Leczenie biegunki – fakty i mity
Czy zażycie stoperanu i popicie go coca-colą pomoże w zwalczeniu dolegliwości żołądkowych? Poniżej przedstawiamy kilka faktów i mitów dotyczących leczenia biegunki.
Zanim zaczniemy leczenie biegunki musimy się upewnić, że na pewno zmagamy się z właśnie tą dolegliwością. Należy pamiętać, że nie każda zwiększona częstotliwość wypróżnień jest biegunką. Mówimy o niej wówczas, gdy stolec jest płynny, bądź półpłynny, a wypróżniania są bardziej obfite i częste. Za duża częstotliwość u osoby dorosłej, która normalnie się odżywia, to minimum trzy wypróżnienia na dobę.
Biegunkę można podzielić na ostrą i przewlekłą. Pierwsza utrzymuje się maksymalnie dwa tygodnie, aczkolwiek zazwyczaj mija po upływie 3-4 dni. Przewlekła zaś dokucza powyżej 2 tygodni.
Żeby sprawdzić ceny, z uwagi na częste ich zmiany, należy kliknąć w obrazek lub nazwę producenta znajdującą się poniżej.
Foto: |
Właściwość: |
Rozmiar: |
Producent: |
Stoperan – preparat na biegunkę | 8 kapsułek | Stoperan | |
|
Tabletki bez recepty na biegunkę |
10 tabletek |
|
Biegunka ostra zazwyczaj spowodowana jest zakażeniem przewodu pokarmowego czy też wprowadzeniem do naszego organizmu szkodliwych toksyn. Pojawia się po zjedzeniu nieumytych owoców czy warzyw lub spożyciu nieświeżej żywności. Bardzo często przyczyną biegunki są brudne ręce. Badania wskazują, że toksyny są odpowiedzialne jest aż za 90% przypadków.
Rozwolnienie bywa także skutkiem ubocznym zażywania leków w trakcie hormonalnej terapii tarczycy, podczas leczenia nadciśnienia oraz innych schorzeń. Bywa też, że biegunkę wywołują bakterie, które sprawiają, iż w kale pojawia się krew. Wówczas chory ma wysoką gorączkę. Należy pamiętać, że infekcje wirusowe to nie tylko biegunka, ale również zakażenie dróg górnych oddechowych.
Leczenie biegunki
Podczas leczenia biegunki bardzo istotne jest ograniczenie utraty płynów z organizmu. Czasem picie samej wody może nie wystarczyć. W trakcie biegunki organizm po części traci zdolność jej przyswajania. Warto więc wcześniej zaopatrzyć się w sprzedawane bez recepty w aptece płyny nawadniające. Tego typu środki zawierają aminokwasy oraz glukozę, które regenerują uszkodzony nabłonek przewodu pokarmowego. Nie wolno nawadniać się napojami gazowanymi, szczególnie coca-colą. Roztwory hipertoniczne, którym jest m.in. coca cola pobierają wodę z komórek błony śluzowej jelit tym samym zmniejszając jej ilość w organizmie.
Leki na biegunkę
Specyfiki na biegunkę mogą zażywać jedynie osoby dorosłe, które nie mają przy tym gorączki. Stosowany lek powinien także zawierać diosmektyt, który ma medycznie udowodnione działanie terapeutyczne. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego należy udać się do specjalisty, bowiem zdarza się, że niezbędne jest leczenie antybiotykami.
Mity i fakty dotyczące biegunki
1. Postępuj zgodnie z dietą BRAT
MIT. Produkty BRAT – banany, ryż, jabłka, tosty (z ang. bananas, rice, apples, toast). To popularny mit wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. Produkty BRAT były kiedyś zalecane do leczenia biegunki, badania jednak wykazały, że nie mają wystarczająco dużo składników odżywczych, takich jak białko i tłuszcz. Możesz jeść mdłe produkty pierwszego dnia, powinieneś jednak powrócić jak najszybciej do normalnej diety.
2. Odwodnienie jest poważnym ryzykiem
FAKT. Biegunka powoduje utratę płynów. Utrata zbyt dużej ilości płynów może powodować odwodnienie, w szczególności u dzieci. Dziecko może być odwodnione, jeśli wydaje się spragnione, ma suche usta, miękkie, wtopione plamki na głowie (niemowlęta), oddaje mniej moczu niż zwykle lub płacze bez wydzielania łez. U dorosłych mogą wystąpić podobne objawy, dodatkowo dochodzą zapadnięte oczy i letarg.
