Prawoślaz należy do ziół znanych już w czasach starożytnych. W literaturze są zapiski odnośnie tej rośliny, w których to Hipokrates wychwala jej niezwykłe właściwości. Istnieją także inne nazwy tego zioła: ślaz prawdziwy i ślaz lekarski.
Prawoślaz często można dostać w formie syropów i tabletek do ssania. Do celów lekarskich jest pozyskiwany ze specjalnych upraw. Zebrany i wysuszony surowiec trzeba przechowywać w dokładnie zamkniętych opakowaniach i w suchym miejscu.
Prawoślaz lekarski to roślina wieloletnia z rodziny ślazowatych. Jego wysokość może osiągnąć 150 cm. Głównymi cechami wyróżniającymi ją od innych są szare włoski pokrywające całą roślinę. Listki przypominają liście klonu, są duże i lekko pokarbowane. Kwiaty są rozłożyste i osiągają około 5 cm, wyrastają na czubkach łodygi. Można poznać je po niespotykanym odcieniu różowego koloru. Zioło rozkwita w okresie od lipca do końca sierpnia.
Pochodzenie prawoślazu
Kolebką pochodzenia prawoślazu jest Europa, a dokładniej obszar Morza Śródziemnego. Obecnie porasta Amerykę Północną i Południową. Najlepiej czuje się na podłożach błotnistych. Kwiat prawoślazu zbierany jest latem, zaś jesienią zostaje wykopywany jego korzeń.
Zastosowanie prawoślazu
Prawoślaz posiada cenne w ziołolecznictwie liście, kwiaty oraz korzeń. Można z niego przygotować maści i kremy pomocne przy gojeniu trudnych ran. Maść wytworzona z tejże rośliny pomaga w walce z czyrakami i wrzodami. Chroni błony śluzowe i redukuje kwasy żołądkowe. Pomaga zwalczyć wrzody żołądka oraz inne zapalenia. Dodatkowo posiada właściwości przeczyszczające i doskonale nadaje się do stosowania przy licznych chorobach jelit. Prawoślaz w formie naparu leczy zapalenie pęcherza moczowego. Wytworzone napary i syropy z tego zioła doskonale sprawdzają się przy zwalczaniu suchego kaszlu, astmy i infekcji oskrzeli. Jeszcze jedną zaletą prawoślazu są kojące działania zmiażdżonych kwiatów nakładanych na skórę w miejscach podrażnionych czy obdartych. Warto także wspomnieć, iż sam korzeń rośliny jest znakomitym zastępstwem gryzaków dla dzieci podczas ząbkowania. Prawoślaz dzięki zawartości związków śluzowych zmniejsza wchłanianie tłuszczów i pozwala zachować odpowiedni poziom cholesterolu. Słynne płukanki z prawoślazu można używać w celach zdrowotnych do płukania gardła, a także do przemywania podrażnionych oczu. Zaleca się także przepłukiwanie nim twarzy czy innych podrażnionych części ciała. Skuteczny jest przy podrażnieniach słonecznych nawet u dzieci. Napar działa nawilżająco na skórę, włosy oraz paznokcie. Spożywanie prawoślazu niweluje uczucie głodu. Śluz zawarty w roślinie daje odczucie sytości i jest polecany dla osób z nadwagą.
Prawoślaz w kuchni
Zioło prawoślaz może doskonale posłużyć jako przyprawa do mięsa. Stosowany jest jako dodatek wielu marynat oraz mieszanek ziołowych. Używa się także wyciągu z prawoślazu przy produkcji cukierków ślazowych.
Skład prawoślazu
Prawoślaz składa się z flawonoidów, kwasu fenolowego i asparaginu. Korzeń zawiera prawie 40 % skrobi oraz około 10 % śluzu roślinnego. Im większa jest zawartość pewnych składników tym większe są jego właściwości lecznicze.
Sposoby spożywania prawoślazu
Można go stosować w postaci gorącego i zimnego naparu. Liście lub korzenie należy namoczyć w wodzie i pozostawić na parę minut. Herbatkę poleca się pić w ilości 3-5 szklanek dziennie. Innym sposobem jest przyjmowanie tabletek czy też picie nalewki z prawoślazu.
Skutki uboczne i przeciwwskazania
Nie odnotowano żadnych ostrzeżeń odnośnie picia i przyjmowania prawoślazu. To zioło bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Nie wykryto także reakcji alergicznych wywołanych stosowaniem prawoślazu.
Efekty działania prawoślazu na organizm
Stałe przyjmowanie prawoślazu zapewnia ochronę dla tkanek w naszym ciele. Śluz roślinny zawarty w prawoślazie lekarskim to głównym składnik łagodzący i ochraniający tkanki. Prawoślaz lekarski był od lat używany na różnego rodzaju dolegliwości związane z układem oddechowym, np. zapalenie oskrzeli czy suchy kaszel. Prawoślaz lekarski to zioło cenione przy walce z problemami układu pokarmowego. Zioło to pomaga w leczeniu wrzodów trawiennych oraz łagodzi problemy pojawiające się w wyniku zespołu jelita drażliwego. Prawoślaz lekarski jest także używany do łagodzenia objawów występujących podczas zapalenia układu moczowego. Prawoślaz lekarski to pożyteczne zioło w leczeniu owrzodzeń skóry czy czyraków. Zioło można także stosować bezpośrednio na miejsca chorobowo zmienione w formie okładów.
Krem z prawoślazem
Kilka sposobów stosowania prawoślazu
Kwiaty prawoślazu idealnie nadają się na przygotowanie syropu. Napar z samych kwiatów działa wykrztuszająco. Dodatek liści do kwiatów sprawia, że napar pozwala zmniejszyć problemy układu moczowego i oddechowego.
Sam korzeń prawoślazu wykorzystywany jest na wiele sposobów. Można przyrządzić z niego wywar, nalewkę, czy też zrobić leczniczą maść. W przypadku wywaru należy użyć około 30 gram korzenia i zagotować go z litrem wody. Wywar można rozcieńczać według uznania, a stosowanie jego pozwala złagodzić zapalenie przełyku i pęcherza. Syrop najlepiej wykonać z 3 łyżek zmiażdżonego korzenia, którego należy zalać małym kieliszkiem spirytusu. Po odczekaniu 5 minut zalać namoczony korzeń trzema szklankami wody. Miksturę odstawić na 5 godzin od czasu do czasu nią wstrząsając. Po upływie czasu przecedzić powstały kleik i zmieszać go z 200 gramami miodu. Tak przygotowaną mieszaninę podgrzewać na ogniu, aż do zagęszczenia. Stosować można 5 razy dziennie w ciągu dnia po łyżeczce, dla dzieci zalecana jest mniejsza dawka, około pół łyżeczki. Nalewka na bazie spirytusu doskonale nadaje się na zapalenie błoń śluzowych układu pokarmowego. Okład przygotowany z korzenia pomaga złagodzić stany zapalne skóry oraz owrzodzenia. Maść z prawoślazu pozwala pozbyć się ciężko gojących się ran i wrzodów oraz ułatwia usunięcie drzazgi. Do przygotowania potrzeba około 50 gram lanoliny, wosku pszczelego oraz parafiny. Zmieszane i rozpuszczone składniki połączyć ze sproszkowanym korzeniem i gotować około godzinę. Maść zaleca się stosować bezpośrednio na rany.