Naturalne funkcje łez. Jak sobie pomóc kroplami do oczu?
Łzawiące oczy potrafią skutecznie uprzykrzyć funkcjonowanie w domu i pracy. Kierowanie autem, czytanie czy praca przed komputerem stają się coraz bardziej uciążliwe? Nie bagatelizuj problemu, szczególnie jeśli rozwiązanie jest bardzo proste i skuteczne. Przedstawiamy najlepsze krople na łzawienie oczu.
Funkcja naturalnych łez
Współczesny sposób funkcjonowania człowieka nie sprzyja zachowaniu zdrowych oczu, dlatego coraz więcej osób nosi soczewki bądź okulary i skarży się na różne problemy ze wzrokiem. Wyczerpująca praca zmusza nas do ciągłego skupienia na detalach – tabelach, liczbach, słowach, otoczeniu – czy nasze oczy są do tego przystosowane? Z pewnością w trakcie setek lat ewolucji przyzwyczailiśmy wzrok do lepszego radzenia sobie ze sztucznym światłem emitowanym przez żarówki i monitory, ale to wciąż patrzenie na naturę, co zostało udowodnione naukowo, najbardziej relaksuje i daje oczom odpocząć. Na to jak skonstruowany jest świat nie możemy wiele poradzić, dlatego jeśli czujemy, że dokucza nam łzawienie i pieczenie oczu powinniśmy zacząć działać jak najszybciej. Wzrok mamy na całe życie i pomimo zaawansowania medycyny – ograniczone środki do radzenia sobie z chorobami. Przykładem może być nieuleczalna do dziś jaskra.
Gdy już wiemy co powoduje nadmierne łzawienie oczu dowiedzmy się jak temu zaradzić. Za nawilżenie rogówki odpowiada film łzowy, który rozprowadza płyn podczas mrugania. To dlatego wykonujemy te proste ruchy powiek, które w rzeczywistości odpowiadają za skomplikowaną funkcję odżywiania oka. Łzy spełniają kilka istotnych funkcji:
- Chronią
- Wyostrzają wzrok
- Zapewniają poczucie komfortu
Jeśli skład lub ilość łez ulegają zaburzeniu, to automatycznie odczuwamy szczypanie, pieczenie, nadmierne łzawienie lub suchość i uczucie piasku pod powiekami. Te dwa ostatnie są typowe dla osób noszących soczewki kontaktowe, które powodują nadmierne wysychanie oka.
Czynniki wyzwalające łzawienie
Należą do nich warunki pogodowe, wspomniany niewłaściwy skład łez i paradoksalnie ich zbyt mała ilość w oku.
- Silne słońce odpowiedzialne za łzawienie oczu na dworze
- Wiatr, ponieważ łzawienie oczu na wietrze podrażnia i tak nadwrażliwe oko
- Suche powietrze i klimatyzacja
- Niewłaściwy składu łez, przez co woda w nich zawarta nie może się ?przyczepić? do powierzchni oka i ciągle z niego wypływa
- Zbyt mała ilości łez na oku i/lub istniejące już mikrouszkodzenia powierzchni oka: oko jest nadwrażliwe i każde dodatkowe podrażnienie jak np. praca przed komputerem. Łzy przelewają się przez brzegi powiek i wypływają z oka zamiast utrzymywać się stabilnie na jego powierzchni.
Jak sobie ulżyć?
Najczęstszą przyczyną łzawienia oczu jest niedobór lub nieprawidłowy skład łez, na co pomagają sztuczne łzy – krople bez recepty, których ceny łatwo porównasz w internecie. Wybieraj krople do oczu bez konserwantów, które nie podrażniają śluzówki. Dla pewności ich długiej przydatności do spożycia wybieraj te w formie minimów – pojedynczych fiolek z urywaną końcówką. Jeśli ich nie wykorzystasz, zawsze możesz przetrzymać je w lodówce. Istnieją także krople do oczu w buteleczkach, które możesz nosić zawsze przy sobie, a dzięki odpowiedniemu kształtowi zakraplacza zapobiegają przedostawaniu się zarazków i zanieczyszczeń do środka.
Ochronne krople do oczu Bepanthen bez konserwantów
Dobrym sposobem uniknięcia łzawienia jest zadbanie o odpowiednią ochronę i higienę okolic oczu. Oczy mogą podrażniać kosmetyki, makijaż i środki do demakijażu, dlatego kobiety mające problem z zaczerwienieniem i szczypaniem oczu po myciu powinny zmienić produkty na hipoalergiczne czyli bezpieczniejsze dla delikatnej skóry i przebadane oftalmologicznie. Przed wyjściem z domu zakładaj okulary z filtrem UV, które ochronią oczy nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale także przed wiatrem. Jeśli korzystasz z soczewek pamiętaj by zachować szczególną ostrożność przy ich zakładaniu oraz zdejmowaniu. Ręce dezynfekuj, a brzegi powiek oczyszczaj jałowymi chusteczkami. Do mycia okolic oczu używaj delikatnych środków jak Blephaclean, Blephasol.
Łzawienie oczu u dziecka może być wynikiem alergii na kurz lub pyłki. W takim wypadku warto zastosować krople homeopatyczne bezpieczne w stosowaniu lub postawić na naturalne zioła. Przygotuj napar z rumianku, świetlika lub zwykłej herbaty (niearomatyzowanej!), odstaw do ostygnięcia i przemywaj nim oczy dziecka. Pamiętaj, by przedtem wykonać próbę uczuleniową, ponieważ zdarzają się alergie na te składniki. Najlepsze krople na łzawienie oczu pomogą uporać się ze wszystkimi lekkimi objawami, ale jeśli nie skutkują w twoim przypadku, zasięgnij porady lekarza.