Udaj się do lekarza, jeśli zauważysz objawy odwodnienia. Może zalecić on ponowne nawodnienie organizmu – wodą, napojami bezalkoholowymi, bezkofeinowymi napojami sportowymi (tzw. Napoje izotoniczne), rozcieńczonymi sokami owocowymi i bulionem.
3. Podczas biegunki należy kompletnie unikać tłustych potraw
MIT. Tłuste, smażone potrawy często powodują biegunkę, ponieważ są trudne do strawienia. Spożywanie niewielkiej ilości tłuszczu może jednak pomóc w złagodzeniu biegunki. Powolne trawienie tłuszczów może zmniejszyć jej objawy. Jeśli nie masz problemów z trawieniem tłuszczu, dodaj łyżeczkę majonezu, masła, lub chudego mięsa do następnego posiłku.
4. Leki mogą powodować biegunkę
FAKT. Skutki uboczne niektórych leków mogą obejmować biegunkę. Przykładowo, niektóre antybiotyki, leki przy leczeniu nowotworów, na depresję, cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi, mogą powodować biegunki. Jeśli biegunka występuje po przepisaniu nowego lekarstwa, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
5. Słodycze sprawiają, że biegunka staje się silniejsza
FAKT. Niektórzy z nas sięgają po napoje energetyczne lub słodkie napoje gazowane w celu uzupełnienia płynów podczas biegunki. Niestety, bardzo słodkie potrawy, napoje, a nawet naturalne cukry w owocach, mogą spowodować nasilenie objawów biegunki. Podczas trawienia, cukier pobiera płyn do jelit, rozcieńczając tym samym stolec. Niektóre zamienniki cukru, np. sorbitol, może powodować podobny skutek.
6. Ząbkowanie powoduje biegunkę u dzieci
MIT. Wielu rodziców uważa, że ząbkowanie może powodować biegunkę u niemowląt. Pediatrzy twierdzą jednak, że to nieprawda. Dziecko może być zdenerwowane i poirytowane podczas ząbkowania, gdy ma natomiast biegunkę, warto skontaktować się z lekarzem.
Elektrolity i probiotyki
7. Błonnik pomaga na biegunkę
FAKT. Aczkolwiek zależy to od tego, jaki rodzaj błonnika spożywasz. Rozpuszczalny, występujący w fasoli, grochu, otrębach owsianych, oraz w obranych i gotowanych warzywach – pochłania wodę w jelitach i sprawia, że stolec staje się bardziej zwarty. Natomiast nierozpuszczalny błonnik – w skórkach surowych owoców i warzyw, produktach pełnoziarnistych i otrębach pszennych – może przyspieszyć formowanie stolca podczas przechodzenie przez jelita.
8. Kawa może zaszkodzić podczas biegunki
FAKT. Kawa, herbata, słodkie napoje i czekolada mogą przyspieszyć działanie jelit. Kofeina działa jako środek pobudzający w jelitach, przyspieszając trawienie i powodując szybsze opróżnianie jelit.
9. Biegunkę należy zawsze leczyć lekarstwami
MIT. Biegunka często ustępuje sama, więc leczenie nie jest zwykle konieczne. Lekarstwa bez recepty mogą natomiast zaoferować ulgę w objawach. Unikaj ich jednak, jeśli masz gorączkę lub krew w stolcu. W przypadku małych dzieci najlepiej skonsultować się z pediatrą.
10. Mycie rąk zmniejsza ryzyko biegunki
FAKT. Zdaniem ekspertów do spraw zdrowia publicznego, częste mycie rąk to najlepszy sposób na walkę z zarazkami powodującymi biegunkę. Jedno badanie wykazało, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki zakaźnej o prawie 40%. Używaj mydła i wody – płucz tak długo, jakbyś recytował/a alfabet.
11. Jogurt pomoże przy biegunce
FAKT. Jogurt może przyspieszyć powrót normalnego funkcjonowania jelit. Żywe, naturalne i przyjazne bakterie, takie jak Lactobacillus acidophilus mogą pomóc w zdrowym trawieniu. Niektóre badania wykazały, że jogurt z żywymi, aktywnymi kulturami bakterii może zapobiegać biegunce wywołanej przyjmowaniem antybiotyków.