Cykl menstruacyjny powinien trwać od 21 do 35 dni. Choć oczywiście i od tej zasady zdarzają się wyjątki. Jeżeli kobieta od samego początku krwawi co 20 czy 45 dni- taka jej uroda i nie ma w tym nic dziwnego że cykl jest skrócony czy wydłużony. Nieregularne miesiączkowanie nie powinno spędzać snu z powiek młodym dziewczętom. Kiedy układ hormonalny w pełni dojrzeje, cykl menstruacyjny ureguluje się (zajmuje to około 2-3 lat od pierwszej miesiączki). Czasami jednak zdarza się, że krwawienia są bardzo nieregularne. Co wpływa na cykl menstruacyjny dowiesz się z naszego artykułu.
Nieregularność cyklu
Jeśli nie jesteś nastolatką w okresie dojrzewania, ani kobietą w okresie przekwitania, Twoje miesiączki powinny charakteryzować się pewną systematycznością. Jeżeli nie umiesz, nawet w przybliżeniu określić daty kolejnej miesiączki, lub jeśli twój regularny cykl nagle się zmienił i masz zaburzenia miesiączkowania– powinnaś udać się jak najszybciej do lekarza ginekologa aby ustalić przyczynę nieprawidłowości.
Możliwe przyczyny to:
Odchudzanie
Zbyt radykalna dieta stosowana przez dłuższy okres czasu czy drastyczny spadek wagi mogą w prostej linii prowadzić do zaburzeń menstruacji. Nie raz jest tak, że menstruacja jest zupełnie zahamowana u kobiet przesadnie chudych, ponieważ nie byłby w stanie utrzymać, donosić potencjalnej ciąży. Jest zupełnie naturalna reakcja kobiecego organizmu, zaprogramowana przez matkę naturę.
Zamiast więc zamiast katować się drakońskimi dietami, wystarczy jeść mądrze i różnorodnie- z głowa. Lekkostrawna kuchnia z dużą ilością warzyw pomoże nam utrzymać piękną, szczupłą sylwetkę oraz nie doprowadzi do zaburzeń menstruacyjnych. Poprawi się również stan cery, włosów i paznokci- same plusy!
Choroby
Nieregularny cykl menstruacyjny może też być objawem niektórych kobiecych chorób, np. PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników. W takim przypadku zalecane jest wywoływanie cyklicznych krwawień z przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Można też cyklicznie podawać niskie dawki nieandrogenizujących progestagenów. Bez zastanowienia powinnaś udać się do lekarza również jeżeli zaobserwowałaś nawracające plamienia miedzy miesiączkowe. Tego typu zaburzenia mogą świadczyć o poważnych schorzeniach, na przykład raku szyjki macicy, chorobie wenerycznej lub nieleczonych infekcjach intymnych.
Antykoncepcja hormonalna
Jeśli nieregularne krwawienia występują się czasie pierwszych trzech miesięcy stosowania tabletek, nie ma powodów do niepokoju – to normalna reakcja kobiecego organizmu, a dokładniej błony śluzowej macicy. Jeśli jednak krwawienia zdarzają się w późniejszym okresie, konieczna jest konsultacja z ginekologiem. Lekarz prawdopodobnie podejmie decyzję o zmianie przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą się pojawić również po odstawieniu hormonalnych metod antykoncepcji. Nie martw się tym- organizm po prostu potrzebuje odrobiny czasu na powrót do normalnego funkcjonowania. Może to zająć nawet kilka miesięcy.
Testy ciążowe
Stres
Naukowcy już dawno udowodnili, że narastający lęk, poczucie zagrożenia, napięcie czy też złe samopoczucie wyzwalają w organizmie kobiety zmiany o charakterze hormonalnym. Szczególnie duży, odczuwalny wpływ na kobiecy cykl mają przewlekły stres, depresja oraz silne przeżycia emocjonalne (na przykład śmierć lub ciężka choroba kogoś bliskiego).
Zaburzenia hormonalne
Podstawą do specjalistycznego leczenia przyczyn zaburzeń cyklu menstruacyjnego jest określenie poziomu hormonów w organizmie (tarczycy, estrogenów czy testosteronu). Po dokładnej analizie wyników, specjalista określi przyczyny nieprawidłowości. Najczęściej, za nieprawidłowości związane z poziomem hormonów w organizmie odpowiedzialna jest:
- tarczyca (jej nadczynność lub niedoczynność),
- zbyt wczesne wygasanie czynności jajników,
- nieprawidłowa praca podwzgórza.
Wytężony wysiłek fizyczny
Kobiety uprawiające sporty wyczynowe nie miesiączkują i nie jest to tajemnicą. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą również pojawić się u dziewcząt, będących na rygorystycznej diecie, a dodatkowo trenujących kilka godzin dziennie. Zbyt intensywna, długotrwała aktywność fizyczna może prowadzić do zaburzenia homeostazy hormonalnej. Powoduje wzrost stężenia kortyzolu, co prowadzi do zahamowania lub całkowitego zaniku menstruacji.
Ciąża
Jeżeli nie używasz żadnego zabezpieczenia lub też stosujesz ryzykowne, mało skuteczne metody antykoncepcji (na przykład stosunek przerywany, czy obliczanie dni płodnych), a do tej pory cieszyłaś się regularnymi okresami- powinnaś wykonać test ciążowy. Możliwe, że zanik miesiączki spowodowany jest właśnie ciążą. Pamiętaj, że niezależnie od wyniku testu, powinnaś udać się do lekarza ginekologa. Pozytywny wynik może świadczyć o ciąży ale też o problemach z tarczycą. Badanie lekarskie i jego opinia są bardzo ważne.
Menopauza
.Jeśli jesteś kobietą w wieku 45- 55 lat . to zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą być efektem wejścia w okres przekwitania (klimakterium). Statystycznie, u kobiet w Polsce, ostatnie krwawienie miesięczne występuje około 50-ki. Objawy klimakterium (w tym, między innymi nieregularne cykle miesiączkowe) mogą utrzymywać się kilka lat przed menopauzą i nawet kilkanaście lat po przekwitaniu. Jest to związane z nadmiernym wytwarzaniem prolaktyny przez przysadkę mózgową oraz spadkiem produkcji tzw. hormonów jajnikowych, głównie estrogenów.
Zmiana klimatu i trybu życia
Długi lot samolotem, wakacje w tropikalnych krajach, zmiana miejsca zamieszkania, czy nawet za mała ilość snu- wszystko to może przyczynić się do zaburzenia balansu hormonalnego w organizmie. Jeśli więc właśnie wróciłaś z podróży lub zaczynasz nową pracę, spokojnie, okres może przyjść trochę nie w porę. Jeśli jednak krwawienie nie wystąpi w ciągu 2-3 tygodni od wyliczonej daty, powinnaś zgłosić się do lekarza.
Przyczyn zaburzenia cyklu jest wiele, i znaczna ich część nie świadcz o niczym złym. Warto jednak dmuchać na zimne i w razie jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości wybrać się do lekarza aby mieć spokojną głowę.
W naszym artykule wymieniliśmy najczęstsze przyczyny nieregularnych cykli miesiączkowych oraz najprostsze rozwiązania tego problemu. Często wystarczy wyeliminować jedne czynnik- drakońską dietę, nadmierny wysiłek czy stres, a wszystko wróci do normy!