzki pod pachami towarzyszą przeziębieniom czy poważnym infekcjom i zapaleniom gruczołu potowego. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli zauważenie guzka pokrywa się z przebiegającą u nas infekcją bakteryjną, czy grzybiczą należy zgłosić tą dolegliwość i wykonać szereg badań wykluczających poważniejsze przyczyny tego schorzenia.

4) Torbiele – przyczyną wyczuwalnego guzka mogą być również torbiele występujące w obrębie pach i węzłów chłonnych pachowych. Najczęściej jest to odmiana cysty, jaką jest kaszak, który w wyglądzie przypomina zwyczajną strukturę skóry, a wyróżnia się tylko wyczuwalnością podskórną. Kaszak jest łagodną formą torbieli, która nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Wypełniony jest najczęściej żółtą treścią, a usunięcie kaszaka powinno wykonywać się tylko i wyłącznie w gabinecie chirurgicznym.

5) Nowotwory, a w szczególności rak piersi – niestety, wyczuwalny guzek pod pachą może być również przyczyną nowotworu piersi. Każda z kobiet, która wyczuje u siebie taką zmianę powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, gdyż wcześnie wykryty nowotwór piersi da się całkowicie wyleczyć. Dbając o swoje zdrowie powinnyśmy również regularnie poddawać się prostym badaniom naszych piersi, co pomoże zminimalizować wystąpienie u nas tej śmiertelnej choroby.

 

Guz pod pachą – objawy:

 

Najczęstszym objawem guzka pod pachą jest wyczucie charakterystycznego zgrubienia, tudzież zgrubień, które zależnie od przyczyny mogą chatakteryzywać się różną gęstością, wielkością i połozeniem. Istnieje jednak wiele objawów współtowarzyszących temu nieprzyjemnemu schorzeniu, do których możemy zaliczyć:

  • zmęczenie
  • ogólne złe samopoczucie
  • świąd skóry w okolicy pach
  • bolesność przy wykonywaniu prostych ruchów ręki
  • zaczerwienienie i pieczenie pachy
  • gorączka
  • występowanie wysypki w okolicy pach

 

Guz pod pachną – leczenie:

 

Guz pod pachą wymaga przede wszystkim przeprowadzenia szczegółowych badań, które pozwolą ustalić jego podłoże. Leczenie guza jest zależne od przyczyny jego wystąpienia – w przypadku pojawienia się guza wskutek nieprawidłowej higieny pach i zbyt częstej depilacji tych wrażliwych okolic najczęściej stosuje się antybiotykoterapię i zaleca się szczególną dbałość o higienę oraz urządzenia służące do depilacji. W innych przypadkach wystąpienia guzka najczęściej dochodzi do interwencji chirurgicznej i zgrubienie jest po prostu usuwane.

W przypadku chorób nowotworowych, a szczególnie w ich łagodnych stadiach możliwe jest usunięcie guzka, a niekiedy nawet całkowite uleczenie nowotworu. Należy pamiętać, że znacznie łatwiej zapobiegać, niż leczyć dlatego też każde niepokojące zgrubienie w okolicy pach powinniśmy jak najszybciej konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który dzięki skierowaniu nas na badania ustali podłoże problemu. Zdrowie i życie mamy tylko jedno, dlatego też starajmy się zadbać o nie najlepiej jak tylko potrafimy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.