Jak wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji?

W dzisiejszych czasach antykoncepcja jest już normą. Kobiety aktywne seksualnie, decydują o tym kiedy i z kim chcą zajść w ciąże. Coś co było nie do pomyślenia jeszcze kilkanaście lat temu, dziś jest powszechnie akceptowane. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele środków i wciąż pojawiają się nowe. Jakie są wady i zalety różnych metod? Jak wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji– dowiesz się z naszego artykułu!

Metody antykoncepcyjne o niskiej i wysokiej skuteczności

Metody antykoncepcyjne charakteryzujące się niską skutecznością to tak zwany „stosunek przerywany, czyli wycofanie penisa przed wytryskiem oraz okresowa abstynencja- liczenie dni płodnych.

Metody o wysokiej skuteczności to głównie stosowanie okresowo, lub trwale środków antykoncepcyjnych.

Trwała antykoncepcja- sterylizacja, w Polsce nie jest dozwolona.

Uwaga! Należy pamiętać, że większość metod antykoncepcyjnych w żaden sposób nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jedynym zabezpieczeniem przed takimi chorobami jak, na przykład kiłaprezerwatywy. Jeżeli zależy Ci na uprawianiu bezpiecznego seksu, pamiętaj o użyciu prezerwatyw, nawet jeżeli stosujesz inny rodzaj antykoncepcji

 Nigdy 100%

Jedyną metodą dającą 100% pewności, że nie zajdzie się w ciąże jest zupełna abstynencja seksualna. Wszystkie inne metody są zawodne. Ich skuteczność sięga powyżej 95%, jeśli stosowane są zgodnie z zaleceniami- jednak nadal nie ma zupełnej pewności.

Płodna, niepłodna

Jeśli nawet zaczynasz stosować antykoncepcję w młodym wieku, robisz to bez ryzyka dla zdrowia. Bez obaw, nie niesie to zagrożenia dla Twojej płodności w przyszłości.

Nie istnieje jednak jedna, uniwersalna metoda, odpowiednia dla wszystkich kobiet. Tak jak różnimy się wyglądem czy cechami charakteru, tak też różnią się nasze reakcje na metody antykoncepcyjne. Czasami musisz spróbować kilku metod by znaleźć tę stworzoną dla Ciebie.

Inna dla każdej z nas

Każda z nas ma prawo skutecznie „kierować” swoją płodnością. Nasz związek z antykoncepcją to nie małżeństwo- nie musi być jedna na cale życie. Zależnie na jakim etapie jesteśmy, potrzebujemy różnej antykoncepcji. Innej dla młodej dziewczyny, innej dla matki karmiącej, inna dla kobiety przed menopauzą.

Dobierając metodę antykoncepcji, należy kierować się własnymi przekonaniami, stylem życia stanem zdrowia oraz potrzebami. Każdą metodę antykoncepcji kobieta powinna poznać od podszewki, znać jej wpływ na organizm, skuteczność- wszystkie wady i zalety, i z tą wiedzą, świadomie podjąć decyzję.

Wybierz metodę dla siebie

W tej części artykułu chcemy pokazać na co zwrócić uwagę dobierając metodę antykoncepcji do wieku.

Mniej niż 20

Młode kobiety, przed 20 rokiem życia, mające raczej sporadyczne kontakty seksualne, najczęściej jako metodę antykoncepcji wybierają prezerwatywy. Jeśli jednak są w stałym związku, regularnie współżyją i chcą wykluczyć najmniejsze nawet ryzyko ciąży, wtedy wybierają doustną antykoncepcję hormonalną, czyli pigułki.

Kobiety w wieku 20-35

W tej grupie wiekowej, lekarze najczęściej zalecają tabletki antykoncepcyjne. Dzięki szerokiemu wyborowi tych środków, każda zdrowa kobieta jest w stanie dobrać właściwe dla niej pigułki. Ich skuteczność zależy od systematyczności przyjmowania. Nie przyjęcie nawet jednej tabletki skutkuje obniżeniem ochrony antykoncepcyjnej.

