Czy masz nieregularne krwawienia miesięczne? Każdy wyjazd staje się problemem, bo nie wiesz czy akurat nie dostaniesz okresu? Nieregularny cykl miesiączkowy jest strapieniem dla wielu kobiet. Każdej z nas chociaż raz spóźnił się okres. Tak naprawdę, to w życiu kobiet o takie zdarzenie nietrudno. Wystarczy zmiana klimatu, silny stres czy długotrwały wysiłek fizyczny i już został zakłócony nasz cykl menstruacyjny. Zazwyczaj po niedługim czasie krwawienia znów wracają do normy. Co jeśli nie wróciły? Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Wszystko co powinnaś wiedzieć o cyklu menstruacyjnym znajdziesz w tym artykule!
Pierwsza miesiączka
W życiu każdej dziewczyny, pierwsza miesiączka jest istotnym wydarzeniem – jest jednym ze znaków, że ciało dojrzewa, a dziewczynka dorasta i zmienia się w kobietę. Jest to ostatnia ze zmian jakie zachodzą w procesie dojrzewania płci pięknej. Kiedyś dziewczęta „zakwitały” później niż obecnie. Nastolatki mogą spodziewać się pierwszego krwawienia miesięcznego między 10-tym a 17-tym rokiem życia.
Pierwsze cykle menstruacyjne często różnią się od siebie, ponieważ organizm młodej kobiety potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się do miesiączkowania i jajeczkowania- swoich nowych „obowiązków”. Cykl może w pełni uregulować się nawet po 2-3 latach od pierwszej miesiączki! Do tego czasu cykle menstruacyjne mogą być bardzo nieregularne, nawet z kilkumiesięcznymi przerwami, lub bezowulacyjne, kiedy do jajowodów nie jest uwalniana komórka jajowa.
Nie warto więc denerwować się, że cykl znajomej trwa krócej, niż Twój. Opóźnienie krwawienia miesięcznego może wynikać z wielu przyczyn, które omówiliśmy we wcześniejszym artykule- przyczyny zaburzeń cyklu menstruacyjnego (zapraszamy do lektury) .
Jak jest zazwyczaj
Menstruacja trwa zazwyczaj 5 dni. Oczywiście kobiety mogą miesiączkować krócej, lub dłużej (menstruacja trwa od 2 do 7 dni). Nie jest żaden powód do zmartwień- tak działa ich organizm i kropka.
Menstruacja dłuższa niż siedem dni może prowadzić do wyczerpania i anemii- należy udać się w takiej sytuacji do lekarza, który może zlecić badania i na ich podstawie podjąć odpowiednie kroki.
Nawet jeśli myślimy, że utrata krwi w trakcie miesiączki jest duża (krwawimy obficie), to tak naprawdę jest to około 1/3 filiżanki przez 5 dni.
Długość cyklu menstruacyjnego najczęściej zamyka się w przedziale 25-35 dni. Każda kobieta może mieć inną długość cyklu i jest to rzeczą naturalną. Jeśli jednak kobieta nie może przewidzieć, nawet w przybliżeniu, daty kolejnej miesiączki- mówimy o nieregularnym cyklu menstruacyjnym.
Co powoduje nieregularne miesiączkowanie?
Nie pojawienie się miesiączki u wielu kobiet, które są aktywne seksualnie, tak młodych jak i w kwiecie wieku, powoduje palpitacje serca. Strach przed niezaplanowaną ciążą spędza sen z powiek. Warto dla własnego komfortu spróbować uregulować nasz cykl menstruacyjny.
Nieregularne krwawienia są normalne w przypadku gdy organizm kobiety dojrzewa i przekwita. Jeśli więc nie wkraczasz w okres dojrzewania, ani też nie przechodzisz menopauzy, a cykl płata figle (odstępy między kolejnymi krwawieniami miesięcznymi nadmiernie się skracają lub wydłużają), koniecznie powinnaś udać się do lekarza ginekologa. Ginekolog sprawdzi czy taka jest „natura naszego organizmu” czy może być to, objaw choroby.
Największy wybór produktów higienicznych
Za skąpe, zbyt obfite
Do zaburzeń cyklu menstruacyjnego zalicza się również zbyt obfite i zbyt skąpe miesiączki. O pierwszych mowa, gdy kobieta w trakcie menstruacji zużywa więcej niż dziesięć podpasek na dobę lub gdy krwawienie trwa ponad siedem dni. Przyczyną zbyt obfitych miesiączek mogą być:
- mięśniaki macicy,
- niedoczynność tarczycy,
- polipy,
- endometrioza,
- antykoncepcyjna wkładka domaciczna (inaczej nazywana „spiralą domaciczną”).
Zbyt skąpe krwawienia miesięczne to te trwające od kilku do maksymalnie 48 godzin. Najczęściej skąpe krwawienia to objaw:
- niskiego poziomu estrogenów,
- uszkodzenia błony śluzowej macicy,
- ostrego stanu zapalnego dróg rodnych.
Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz zazwyczaj zleca badania takie jak: oznaczenie poziomu hormonów płciowych we krwi. To badanie należy wykonać 3 razy- w 7,14 oraz 21 dniu cyklu aby dało pełen obraz. Często zlecane jest również badanie USG, czasami też histeroskopia (endoskopowe badanie macicy). Czasami konieczne jest tez pobranie wycinka błony śluzowej- wykonanie biopsji endometrialnej.
Dobrany sposób leczenia
W oparciu o wyniki wykonanych przez pacjentkę badań, lekarz stawia diagnozę oraz wybiera odpowiednią formę leczenia. W większości przypadków lekarz zaleca leczenie farmakologiczne- przyjmowanie leków, które za zadanie mają ustabilizowanie gospodarki hormonalnej. Dzięki temu przywrócone zostaną regularne krwawienia miesięczne. Jeśli jednak przyczyna zaburzeń menstruacyjnych leży w stanie zapalnym, mięśniakach czy chorobie tarczycy, zanim dojdzie do regulacji cyklu należy wyleczyć pierwotne schorzenie.
Zaburzenia cyklu to nie tylko wydłużenie lub skrócenie go. To też zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienia. Jeżeli coś w regularności Twojego cyklu Cię niepokoi- umów się na wizytę do swojego lekarza ginekologa. Pamiętaj tez o wizytach kontrolnych! „Lepiej zapobiegać niż leczyć” to naprawdę mądre przysłowie.