Leczenie przewlekłego bólu może opierać się na farmakologii, wykorzystaniu toksyny botulinowej, prądu, zimna czy ultradźwięków bądź lasera. Metody leczenia dostosowuje się do konkretnego przypadku i potrzeb pacjenta. Zmiany w tej dziedzinie medycyny powinni śledzić szczególnie onkolodzy.
Migrena to jeden z najczęściej występujących rodzajów bólu głowy. Może trwać od kilku godzin do nawet trzech dni. To średni lub silny ból głowy, któremu towarzyszą mdłości i niekiedy wymioty, a także światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. W leczeniu bólu migrenowego wykorzystuje się farmakologię, a najnowszą techniką jest wykorzystanie toksyny botulinowej, czyli botoksu.
Leczenie bólu u pacjentów onkologicznych – dział medycyny paliatywnej
Przewlekły ból jest nieodłącznym towarzyszem pacjentów onkologicznych. Uwolnienie od bólu jest bardzo ważne dla osób chorych na raka. Zajmuje się tym onkologia, ale także medycyna paliatywna. Lekarze poszerzający i aktualizujący swoją wiedzę na temat leczenia bólu mogą korzystać nie tylko z drukowanych publikacji, ale również z profesjonalnych portali medycznych. Na przykład Tevamed.pl oferuje po zarejestrowaniu się dostęp do prezentacji, wystąpień z konferencji i artykułów poświęconych leczeniu bólu. Tevamed.pl – medyczny portal dla lekarzy – daje wiedzę na temat odpowiedników leków w terapii bólu nowotworowego, prezentuje przegląd farmakologicznych sposobów leczenia bólu oraz wiedzę z zakresu stosowania medycyny paliatywnej u pacjentów onkologicznych.
Leczenie bólu przy innych schorzeniach
Krótkotrwały ból leczy się przeważnie farmakologicznie, często pacjent zażywa leki przeciwbólowe we własnym zakresie. Jednak niektóre schorzenia, takie jak nowotwór, neuralgia, neuropatia czy choroby stawów, mogą powodować występowanie bólu chronicznego, czyli ciągłego. Normalne funkcjonowanie w takich warunkach nie jest możliwe, dlatego osobom zmagającym się z codziennym bólem przychodzą z pomocą poradnie leczenia bólu. Lekarze pracujący w tego typu placówkach starają się zweryfikować przyczynę bólu i wybrać najlepszą dla danego pacjenta metodę leczenia. Obecnie w leczeniu bólu stosuje się farmakologię, blokady dostawowe, obwodowe, okołokręgosłupowe, zewnątrzoponowe, termolezję, neurolizę, toksynę botulinową, akupunkturę, krioterapię, osteopatię, magnetoterapię, ultradźwięki, jonoforezę, laseroterapię, rehabilitację oraz leczenie psychologiczne.
Każda z wymienionych metod ma zastosowanie w innym rodzaju bólu (http://instytutleczeniabolu.pl/4/jak-leczymy). Przy wyborze specjalista bierze pod uwagę szereg czynników, by osiągnąć jak najlepsze efekty leczenia.
Naturalne sposoby na pokonanie bólu
1. Magnez
Magnez to jeden z najlepszych środków na pokonanie bólu głowy, przede wszystki dlatego, że jest dużo bezpieczniejszy niż zażywanie środków przeciwbólowych. Ludzie cierpiący na poważne bóle głowy, np. migrenę, często mają niski poziom magnezu, a kilka badań sugeruje, że magnez może zmniejszyć częstotliwość ataków migreny u osób z niskim poziomem magnezu.
Osoby podatne na niski poziom magnezu to osoby z cukrzycą, chorobami serca, alkoholicy, a także przyjmujący leki moczopędne na ciśnienie krwi.
Przyjmowanie 200-600 mg magnezu dziennie może zmniejszyć częstotliwość ataków bólu głowy. Magnez doustny i dożylny są powszechnie dostępne, są niezwykle bezpieczne i niedrogie. Magnez można bezpiecznie stosować u kobiet w ciąży. Najczęstszym skutkiem ubocznym magnezu jest biegunka, ale obniżenie dawki lub rzadsze stosowanie tego leku może wyeliminować ten problem.
