Choroby oczu
Choroby oczu to bardzo często coś co w pierwszej chwili zaniedbujemy, ignorujemy a kiedy zaczynają coraz bardziej utrudniać nam codzienne funkcjonowanie jest już dość późno na leczenie. Tak jak w przypadku większości chorób – im wcześniej zauważone tym większa szansa na szybsze i sprawniejsze wyleczenie bez pozostawienia skutków dalsze lata. Dlatego warto jest znać objawy oraz przyczyny, aby móc jak najszybciej zauważyć oraz im przeciwdziałać.
Wzrok jest podstawowym zmysłem a jego nawet drobne osłabienie funkcjonowanie znacząco utrudnia nam codzienne życie i prace. Jednak nieczęsto wybieramy się od razu do okulisty a przeważnie z tym zwlekamy, co nigdy nie jest korzystne w skutkach. Zapominamy też o odpowiednim dbaniu o wzrok, diecie, witaminach oraz odpowiednim doborze okularów.
Katarakta (zaćma)
Jedna z popularniejszych i bardzo częstych chorób oczu. Może być wrodzona lub nabyta, szczególnie narażone są na nią osoby, w których w rodzinie często zdarzają się zachorowania na zaćmę. Bardzo często dopada również osoby starsze wynikające ze starzenia się i męczenia soczewki oka. Jednak mogą na nią chorować też osoby młodsze pracujące w szkodliwych warunkach, przebywające w otoczeniu niektórych środków chemicznych lub po urazach oka, wpływać na nią może również przyjmowanie niektórych leków oraz choroby przewlekłe takie jak cukrzyca.
Przyczyny zaćmy
Choroba polega na stopniowym mętnieniu soczewki w naszej gałce ocznej. Katarakta objawia się pogorszeniem widzenia. Obraz wydaje się brudny, rozmazany i na początku może wydawać się, że wystarczy przetrzeć oczy aby problem zniknął. Występują też zaburzenia w odbieraniu kolorów, jasne barwy wydają się ciemne a lepiej widzisz przy zachmurzonym niebie oraz o zmierzchu. Widzenie w nocy, ciemnościach jest zupełnie niemożliwe.
Leczenie zaćmy
Wykrycie zaćmy jest bardzo łatwe, wystarczy udać się do lekarza, który każe nam czytać litery z tablicy zmieniając różne szkła w okularach. Jeżeli wady nie są w stanie zlikwidować okulary jest wysokie prawdopodobieństwo, że jest do zaćma. Niestety jedynym sposobem wyleczenia katarakty jest operacja i wszczepienie sztucznej soczewki do oka. Zabieg jest prosty i bardzo rzadko powoduje powikłania, ważne jest aby nie zwlekać, ponieważ choroba może przekształcić się w zaćmę dojrzałą, która może prowadzić do utraty wzroku.
Jaskra
Jaskra może być chorobą dość niebezpieczną, głównie ze względu na jej bezobjawowy przebieg. Natomiast nieleczona może mieć bardzo poważne skutki a nawet prowadzić do utraty wzroku.
Przyczyny jaskry
Przyczyny jaskry są nieznane, jednak w wysokim zagrożeniu zachorowalnością są osoby chore na cukrzycę, hiperlipidemię oraz miażdżycę, osoby posiadające w rodzinie członków chorych na jaskrę, ponadto stres oraz wysokie ciśnienie krwi zwiększa prawdopodobieństwo zachorowań na jaskrę. Osoby znajdujące się w tej grupie szczególnie powinny dbać o wzrok i regularnie wykonywać badania profilaktyczne u okulisty.
Leczenie jaskry
Najczęściej jaskra przechodzi bezobjawowo, jednak są rodzaje jaskry, które mogą mieć charakterystyczne objawy. W pierwszej chwili jest to wrażliwość na światło, łzawienie oczu oraz powidoki. Przy ostrym ataku jaskry mogą pojawić się również bóle głowy, brzucha, nudności, a nawet wymioty towarzyszy temu silny ból oka, zaczerwienienie oraz jego twardość. W wypadku ostrego ataku jasny konieczna jest natychmiastowa pomoc okulisty.
Zwyrodnienie plamki żółtej (ADM)
ADM jest bardzo groźną chorobą dla oka mogącą doprowadzić nawet do ślepoty, dlatego nie należy ignorować jej objawów i wiedzieć jak leczyć ADM oraz przeciwdziałać. W ostatnich latach zachorowalność na tą chorobę uległa zwiększeniu. Najczęściej dopada osoby po 50 roku życia, palące papierosy, częściej też chorują na tą przypadłość kobiety oraz osoby mające niebieskie oczy. Dodatkowo w grupie ryzyka znajdują się osoby cierpiące na choroby miażdżycowe, cukrzycę oraz nadwzroczność.
Przyczyny i objawy
Jak we wszystkich chorobach oczu na początku choroby pojawia się pogorszenie widzenia oraz odbioru otaczającego nas świata. Zniekształcony obraz sprawia, że proste linie wydają się falować, patrząc na dany obiekt widzimy jego początek oraz koniec, jednak środek jest niewyraźny. Początkowo plama przez którą widzimy niewyraźnie znajduje się na środku, jednak stopniowo się powiększa. W dalszym etapie osoba cierpiąca na tą chorobę jest w stanie odróżniać jedynie światło od cienia, a w końcowym etapie przestaje widzieć cokolwiek.
Leczenie ADM
ADM najczęściej spowodowane jest nieprawidłowym wzrostem naczyń krwionośnych, jednak niektóre przypadki mają postać wysiękową, która jest możliwa do wyleczenia. Chociaż nie znamy sposoby na całkowite wyleczenie choroby bardzo ważne jest jej jak najwcześniejsze wykrycie, ponieważ możemy zahamować lub opóźnić jej rozwój. Dlatego ważna jest profilaktyka oraz kontrole u lekarza okulisty, niezmiernie duże znaczenie ma też wybieranie okularów u lekarza, a nie u optyka lub kupowaniu w sklepach szkieł, w których obraz wydaje nam się wyraźniejszy. Złe dobranie okularów dodatkowo uszkadza siatkówkę, oraz może przyczynić się do rozwoju choroby.
Okulary
Jak dbać o nasze oczy?
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób oczu ważne jest odpowiednie dbanie w wzrok. Niezbędne są regularne wizyty u okulisty, profilaktyka oraz w razie potrzeby noszenie dobrze dobranych okularów oraz używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Dostarczanie dla organizmu wielu niezbędnych witamin oraz minerałów.
Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie, która może wpłynąć na zachowanie dobrego wzroku. Szczególnie jest dostarczenie organizmowi witaminy C, E oraz A, beta-karotenu, selenu i cynku. Do rozwoju chorób oczu przyczynia się również nałogowe palenie papierosów.
Ważne jest czytanie przy odpowiednim świetle, zachowanie odpowiedniej odległości podczas oglądania telewizji oraz odpowiednio dobrany monitor komputera. Wiele jest sposobów a na poprawę naszego wzroku, suplementy, tabletki oraz krople to kolejne ze sposobów dbanie o wzrok dostępne w aptekach.