Często błędnie zakładamy, że bóle stawów dotykają tylko ludzi starszych. Okazuje się jednak, że ta dolegliwość może pojawić się w każdym wieku. Bóle mogą być spowodowane zaniedbaniami, nieodpowiednim trybem życia; zdarza się też, że mają podłoże patologiczne lub są objawem innych chorób.
Przyczyny bólu stawów
Najczęściej na bóle stawów chorują osoby otyłe, garbiące się oraz te, które większość dnia spędzają w jednej pozycji. Niektóre choroby objawiają się właśnie bólem w stawach.
Badania wykazują, że bóle pleców, karku czy ramion najczęściej spowodowane są nieodpowiednim trybem życia. Współcześnie większość z nas pracuje np. przed komputerem, ciągle w tej samej pozycji. Jeśli się garbimy siedząc lub stojąc istnieje jeszcze większe prawdopodobieństwo bólu stawów. Mięśnie, stawy i więzadła w okolicach tych miejsc są po prostu przeciążone. Aby tego uniknąć nie wolno zapominać o ergonomii w trakcie pracy: ekran komputera powinien znajdować się na wprost oczu, stawy kolanowe muszą tworzyć kąt prosty, a przedramiona najlepiej, by leżały na blacie.
Inne przyczyny bólu stawów
- Starszy wiek. Kiedy się starzejesz, poziom kolagenu budującego chrząstkę stawów zaczyna się ze zmniejszać, powoduje to bóle stawów.
- Zapalenie stawów rozwija ból, ze względu na rozwijanie się złożonych procesów neurologicznych, powodujących bolesne odczucia.
- Sporty wywierające dużą presję na stawy. Przykładowo biegacze często odczuwają bóle stawów podczas biegów. Objawy te mogą być powodowane też przez intensywne uprawianie takich aktywności, jak taniec, jazda na rowerze, joga, gimnastyka, piłka nożna, wioślarstwo, itp.
- Noszenie niewłaściwego obuwia.
- Wady postawy.
- W rzadkich przypadkach ból stawów może występować z powodu infekcji lub wirusa, np. grypy.
- Brak odpowiedniego wypoczynku i snu.
Jakie choroby objawiają się bólem stawów?
Zdarza się, że bóle stawów są objawem różnych chorób takich jak dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, ropne zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów. Staw kolanowy często atakuje chondromalacja. Choroba ta polega na rozmiękczenia tkanki chrzęstnej wewnątrz stawu kolanowego. To z kolei powoduje zwyrodnienia stawu. Stawy będą nas bolały jeśli chorujemy też na boreliozę, gorączkę reumatyczną, świnkę, grypę, ospę, różyczkę, gorączkę reumatyczną, toczeń rumieniowaty układowy, chorobę Epsteina-Barra.
Jak radzić sobie z bólem stawów?
Zanim podejmiemy się leczeniem bólu stawów, musimy poznać jego przyczynę. Lekarz powinien ustalić diagnozę, a następnie podjąć się odpowiedniego leczenia. Pamiętajmy, że lepiej leczyć przyczynę niż uśmierzać ból.
Dolegliwości pomogą nam złagodzić specjalne plastry i żele rozgrzewające, dostępne w aptece bez recepty. Zazwyczaj mają one również działanie przeciwzapalne. Niektórzy chwalą sobie terapię wodą (hydroterapię) oraz balneoterapię (terapię z użyciem kąpieli). Pomagają także ćwiczenia rozciągające i uprawianie sportów (jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka). Aktywność fizyczna powinna być wprowadzana stopniowo, żeby nie przeciążyć stawów, a je rozruszać.
Jeśli przyczyną bólu jest doznanie jakiegoś urazu zanim zastosujemy na dane miejsce preparaty rozgrzewające powinniśmy je wcześniej schłodzić. Aby zwalczyć ból, można także zażyć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomaga również uniesienie obolałej kończyny powyżej poziomu serca.
6 naturalnych sposobów na ból stawów
1. Sól Epsom (angielska sól magnezowo-siarkowa)
Jednym z najlepszych leków na jakikolwiek ból mięśni lub stawów to relaksująca kąpiel w soli Epsom. Ma wysoką zawartość magnezu i siarczanów, łatwo wchłania się przez skórę, obniżają stany zapalne, zmniejszają skurcze mięśni i relaksują napięte obszary.
