Menopauza – przyczyny złego samopoczucia

Co roku ponad 25 mln kobiet przechodzi menopauzę. Doświadczenia kobiet, które przebyły menopauzę są bardzo różne, ponieważ niektóre nich odczuwają bardzo nasilone objawy niedoboru estrogenów, podczas gdy inne w ogóle ich nie zauważają. Dolegliwości tego okresu są dość typowe i niestety kłopotliwe. Pojawiające się nagle duszności, napady gorąca, nadmierna potliwość mogą być mylone z poważnymi chorobami na tle sercowym. Dopełnieniem tych gwałtownie pojawiających się oznak jest także wrażenie ciągłego przemęczenia, a bardzo często bezsenność. Zestawienie tych i wielu innych czynników towarzyszących menopauzie w połączeniu ze zmianami hormonalnymi skutkuje wyczuleniem, nagłym wahaniem nastrojów i ogólnym rozdrażnieniem. Warto wiedzieć, że z niedogodnościami tego okresu można i warto walczyć za pomocą różnego rodzaju suplementów oraz leków dostępnych bez recepty, które skutecznie przywrócą nas do codziennego, harmonijnego funkcjonowania umysłu oraz ciała.

Przyczyna menopauzy – estrogen

Estrogeny są naturalnie produkowanymi hormonami kobiet, niezbędnymi do prawidłowego rozwoju na poszczególnych etapach życia, które odpowiadają za wykształcenie narządu rodnego, gruczołów piersiowych, kobiecego typu owłosienia oraz prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego i ciąży. Tak jak każdy hormon, także estrogen oddziałuje na wszystkie układy w ciele, regulując pracę między innymi mózgu, układu sercowo-naczyniowego, kości, skóry… Do momentu wystąpienia menopauzy rolę wytwarzania estrogenów do krwi spełniają jajniki. Hormon folikulotropowy, odpowiedzialny za wydzielanie estrogenów oraz pobudzanie pęcherzyków jajowych do wzrostu, przestaje tracić właściwości, a komórki jajowe uodparniają się na niego. Wraz z zakończeniem miesiączkowania, zdolność do produkcji hormonu całkowicie ustaje. Stąd pojawiający się w okresie menopauzy niedobór kobiecego estradiolu i progesteronu winnych za pojawienie się dolegliwości. Menopauza jest błędnie mylona z klimakterium, którego jest częścią, etapem na drodze do wygaśnięcia płodności. Tak gwałtowne obniżenie ilości estrogenu oddziałującego na znaczną część tkanek kobiecego organizmu, wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów.

Test na menopauzę

Objawy menopauzy

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, która występuje średnio około 50 r.ż. Na 6 lat przed ostatecznym wygaśnięciem czynności jajników mamy do czynienia z okresem przedmenopauzalny, który zwiastuje ewentualne dolegliwości, które będą przybierały na sile wraz z ustąpieniem menstruacji. Pojawiają się wtedy zaburzenia owulacji objawiające się nieregularną miesiączką i wydłużonymi cyklami, które skutkują nieprawidłowościami z płodnością, choć mimo to, zajście w ciążę dalej istnieje. Czas od ostatniej miesiączki nazywany jest okresem pomenopauzalnym. Naturalne zmniejszenie stężenia hormonów przyczynia się do trwałych zmian metabolicznych w organizmie, zaburzeń układu krążenia, nasilonych stanów zapalnych narządów rodnych. To nie jedyne zmiany dokonujące się w strefie intymnej kobiet. Szczególnie doskwierająca ze względu na powiązanie ze sferą seksualną jest suchość pochwy, która sprawia ból przy zbliżeniach oraz może przyczynić się do obniżenia libido. Skutki zmniejszenia zawartości estrogenu w organizmie mogą utrzymywać się do roku po wystąpieniu ostatniej menstruacji. Z czasem wszystkie objawy wynikłe z wahań hormonalnych ulegają wyciszeniu i ustają zupełnie.

Typowe objawy klimakterium:

  • zwiotczenie, utrata gęstości oraz sprężystości skóry, która staje się cienka i sucha.
  • osłabienie włosów oraz paznokci, które stają się kruche, łamliwe.
  • zmiany skórne, w tym nasilone pękanie naczyń krwionośnych co wiąże się z osłabieniem sieci krwionośnej organizmu.Po menopauzie protekcyjny wpływ estrogenów na układ sercowo – naczyniowy ustaje. Choroby krążeniowe stanowią najpoważniejszy problem zdrowotny kobiet po okresie przekwitania.
  • uderzenia gorąca, nocne zlewne poty. Wzmaga je stres, dlatego warto unikać stresujących sytuacji i starać zapanować nad swoimi emocjami.
  • nietrzymanie moczu,
  • uaktywnienie zaburzeń psychicznych, zmienność nastroju, depresja. Sytuacje, w których dotychczas kobieta czuła się bardzo dobrze, mogą przestać ją cieszyć.
  • bezsenność
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • osteoporoza
  • bóle pleców, kończyn, sztywność i obrzmienie stawów
  • bóle głowy, migreny

Suplement diety stosowany przy menopauzie

Leki na menopauzę

Przedstawione objawy nie wyczerpują listy wszystkich uciążliwości, które mogą pojawiać się w okresie menopauzy. Wpływ menopauzy na zdrowie i samopoczucie kobiet ma ścisły związek z objawami i należy pamiętać, że to one wprowadzają zmiany w zachowaniu kobiet. Różnice obejmują zarówno sferę fizyczną i emocjonalną. Należy działać objawowo, eliminując te dolegliwości, które przysparzają najwięcej zmartwień. Na rozchwianie emocjonalne pomocne okażą się leki uspokajające na bazie naturalnych, ziołowych składników. Obniżenie przemiany materii może skłonić nas do podjęcia dodatkowej aktywności fizycznej, zmiany diety bądź wspomożenia się preparatami odchudzającymi dedykowanymi dla kobiet w menopauzie. Warto wzmacniać naturalne funkcje organizmu, zwracając szczególną uwagę na stan kości zagrożonych osteoporozą oraz układ krwionośny. Suplementy diety powinny uwzględniać zwiększone potrzeby w tym zakresie. W przypadku wątpliwości pewność co do menopauzy dadzą nam testy określające etap, na którym znajduje się kobieta. Pomogą one w zakwalifikowaniu objawów do klimakterium i podjęcia skutecznego ich leczenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.