Kobietom zapominalskim, lekarz może zasugerować zastrzyki antykoncepcyjne, które przyjmuje się raz na kwartał.

Jeśli kobieta nie planuje ciąży (z różnych powodów, na przykład urodziła już dzieci i nie chce większej rodziny), może zdecydować się na spiralę, czyli domaciczną wkładkę, która zabezpiecza przed ciążą na okres od 2 do 5 lat.

Piękny wiek 35 – 45 lat

Ryzyko powikłań zakrzepowych, u kobiet zwiększa się po 35 roku życia (zwłaszcza u kobiet palących). Wtedy dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są zamieniane na jednoskładnikowe, domaciczne wkładki oraz zastrzyki.

Jeśli kobieta przyzwyczajona jest do zażywania pigułek antykoncepcyjnych, to najlepszym rozwiązaniem będzie dalsze ich przyjmowanie- z tą różnica, że będą jednoskładnikowe.

Szeroki wybór prezerwatyw

Więcej niż 45 lat

Po 45-tym roku życia znaczna cześć cykli miesiączkowych jest bezowulacyjna. Oznacza to, że w trakcie cyklu jajeczka zdolne do zapłodnienia nie są wytwarzane. Ryzyko niepożądanej ciąży bardzo maleje, jednak nie spada do zera.

Niestety ciąża w tym wieku niesie ze sobą wiele ryzyka. Może przebiegać z nieprawidłowościami, zwiększa się też możliwość wystąpienia wad genetycznych.

Tak jak w przypadku poprzedniej grupy wiekowej, rekomendowane jest stosowanie jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, zastrzyków lub wkładek domacicznych.

Inne przypadki

Wybór metody antykoncepcyjnej zależy nie tylko od wieku kobiet. Poniżej omówimy kilka innych przypadków.

Kobieta karmiąca piersią

Karmienie piersią, co 2-3 godziny na dobę przez okres około trzech miesięcy po porodzie stanowi całkiem skuteczną metodę antykoncepcji. Wraz z upływem czasu wzrasta możliwość owulacji, a więc spada skuteczność zabezpieczenia.

U kobiet karmiących, metody antykoncepcji dobiera się tak, aby były bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. Najczęściej zalecane są prezerwatywy oraz dopochwowe metody chemiczne.

Dopuszczalne hormonalne metody to zastrzyki i tabletki jednoskładnikowe- nie mają one wpływu na ilość ani jakość produkowanego pokarmu oraz nie wpływają na rozwój dziecka.

Dla nastolatek

Dziewczętom w wieku nastoletnim, dopóki ich cykl menstruacyjny jest nieregularny, odradzane są hormonalne metody antykoncepcji.  Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, według badań wiąże się z przedwczesnym macierzyństwem, przerwaniem nauki oraz zdecydowanym pogorszeniem szans życiowych. Młodym dziewczętom najczęściej rekomendowane są barierowe metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy.

Dla zapominalskich

Według badań kobiety stosujące doustne metody antykoncepcji rocznie zapominają o przyjęciu 5-7 tabletek. A to właśnie regularność stosowania zapewnia ich wysoką skuteczność. Jeśli nie należysz do osób systematycznych, wybierz inne metody, na przykład: wkładkę domaciczną lub zastrzyk hormonalny. Co raz większą popularnością cieszą się też plastry antykoncepcyjne oraz krążki dopochwowe.

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej nie jest łatwy! Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Dla każdej kobiety odpowiednia okaże się inna metoda. Najważniejsze aby nigdy nie podejmować takiej decyzji samodzielnie! Zawsze najpierw należy odwiedzić lekarza ginekologa. Pamiętajmy tez o regularnych badaniach, zwłaszcza stosując antykoncepcję hormonalną.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.