Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Laparoskopowe usunięcie woreczka żółciowego wiąże się z pewnymi ograniczeniami żywieniowymi przez kilka miesięcy. Przez pewien okres czasu powinno stosować się lekkostrawną dietę, nazywaną również dietą wątrobową. Polega ona na rezygnacji z niektórych produktów, które nie będą strawione przez organizm. Dozwolone są natomiast lekkie, łatwostrawne produkty gotowane na parze.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – co jest zakazane?

Nie ukrywajmy, że po wycięciu woreczka żółciowego musimy liczyć się ze sporymi wyrzeczeniami żywieniowymi. Warto więc wiedzieć, czego nie można jeść po operacji. Do takich produktów należą przede wszystkim tłuste mięsa, kiełbasy, pasztet oraz podroby. Nasz organizm nie jest w stanie ich jeszcze strawić. Niestety na pewien czas należy również zapomnieć o słodkościach. Zabronione są pączki, naleśniki, pełnoziarniste pieczywo, ciasta z kremem, ciasto francuskie czy torty.

Bezwzględnie trzeba także zrezygnować z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.

Kolejną grupą produktów, o których na pewien czas trzeba zapomnieć, to warzywa, które mogą powodować wzdęcia, a więc: fasola, groch, kapusta. Rezygnujemy także z czosnku, cebuli, szczypiorku oraz ogórka. Niewskazane są też warzywa konserwowane w occie oraz zasmażane w cieście. Jak nietrudno się domyślić, trzeba odstawić także frytki i chipsy. Ziemniaki są dozwolone jedynie w formie puree. Z jadłospisu usuwamy także orzechy, migdały, kakao oraz nasiona słonecznika. Bezwzględnie usuwamy z jadłospisu także śmietanę, smalec oraz tłuste produkty mleczne. Również niektóre zupy nie są wskazane po zabiegu resekcji woreczka żółciowego, należą do nich: grochówa, fasolowa, zupy z zasmażkami oraz zupki z proszku. Nie powinno się również spożywać żółtych serów, serków topionych oraz serów pleśniowych. Niewskazane są też grube makarony i jaja gotowane na twardo oraz smażone. Trzeba także liczyć się z wykluczeniem z jadłospisu pewnych napojów, takich jak: kawa, napoje energetyczne, płynna czekolada oraz wszystkie napoje gazowane.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – co można jeść?

Jak widać, wyrzeczeń w diecie wątrobowej jest wiele. Warto jednak pamiętać, że to wszystko w trosce o nasze zdrowie, a zmiana nawyków żywieniowych trwa jedynie kilka miesięcy. Nie oznacza to również, że będziemy przez ten czas głodować. Jest wiele produktów, które spokojnie możemy spożywać. Wśród mięs znajdziemy drób ( bez skóry), wołowina, cielęcina, chuda wieprzowina. Możemy również rozkoszować się smakiem niektórych ryb, między innymi: dorsza, morszczuka, leszcza, mintaja, pstrąga, szczupaka, soli. Możemy również wprowadzić do menu chude wędliny. Jeżeli chodzi o pieczywo, wskazane są grahamki i pieczywo jasne. Dozwolone jest również spożywanie niektórych tłuszczy, na przykład oleju rzepakowego, oleju lnianego, sojowego, oliwy z oliwek czy masła. Aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów warto, aby nasza dieta obfitowała w warzywa i owoce. Należą do nich: kalafior, buraki, marchewka, dynia, szpinak, cukinia, kabaczek, cykoria, młoda fasolka szparagowa oraz pomidory obrane ze skórki. Do zalecanych owoców zalicza się: morele, brzoskwinie, banany, jabłka obrane ze skórki, truskawki, maliny, porzeczki oraz pomarańcze. Czekoladę i inne słodkości powinno się zastąpić miodem, dżemem bez pestek czy galaretkami. Warto również, aby dieta obfitowała w duże ilości zup. Polecane są: czysty barszcz oraz pomidorowa. Krupnik, zupa jarzynowa, a także przetarte zupy owocowe czy kremy z wyżej wymienionych warzyw. Warto wprowadzić do jadłospisu także kasze, szczególnie polecana jest kasza jaglana. Dozwolone na lekkostrawnej diecie napoje to między innymi: soki owocowe, niegazowana woda mineralna, herbata oraz nietłuste mleko.

Przez pierwszy tydzień warto spożywać jedynie potrawy ugotowane na parze, w następnych tygodniach można wprowadzić dania duszone oraz pieczone. Należy również uważać z przyprawami. Przede wszystkim nie przyprawiamy za mocno. Można jednak dodać do potrawy odrobinę soli, majeranku, lubczyku, tymianku, bazylii, cynamonu czy wanilii. Najważniejsze, aby pamiętać że zupełnie zakazane są potrawy smażone!

Dieta po wycięciu woreczka żółciowego – przykładowy jadłospis

Jako że pierwszy tydzień tuż po zabiegu jest najważniejszy, warto wiedzieć, jak powinno wyglądać odżywianie w tym okresie.

  • I doba po operacji

Pacjent przebywa jeszcze w szpitalu, jest nawadniany dożylnie, podawane są leki.

  • II doba po operacji

To czas, kiedy nie można jeszcze jeść. Wskazane jest jednak doustne przyjmowanie płynów, w tym: niegazowanej wody mineralnej, rumianku oraz czarnej herbaty w ilości od 2 do 3 litrów.

  • III dobra po operacji

W tym dniu możemy włączyć do jadłospisu jedzenie. Polecana jest lekka zupa, na przykład jarzynowa z dodatkiem mielonego mięsa. Dozwolone są również homogenizowane serki i owocowe soki. Tego dnia należy oddać stolec.

  • IV doba po operacji

Tego dnia możemy włączyć do jadłospisu tak zwane papki, na przykład ze zmielonego mięsa czy ryb. Wskazane jest także spożywanie jogurtów oraz sucharków.

  • V doba po operacji

Po upływie czwartej doby możemy spożywać już wszystkie dozwolone produkty. Należy pamiętać o tym, aby spożywać od 4 do 6 posiłków na dobę w równych odstępach czasowych i niewielkich porcjach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.