Białko w moczu – charakterystyka, przyczyny, objawy, normy, badanie
Białko w moczu pojawia się u każdej osób, są to jednak znikome ilości. W przypadku, gdy mamy do czynienia z ilością przewyższająca 100 ,g dziennie, możemy zacząć się niepokoić. Aby ustalić stężenie białka w moczu należy wykonać badanie ogólne moczu, które pozwoli zdiagnozować rodzaj i ilość występujących w moczu białek, co z kolei przyczyni się do postawienia trafnej diagnozy przez lekarza. Do zbadania moczu potrzebna jest jego niewielka dawka, którą odda się do specjalnego pojemnika na czczo, a następnie niesie się ową próbkę do laboratorium. Gdy specjaliści stwierdzą zbyt wysoką ilość białka w moczu mogą stwierdzić różne dolegliwości, na przykład białkomocz.
Białkomocz – badanie
Badanie polega na analizie składu moczu w warunkach laboratoryjnych. Przed wykonaniem badania zakup w aptece specjalny pojemnik. Mocz oddawaj zaraz po tym jak wstaniesz rano z łóżka, nie zapominaj, że nie możesz jeść przed pobraniem próbki. Umyj i osusz miejsca intymne. Pierwszy strumień oddaj do toalety, następnie napełnij pojemnik moczem do jednej trzeciej objętości. Od czasu oddania moczu do dostarczenia go do laboratorium nie powinno upłynąć więcej czasu niż pół godziny. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie masz takiej możliwości, pamiętaj, żeby przechowywać pojemnik w lodówce. Przed badaniem nie powinno się wykonywać żadnych męczących ćwiczeń. Kobiety nie powinny ponadto badać moczu podczas miesiączki oraz bezpośrednio przed i po okresie.
Każdy człowiek wydala niewielkie ilości białka do moczu, jednak badanie ogólne ich nie wychwytuje. Badanie polega zazwyczaj na stosowaniu metody paskowej, która umożliwia wykrycie jednego rodzaju białka, jakim jest albumina. Ilości świadczące o białkomoczu to około 150 mg. Wyróżnia się kilka stopni białkomoczu:
- Białkomocz znikomy – poziom białka jest mniejszy niż 0,5 grama.
- Białkomocz mierny – poziom białka waha się między 0,5 a 3,5 grama.
- Białkomocz nasilony – poziom białka jest większy niż 3,5 grama.
Białkomocz – przyczyny
Wyróżnia się wiele przyczyn białkomoczu, na przykład:
- Zespół nerczycowy
- Choroba dróg moczowych
- Uszkodzenie nerek
- Zarażenia bakteryjne
- Toksyczne działania leków i innych substancji chemicznych
- Nadciśnienie tętnicze
- Cukrzyca
- Toczeń rumieniowaty układowy
- Zapalenie kłębuszków nerkowych
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek
- Gruźlica nerek
- Nefropatia cukrzycowa
- Skrobiawica
- Nefropatia toczniowa
- Zakrzepica żyły nerkowej
- Nowotwory nerek
- Choroby wrodzone nerek
- Stwardnienie nerek
- Przerost prostaty
- Infekcje dróg rodnych u kobiet
- Stan przedrzucawkowy
- Choroby zakaźne, takie jak: gruźlica, kiła, malaria, zakażenia wirusami: HIV, WZW, EBV, CMV.
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Układowe zapalenie naczyń
- Białaczka
- Stan po szczepieniach
- Choroba posurowicza
- Wstrząs anafilaktyczny
- Zaciskające zapalenie osierdzia
- Zakrzep żyły głównej dolnej
Białkomocz może występować również przez krótki okres czasu. Zazwyczaj jest to powodem wzmożonego wysiłku fizycznego, długim przebywaniem w pozycji stojącej, przemarznięciem lub gorączką.
Białkomocz – rodzaje
Białkomocz można podzielić ze względu na różne kryteria. I tak mamy do czynienia z:
- Białkomoczem przednerkowym – powstaje na wskutek podwyższonej ilości białka we krwi, co może być spowodowane rozpadem czerwonych krwinek, uszkodzeniem mięśniowym, chorobami rozrostowymi układu chłonnego
- Białkomoczem nerkowym – który może powodować różne choroby nerek.
Innym podziałem białkomoczu jest podział na:
- Białkomocz fizjologiczny – tym mianem określa się niegroźny stan, kiedy organizm wydala do 250 mg białka do moczu. Może pojawiać się u kobiet w ciąży, dorastającej młodzieży lubu osób po długim wysiłku fizycznym.
- Białkomocz patologiczny – o patologiach można mówić, kiedy wraz z moczem wydalane jest ponad 300 mg białka z organizmu. Warto jednak wiedzieć, że w moczu w ogóle nie powinno znajdować się białko, gdyż powinno ono wchłaniać się z nerek z powrotem do krwi. Dlatego białkomocz patologiczny może świadczyć o problemach związanych z nerkami.
Białkomocz – objawy
Utrata białka z organizmu może wiązać się z różnymi innymi objawami. U osoby cierpiącej na te schorzenie gwałtownie spada ilość oddawanego moczu w ciągu dnia, a wydalany przez chorą osobę mocz zaczyna się pienić. Ponadto na ciele osoby, która zmaga się z białkomoczem zaczynają pojawiać się obrzęki o ciastowatej konsystencji. Dodatkowo może wystąpić bladość skóry i częste wzdęcia brzucha. Inne charakterystyczne objawy, które mogą nas zaniepokoić to na przykład także duszności, nudności oraz silne bóle brzucha.