Miód z mniszka lekarskiego – wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, przeciwwskazania, jak go przygotować
Miód z mniszka lekarskiego nie należy do najbardziej popularnych miodów, a szkoda, ponieważ charakteryzuje się on wieloma korzystnymi dla naszego organizmu właściwościami. Tak naprawdę miód z mleczy nie jest do końca miodem, a syropem. Nazywa się go jednak miodem ze względu na podobieństwo w kolorze i konsystencji. Ponadto posiada on właściwości podobne do miodu. Ma on szerokie zastosowanie w kuchni. Można go dodawać do herbaty jako naturalny słodzik, smarować nim chleb, robić dressingi na jego bazie oraz dodawać go do ciast i deserów.
Miód z mniszka lekarskiego – wartości odżywcze
Miód z dmuchawca charakteryzuje się złoto-żółtą barwą, ostrym smakiem i silnym zapachem. Ma on gęstą konsystencję, jest bardzo lepki i dość szybko się krystalizuje, nie zmienia jednak przy tym koloru. Miód jest bogaty w wiele witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nim:
- Miedź
- Krzem
- Cynk
- Sód
- Potas
- Fosfor
- Jod
- Żelazo
- Mangan
- Selen
- Fluor
- Witaminę A
- Witaminę D
- Kwas askorbinowy
- Witaminy z grupy B
- Fenolokwasy
- Flawonoidy
- Karotenoidy
- Fitoestrogeny
- Garbniki
- Triterpeny
- Inulinę
- Asparaginę
- Kwas krzemowy
- Kwas polifenolowy
- Kwas foliowy
- Kwas kawowy
- Kwas chlorogenowy
- Kwas cykoriowy
Ponadto miód z mlecza zawiera około 41,5% fruktozy oraz 35,6% glukozy. Jest on również dość mocno kaloryczny, gdyż w 100 gramach miodu znajduje się ponad 300 kalorii.
Miód z mniszka lekarskiego – właściwości zdrowotne
Miód z dmuchawców charakteryzuje się bardzo korzystnym wpływem na nasze zdrowie. Polecany jest w szczególności podczas infekcji gardła. Łagodzi ból i zwalcza bakterie powodujące infekcję.
- Miód można stosować także przy problemach z żołądkiem. Ma on antybakteryjne działanie, nie narusza flory bakteryjnej. W związku z tym powinno się go zażywać podczas zgagi, zapalenia błony śluzowej jelita grubego oraz żołądka.
- Stosowanie miodu z mniszka lekarskiego poleca się przy obniżonej odporności, szczególnie podczas przeziębień.
- Syrop z mniszka poleca się również małym niejadkom, ponieważ wzmacnia apetyt. Pomaga również podczas anemii i apatii.
- W miodzie z mlecza znajdziemy dużą ilość fitoestrogenów, dzięki czemu okazuje się pomocny podczas miesiączkowania, ponieważ reguluje cykl.
- Regularne stosowanie miodu z mniszka lekarskiego pozytywnie wpływa na pracę jelit i układ trawienny, dlatego spokojnie w niewielkich ilościach mogą go stosować osoby, które się odchudzają.
- Miód z dmuchawca pomaga także w pozbyciu się zaparć. Charakteryzuje się także działaniem moczopędnym.
- Duża zawartość garbników sprawia, że miód działa znieczulająco, przeciwzapalnie oraz przeciwświądowo.
- Flawonoidy z kolei pozwalają na oczyszczenie organizmu z nadmiaru toksyn.
- Syrop z mniszka zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu wspomaga pracę wątroby i dróg żółciowych.
- Lekarze polecają go także podczas leczenia artretyzmu i reumatyzmu.
- Substancje zawarte w miodzie z mniszka lekarskiego obniżają także poziom złego cholesterolu i cukru we krwi.
- Miód z mniszka lekarskiego poprawi również kondycję naszych włosów. Można go w tym wypadku stosować wewnętrznie jak i dodawać do domowych maseczek i odżywek do włosów.
- Spożywanie 2 -3 łyżek miodu z dmuchawca rozpuszczonych w ciepłym mleku lub wodzie rano i wieczorem, pomoże zwalczyć objawy stresy, chorób układu nerwowego oraz bezsenność.
Miód z mniszka
Miód z mniszka lekarskiego – jak go przygotować
- Zanim zaczniemy przygotowywać miód z mniszka lekarskiego powinniśmy pamiętać o kilku sprawach.
- Znajdź niezanieczyszczoną spalinami łąkę, najlepiej daleko od drogi.
- Zaopatrz się w rękawiczki – jak wiadomo mlecze brudzą dłonie.
- Aby zbieranie kwiatów szło sprawniej, możesz zabrać ze sobą nożyczki.
Składniki: 500 główek mleczy, 1 litr wody, 1 kg cukru, 3 cytryny.
Jeżeli zbieraliśmy mlecze z łodygami, należy je teraz obciąć, gdyż do przygotowania miodu będziemy potrzebować jedynie kwiatów z zielona koroną. Główki mniszka rozkładamy na białym papierze w słonecznym i bezwietrznym miejscu na 3 godziny, tak by wyszły z nich wszystkie owady. Po upływie tego czasu dokładnie rozchylamy wszystkie kwiaty, by upewnić się, że wszystkie robaczki opuściły mlecze. Następnie wrzucamy główki mniszka do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy na wolnym gzie przez około 20 minut od momentu zagotowania. Następnie odstawiamy wywar na 24 godziny w chłodne miejsce. Po upływie tego czasu odcedzamy syrop, dokładnie wyciskając główki kwiatów. Do wywaru dosypujemy cukier i wyciskamy sok z cytryn. Gotujemy miód przez dwie godziny, co jakiś czas mieszając. Lekko ostudzamy miód i przelewamy go do czystych i suchych słoików. Ustawiamy je pokrywkami do dołu i otulamy ręcznikiem, pozostawiamy na około 3 godziny. Taki zabieg pozwoli na dłuższe przechowywanie miodu.
Miód z mniszka lekarskiego – przeciwwskazania
Zaleca się spożywanie około 2 -3 łyżek miodu dziennie. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz cukrzycy. Nie poleca się podawanie go również niemowlętom i małym dzieciom. Również osoby cierpiące na chorobę wrzodową lub nadkwaśność żołądka powinny się go wystrzegać.