Co oznacza duszność w klatce piersiowej?

Kontrola i monitorowanie niepokojących objawów, występujących w obrębie naszego organizmu jest niezmiernie ważna przy chęci zachowania dobrego zdrowia. Wiele na pozór mało istotnych zmian może wiązać się z poważnymi chorobami wielu układów, a brak odpowiedniego leczenia przyczynia się najczęściej do pogłębienia objawów choroby.

Jeśli często dopada cię duszność czyli uczucie braku tchu i trudność w oddychaniu, nie możesz jej dłużej lekceważyć. Co oznacza duszność w klatce piersiowej i czy może być groźna? Sporadyczna duszność może być niegroźna, ale jeśli się powtarza, tym bardziej wymaga wizyty u lekarza.

Duszność może dopadać cię za dnia a nawet podczas odpoczynku i nocą. Oddech staje się krótki i częsty, płuca wydają się mieć mniejszą pojemność. Charakterystyczny dla niektórych przypadków jest także dokuczliwy kaszel i świstanie.

Przyczyny, dla których tracisz oddech

Przyczyny duszności bywają zróżnicowane lecz nie zawsze oznaczają chorobę. U osób młodych duszności najczęściej oznaczają słabą kondycję fizyczną. Osoby zdrowe, ale niewytrenowane mogą mieć problem z podbiegnięciem kilku metrów do autobusu bądź łapać zadyszkę przy wejściu po schodach. Inna możliwość to choroba układu oddechowego, np. początki astmy lub zaleganie wydzieliny po przebytej infekcji. Na duszności skarżą się także osoby palące papierosy.

Zupełnie inne podłoże duszności występuje w chorobach układu krążenia tj. niewydolności serca i chorobie wieńcowej. Spowolnienie akcji serca i niewydolność pracy tego narządu jest typowa w wycieńczeniu spowodowanej np. niedokrwistością lub zaburzeniem metabolicznym. Na skutek zmniejszonej ilości krwi lub zatrucia zmniejszeniu ulega ilość dostarczanego do tkanek tlenu.

Ważne jest również to, że duszność dotyczy osób, które poprzez lenistwo, tudzież zwyczajny brak czasu nie mają czasu na uprawianie aktywności fizycznej. Faktem jest, że sportowy tryb życia przyczynia się do zwiększenia wydolności naszych płuc, a co za tym idzie – zwiększeniem tolerancji na wszelakiego rodzaju aktywność fizyczną. Brak ruchu uwieńczony nieodpowiednią dietę prowadzi do szybkiego męczenia się i powstawania duszności.

Duszność dopada nas także w nerwach. Jeśli ten objaw towarzyszy silnym stanom emocjonalnym, to możesz podejrzewać u siebie nerwicę. Odczuwanie bólu i lęku wzmaga takie dolegliwości. Duszność jest także charakterystycznym objawem zawału. Występuje wtedy z intensywną potliwością i zamroczeniem.

Duszność jest częstą przypadłością, z którą borykają się również osoby nadmiernie otyłe. Wiadomym jest, że nieodpowiednia dieta i brak sportu w codziennym życiu prowadzić mogą do dużych skoków masy ciała, a co za tym idzie – otyłości, która w konsekwencjach prowadzić może do poważnych powikłań zdrowotnych i łatwiejszej męczliwości.

Zdarza się, że osoby otyłe poprzez brak ruchu są zmęczone nawet krótkim marszem. Jedynym rozwiązaniem, które pomoże usunąć duszność u osób otyłych jest zwiększenie aktywności i zmiana nawyków żywionych. Powrót do prawidłowej masy ciała będzie bez wątpienia satysfakcjonujący i pozwoli nam cieszyć się lepszym zdrowiem.

Duszność mogą wzmacniać:

  • Niektóre leki
  • Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach
  • Drażniące opary w środkach czystości
  • Alergie
  • Infekcje i choroby zakaźne

Rodzaje duszności:

Możesz spotkać się z różnymi terminami duszności, które wiążą się z innymi okolicznościami ich występowania:

  • Duszność napadowa
  • Duszność wysiłkowa
  • Duszność spoczynkowa

Najbardziej nieprzewidywalna i groźna jest duszność spoczynkowa. Nie ma związku z wykonywaną czynnością, po prostu zdarza się niezależnie od nas. Potrafi utrudnić codzienne życie i wybić nas z rytmu. Świadczy o dużym zaawansowaniu choroby, dlatego natychmiast trzeba się z nią zgłosić do lekarza. Duszność wysiłkowa ma związek z wysiłkiem fizycznym i ustępuje po odpoczynku. Duszność napadowa może mieć związek z wysiłkiem, ale może też wystąpić w spoczynku. Jest najmniej jasna, więc także wymaga konsultacji lekarskiej.

Pikflometr do kontroli astmy

Duszność w astmie

Prawdą jest, że jedną z najsilniejszych i najpoważniejszych form duszności jest ta występująca w przebiegu astmy. Często zdarza się, że osoby cierpiące na to uciążliwe schorzenie mają problemy ze złapaniem tchu, co w skrajnych przypadkach skutkować może nawet zatrzymaniem krążenia.

Warto wspomnieć o tym, że częstą przyczyną duszności w astmie jest nadmierna aktywność fizyczna, która wywołuje problemy ze złapaniem oddechu. Osoby chore na astmę przyjmują najczęściej leki w formie inhalatorów, które pomagają zatrzymać uporczywą duszność.

Astma jest poważnym schorzeniem. Jej napad może objawić się nagłymi problemami z oddechami. Jeśli choroba ta dotyczy bliskiej nam osoby i nie posiada ona przy sobie leków hamujących uporczywą duszność powinniśmy posadzić ją lub położyć w pozycji półsiedzącej, z wysoko uniesioną głową.

Alternatywą, która zapobiega uporczywym dusznościom, kiedy nie mamy dostępu do leków hamujących problemy w oddychaniu jest użycia naturalnych, miętowych olejków aromatycznych.

Dostępne w każdej aptece rozgrzewające olejki na bazie mięty i anyżu są świetnym produktem, który ułatwi nam swobodne oddychanie. Wystarczy natrzeć odrobiną olejku okolice naszej szyi i klatki piersiowej. Pomoże to nam w odzyskaniu swobodnego oddechu i sprawi, że poczujemy olbrzymią ulgę!

Jak leczyć duszność?

Co na duszność będzie najlepsze zadecyduje lekarz. W tym wypadku nie warto leczyć się na własną rękę. Na pewno pomoże rzucenie palenia i stosowanie się do zasad bhp w pracy w niesprzyjających warunkach. Silna duszność bez znanej przyczyny i niereagująca na zażyte leki wymaga interwencji lekarza. Jeśli osoba w twoim otoczeniu doświadczy objawów duszności postępuj zgodnie z zasadami pierwszej pomocy:

  • Rozepnij ubranie chorego, aby przyspieszyć krążenie krwi
  • Unieś nogi powyżej linii serca
  • Otwórz okno, by dostarczyć świeżego powietrza
  • W razie potrzeby wezwij pogotowie

Podsumowując co oznacza duszność w klatce piersiowej? Opcji jest mnóstwo: ciało obce w drogach oddechowych (zadławienie podczas jedzenia lub połknięcie małego przedmiotu przez dziecko), zawał, odma opłucna, obrzęk płuc, zakrzep w płucach, zapalenie płuc, podrażnienie dróg oddechowych, przeziębienie i polipy nosa a nawet przyczyny psychiczne. We wszystkich przypadkach dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.