Opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa

Opryszczkowe zapalenie skóry to objaw choroby jelitowej polegającej na nietolerancji glutenu. Jelita mające za zadanie wchłaniać składniki odżywcze dostarczane z pożywieniem, pod wpływem glutenu tracą odpowiedzialne za tę funkcję kosmki jelitowe. Opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa zwraca uwagę na współistniejące pęcherzykowo-grudkowe zmiany skórne, które mogą pojawić się na ciele pod wpływem czynników wyzwalających, np. stresu. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia tego schorzenia.

Przyczyny opryszczkowego zapalenia skóry

Nietolerancja na gluten czyli celiakia chętniej ujawnia się u małych dzieci oraz w okresie dorastania, ale zachorować na nią mogą także dorośli. Mechanizm powstawania pęcherzy nie jest do końca znany, lecz wiadomo, że zawsze jest reakcją na spożycie glutenu.

W patogenezie choroby Duhringa odgrywają rolę podłoże:

  • Genetyczne
  • Środowiskowe

Wykrycie celiakii nie nastręcza dziś żadnego problemu. Wystarczy wykonać badanie krwi z oznaczeniem przeciwciał przeciwendomysialnych. Tzw. endomysium to delikatna, drobnowłóknista tkanka łączna otaczająca włókna mięśniowe. U pacjentów nietolerujacych glutenu spożycie produktów mącznych zawierających gluten wywołuje uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego. Dochodzi do atrofii kosmków jelitowych i zaburzeń funkcjonalnych. Obraz kliniczny charakteryzuje się biegunką i następstwami zaburzeń wchłaniania (utrata wagi, u dzieci opóźnienie wzrostu). Oznaczenie przeciwciał przeciw gliadynie i endomusium wykonuje się w celu potwierdzenia diagnozy enteropatii glutenowej (u dzieci- celiakia, u dorosłych- Sprue nietropikalna) i Dermatitis herpetiformis Duhring (przewlekłe schorzenie skórne przebiegające z tworzeniem pęcherzy). Powinno ono być także wykonane wśród krewnych pacjentów z celiakią, by wykryć predyspozycję do enteropatii glutenowej. Ocena tych przeciwciał nadaje się poza tym do kontroli przebiegu choroby, nadzoru diety bezglutenowej i testu obciążenia glutenem. Przeciwciała przeciw gliadynie i endomysium IgA praktycznie nie występują u osób zdrowych i cierpiących na inne schorzenia jelit, a ich rozpowszechnienie wśród nieleczonych osób z enteropatia glutenowa wynosi blisko 100%.

Objawy

Zwykle u dzieci występują objawy złego wchłaniania, natomiast u dorosłych w 90% przypadków zmiany jelitowe nie ujawniają się klinicznie. Charakterystyczne dla chorych są niedobory kaloryczne, witaminowe i mineralne. Opryszczkowe zapalenie skóry może być wynikiem chorób z autoagresji, np. cukrzycy typu 1, choroby Hashimoto, tocznia, bielactwa i innych.

Choroba Duhringa jest typowa dla dzieci i młodych dorosłych. Co ciekawe częściej zapadają na nią mężczyźni, pomimo, że nie widzi się takiej zależności w nietolerancji glutenu.

Charakterystycznej objawy choroby Duhringa to:

  • Grudki
  • Rumienie
  • Wykwity pokrzywkowate
  • Drobne pęcherzyki
  • Zmiany występują symetrycznie
  • Najczęstsza lokalizacja: łokcie, kolana, krzyż, pośladki, łopatki, głowa i twarz
  • Towarzyszy im świąd, pieczenie a nawet ból

Przeciwuczuleniowy CetAlergin na silne reakcje alergiczne

Leczenie

Czasami świąd skóry jest tak nasilony, że chorzy nie mogą powstrzymać się od drapania. Powstają przeczosy czyli zadrapania najczęściej po paznokciach. Choroba przebiegająca ze swędzeniem powinna być leczona tabletkami przeciwuczuleniowymi. Leki na alergię bez recepty blokują receptory histaminy odpowiedzialne za wywoływanie objawów. Pozytywne efekty daje także przyjmowanie środków uspokajających i wyciszających, ze względu na fakt, że stres i stany wzmożonego napięcia potęgują uczucie świądu. Lekarze zalecają także stosowanie odpowiednich substancji zawierających mentol, które mają łagodzić uczucie swędzenia. Znaczny problem stanowią choroby ze współwystępującym świądem u niemowląt. Wówczas pomóc może zakładanie dziecku na rączki skarpetek lub rękawiczek, a także bardzo krótkie obcinanie paznokci.

Co do konieczności stosowania diety, poziom nietolerancji glutenu jest na tyle zróżnicowany, że nie można jednoznacznie określić czy trzeba całkowicie z niego zrezygnować czy jedynie obniżyć spożycie, by nie narazić się na powrót dolegliwości. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, które mogą się nasilać w stresie i pod wpływem silnych emocji. Niekiedy celiakia utrzymuje się całe życie, ale jak będzie reagowała na nią nasza skóra – tak naprawdę nie wiadomo. Pacjenci powinni być regularnie monitorowani, gdyż w tej grupie występuje zwiększone ryzyko rozwoju chłoniaka jelit i różnych chorób autoimmunologicznych. Konieczna jest kontrola w Poradni Dermatologicznej. Opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa wymaga od nas szczególnego zwrócenia uwagi na zdrowie ciała i skóry. Na co dzień używaj delikatnych płynów myjących i dermokosmetyków, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.