Aby zwiększyć dzienne spożycie magnezu, zjadaj więcej błonnika. Źródła magnezu obejmują fasolę, całe ziarna, nasiona, orzechy i warzywa, takie jak brokuły i liściaste zielone. Produkty mleczarskie, mięso, czekolada i kawa również zawierają przyzwoite poziomy magnezu.
2. Dieta bezglutenowa
Bóle głowy mogą być niekiedy spowodowane spożywaniem żywności zawierającej gluten, w szczególności u osób z nadwrażliwością na gluten. Pacjenci, u których nie stwierdzono celiakii, a cierpią na migrenowe bóle głowy, zauważyli znaczne zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólu głowy, po przejściu na dietę bezglutenową.
Być może nie cierpisz na celiakię, a jedynie na nadwrażliwość na gluten. Jeśli tak – postaraj się po prostu ograniczyć dzienne spożywanie glutenu.
Całkowicie wyeliminuj gluten przez pierwsze 3 tygodnie diety, następnie powoli wprowadzaj zawierające go produkty. Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz wprowadzając produkty zawierające gluten i znajdź odpowiedni balans.
3. Olejki z mięty pieprzowej i lawendy
Kojące właściwości mięty pieprzowej i lawendy sprawiają, że oba te olejki przyniosą ci ulgę w bólu.
Olejek z mięty powoduje długotrwały efekt chłodzący na skórze. Badania pokazują, że w znacznym stopniu pobudza przepływ krwi w okolicy czoła, łagodzi też skurcze mięśni. W połączeniu z etanolem zmniejsza wrażliwość na ból głowy.
Olejek lawendowy jest powszechnie stosowany jako stabilizator nastroju i środek uspokajający.
Odmierz kilka kropel tych olejków i pocieraj nimi czoło, kark i wszystkie miejsca, gdzie znajdują się żyły. Jeśli zapach któregoś z nich uznasz za zbyt silny, rozcieńcz go w wodzie, olejku migdałowym, oleju kokosowym lub oleju z pestek winogron.
4. Wizyta u chiropraktyka
Wizyta u sprawdzonego chiropraktyka to świetny sposób na pozbycie się bólu. Największą zaletą opieki choiropraktycznej jest to, że nie faszerujemy się lekarstwami, nie poddajemy się tez operacji. Chiropraktyk może zmniejszyć stres oksydacyjny w ciele, podobnie jak przeciwutleniacz.
Niektóre badania kliniczne wskazują, że terapia manipulacyjna kręgosłupa może pomóc w leczeniu bólu głowy. W jednym z takich badań 22% osób, które otrzymały pomoc chiropraktyka, zgłosiło ponad 90 procentowe zmniejszenie bólu głowy, a 49 procent poinformowało, że intensywność bólu głowy została znacząco obniżona.
5. Rozciąganie się i ruch
Pozostawanie w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu, np. siedzenie przy biurku lub komputerze, może doprowadzić do napięcia ciała i do występowania bólu głowy.
Wielu z nas spędza też do kilku godzin przyglądając się smartfonowi. Ta pozycja, w której nasza głowa odchylona jest do przodu, powoduje dodatkowe 10-15 kilogramów nacisku na szyję.
Nic dziwnego, że pozycja w której spędzamy większość czasu powoduje poważne bóle głowy. Łatwym sposobem na przerwanie tej reakcji łańcuchowej jest robienie sobie przerw (co 30-60 minut) na rozciąganie szyi i poruszanie szyją ruchami okrężnymi. Spowoduje to złagodzenie stresu i może pomóc w uniknięciu bólu głowy.
Wykonuj jak najwięcej ćwiczeń rozciągających. Oprócz tego, uprawiaj sport – poprawi to krążenie krwi w twoim ciele i poczujesz się znacznie lepiej.