Dystymia

Dystymia jest trudną do zdiagnozowania chorobą. Gdyby tak nie było, wiele osób pozbyłoby się swoich dotychczasowych problemów ze zdrowiem zwalanych na karb przemęczenia czy nadmiernego stresu. Dystymia jest opisywana pod różnymi hasłami, ale wspólnym mianownikiem dla wszystkich z nich jest depresja. To przewlekłe i uporczywe obniżenie nastroju, które nie osiąga stopnia depresji prowadzącej w skrajnych przypadkach do śmierci.

Dystymia i jej objawy

Test na dystymię to popularny sposób sprawdzenia czy jesteśmy szczególnie podatni na tę chorobę. Należy odpowiedzieć szczerze na pytania o to czy:

  • Występuje brak apetytu lub nadmierne łaknienie
  • Występuje zaburzenie snu
  • Odczuwasz zmęczenie, obniżony poziom energii
  • Miewasz niskie poczucie własnej wartości
  • Odczuwasz trudności z koncentracją i/lub podejmowaniem decyzji
  • Ogarnia cię poczucie beznadziejności
  • Objawy dominują przez większość czasu od około 2 lat – ten warunek jest konieczny do rozpoznania dystymii.

Co zaskakujące szacuje się, że dystymia zdecydowanie częściej dotyka kobiet. Nie można u nich rozpoznać chociażby lekkiej depresji, ale czują jej negatywne skutki. Objawy są na tyle słabe, że szukając pomocy można nie zdawać sobie sprawy, że obniżenie nastroju stanowi nasz najważniejszy objaw choroby. W ten sposób osoby z dystymią nie oświadczają opieki i wsparcia, na które zasługują.

Dystymia rozpoczyna się już w wieku młodzieńczym i może trwać latami sprawiając wrażenie cech charakteru. W rzeczywistości osoby takie nie są zamknięte w sobie i nieśmiałe z własnej woli a z przyczyn psychiczno-fizycznych, bo jak wiadomo zmiany psychiczne przekładają się na rzeczywiste odchylenia w fizycznym wyglądzie i funkcjonowaniu mózgu. Osoby takie często funkcjonują pozornie normalnie, mają znajomych, rodzinę i pracę. W głębi duszy są jednak rozczarowani, smutni, pesymistyczni, skłonni do wycofywania. Nieustannie muszą się zmagać z powracającym poczuciem bezsensu oraz braku zadowolenia i radości. Złe samopoczucie w przebiegu zaburzenia wykazuje dużą zmienność i często zależne jest od bieżących wydarzeń. Nierzadkie są również dobowe wahania nastroju oraz pojawianie się uczucia uogólnionego lęku przed czymś nieznanym. Sprawy mogą zajść na tyle daleko, że osoby takie nie zawierają bliższych związków, żyją samotnie a nawet miewają myśli i próby samobójcze.

Naturalny lek na depresję Depribon

Dystymia i jej leczenie

Leczenie dystymii przebiega podobnie do leczenia depresji i można tutaj skorzystać albo z rozwiązań farmakologicznych albo naturalnych. Na zaburzenia snu można przyjmować leki dostępne bez recepty. Dobre efekty przynosi także leczenie ziołami, które są skuteczne, ale ich działanie delikatne i kojące, nie powodujące otumanienia. Przykładem takiego leku jest Extraspasmina o naturalnym składzie na bazie ziół i roślin. Na wieczór czy do obiadu popijajmy za to herbatki uspokajające, np. Nervosan Fix, które łagodzą układ nerwowy.

Duże znaczenie w leczeniu dystymii odgrywa dieta. Ma ona kluczowy wpływ na nasze samopoczucie, odpowiada za spadki i wzrosty energii oraz sprawność fizyczną. Samą dietą możemy regulować to jak będziemy się czuli w ciągu dnia. Mózg zużywa mnóstwo energii i potrzebuje wartościowych posiłków do sprawnego funkcjonowania. Jeżeli odżywiamy się niezdrowo, nie możemy się dziwić, że w końcu zaczniemy odczuwać tego gorsze strony. Dobrze, aby zafundować swojemu organizmowi detox – zrezygnować z wszystkie, co zatruwa umysł i ciało – papierosów, alkoholu, konserwantów i cukru. Zafundujmy sobie dietę składającą się z soków – świeżo wyciskanych, zdrowych, bogatych w witaminy i minerały. Dodajmy do tego błonnik w postaci lnu. Pijmy sok aloesowy, który wzmacnia odporność i likwiduje zakwaszenie organizmu.

Możemy także wspomóc odkwaszanie organizmu z pomocą tabletek Eliminacid. Jeżeli nasza dieta jest pełna niezdrowych produktów, wysokokaloryczna, to obciąża nasz organizm. Czujemy się ociężali, przybieramy na wadze, mamy problem z gromadzeniem wody i być może także toksyn. Potrzebna nam jest radykalna zmiana przyzwyczajeń, bo nie możemy pozwolić sobie na eksperymentowanie ze zdrowiem. Dla poprawy sprawności intelektualnej, dodania naturalnej energii i zapału warto przyjmować kwasy o-mega 3 i 6 oraz magnez z witaminą B6. Takie połączenie sprawi, że zadbamy o odżywienie szarych komórek, zniwelujemy szkodliwe działanie stresu i poprawimy swoją zdolność do pamięci i koncentracji. Zamiast porannej kawy dzień rozpoczynaj od wody z sokiem z cytryny – to świetnie obudzi cię do działania. W naszej diecie nie powinno zabraknąć tak naprawdę żadnych wartości odżywczych, dlatego dobrze jest zdecydować się na suplement diety np. Vitotal dla kobiet.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.