Dodaj dwie filiżanki soli do ciepłej wody i bierz kąpiel przez co najmniej 20 minut. Alternatywnie, możesz rozcieńczyć 1/4 filiżanki soli w 1 litrze wody i nakładać bezpośrednio na skórę. Namocz ręcznik i przykładaj do bolących miejsc.
Do kąpieli z solą Epsom możesz dodawać też olejki eteryczne, na przykład z lawendy lub mięty pieprzowej.
2. Gorące i zimne okłady
Do bolącego miejsca przykładaj ciepły okład żelowy przez 20 minut, następnie powtórz to samo z zimnym okładem. Staraj się przykładać coś zimnego lub ciepłego każdego dnia przez co najmniej 15 minut.
Innym pomocnym podejściem jest stosowanie olejku z mięty pieprzowej i / lub eukaliptusa na obrzęknięte miejsca. Działanie chłodzące mentolu, mięty pieprzowej i eukaliptusa zmniejszają ciepło, obrzęki i dyskomfort, ponieważ wchłaniają się bezpośrednio w skórę.
Badania na zwierzętach wykazały, że olejki te hamują nie tylko ból związany ze stanami zapalnymi, ale zmniejszają też retencję płynów (obrzęki).
4Flex na stawy i kości
3. Ruch i ćwiczenia
Sztywność mięśni spowodowana brakiem aktywności , może powodować bóle stawów w ciele. Słabe mięśnie przyczyniają się do niestabilności i większego ryzyka urazów. Regularne ćwiczenia pomogą wzmocnić i rozciągnąć uszkodzone stawy i mięśnie, poprawiając krążenie i często zmniejszając ból.
Im silniejsze mięśnie i stawy, tym większa szansa na pozostanie aktywnym bez odczuwania nadmiernego bólu. Będzie to pomocne w zapobiegnięciu nadwadze i naciskaniu ciężaru ciała na stawy.
Najlepsze ćwiczenia, które nie obciążają nadmiernie stawów to pływanie, aerobik wodny, jazda na rowerze i chodzenie lub joga.
4. Utrata wagi jeśli to konieczne
Dodatkowe kilogramy powodują niepotrzebne obciążenie stawów i kości. Otyłość może też przyspieszyć degenerację kości. Zrzucenie już kilku kilogramów może złagodzić ból i zapobiec przyszłym problemom.
5. Modyfikacja diety
Najprostszym sposobem na zapobiegnięcie długotrwałemu bólowi jest zmiana diety. Przewlekłe stany zapalne w organizmie powodują jego osłabienie i prowadzą do zwyrodnienia tkanek. Poprzez wdrożenie diety przeciwzapalnej, ból stawów i kości, spowodowany zapaleniami i obrzękiem, powinien się zmniejszyć.
Warto spożywać kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w rybach, nasionach Chia i orzechach włoskich. Produkty o wysokiej ilości antyoksydantów również pomogą w zmniejszeniu bólu stawów – przede wszystkim świeże owoce i warzywa. Staraj się ograniczyć (lub wyeliminować całkowicie) przetworzoną żywność, tłuszcze trans i cukier, ponieważ mogą powodować stany zapalne w naszym ciele.
6. Kolagen i inne pomocne suplementy
Kolagen to rodzaj białka znajdującego się w organizmie, który pomaga w budowaniu naszych stawów. Kolagen zawiera 19 różnych aminokwasów, mających zasadnicze znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Produkty o wysokiej zawartości kolagenu to wołowina, kurczak, ryby i jaja. Kolagen można też kupić w formie suplementu diety.
- Enzymy proteolityczne – alternatywa dla aspiryny. Pomagają naturalnie zmniejszyć stany zapalne i poprawiają absorpcję składników odżywczych i białka.
- Zioła przeciwzapalne – kurkuma, imbir i boswellia serrata.
- Kwasy tłuszczowe omega-3
- Elektrolity – potas i sód.
- Wapń i witamina D.
- Glukozamina