Żylaki kończyn dolnych
Żylaki to widoczne, trwałe, odcinkowe rozszerzenie żyły lub żył układu powierzchownego. Żylaki kończyn dolnych to jedno z najczęstszych schorzeń w Polsce i na świecie, przy czym częściej spotykane u kobiet, szczególnie po 50 roku życia. Są powodem dokuczliwych dolegliwości, powodują dyskomfort, uczucie zmęczenia nóg, skurcze, obrzęki, pieczenie i nieestetyczne zmiany skórne. Dolegliwości mogą nasilać się w ciągu dnia bądź występować tylko w nocy, ustępując częściowo w trakcie aktywności fizycznej bądź spoczynku.
Dolegliwości towarzyszące żylakom należą do bardzo zróżnicowanych. Potrafią występować osobno, dając niejasne i trudne w odczytaniu objawy bądź razem, powodując nasilony dyskomfort utrudniający codzienną aktywność. W początkowym etapie rozwoju schorzenia osoby dotknięte żylakami mogą odczuwać uciążliwe dolegliwości po długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej lub stojącej. Początkowe uczucie ciężkości i zmęczenia przybiera postać skurczów nocnych, bólu i obrzęków mogące ujawnić się o każdej porze dnia. Dolegliwościom tym towarzyszą także zmiany zewnętrzne widoczne na skórze: przebarwienia, wypryski, pajączki, a w końcowym stadium nieleczonej choroby, nawet owrzodzenie. Żylaki kończyn dolnych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia, bowiem zbagatelizowanie choroby może przysporzyć nam trwałych i poważnych w skutkach dolegliwości.
Przyczyny żylaków
Układ krwionośny to rozległa sieć połączeń transportujących tlen i wartości odżywcze do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Tworzą go podskórne tętnice oraz żyły oplatające szkielet mięśniowy. W tym układzie żyły są elementem, poprzez który krew wraca do serca, w kierunku przeciwnym do naturalnej siły przyciągania. Aby bez przeszkód móc pokonać ten dystans, żyły wyposażone zostały w zastawki uniemożliwiające powrót krwi do stóp. Ucisk otaczających je mięśni pełni rolę pompy wspierającej ich działanie. Zastawki w żyłach na skutek różnych czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych organizmu, mogą ulec zniszczeniu, stając się nieszczelne. Ciśnienie krwi w żyle zmniejsza się, powodując niewydolność. Utrzymujący się stan niewydolności trwale poszerza ścianki żył, które wypierają pod skórą, tworząc widoczne czerwone, sine i purpurowe skręty o nieregularnym kształcie.
Tabletki na żylaki kończyn dolnych z diosminą
W zależności od rodzaju przyczyn wywołujących chorobę, żylaki dzielą się na te powstające pierwotnie, czyli samoistnie oraz wtórnie, na skutek innych przebytych chorób. Podstawowymi przyczynami ich powstawania są skłonności genetyczne, a wzmagają je czynniki takie jak styl życia, praca związana z długotrwałą pozycją stojącą lub siedzącą, wielokrotne ciąże, nadmierny wysiłek fizyczny i inne. Choroby mogące wywoływać żylaki to te, które powodują trwały zastój krwi w układzie żylnym i należą do nich zapalenia żył głębokich praz przewlekłe owrzodzenia.
Postęp medycyny pozwolił wyodrębnić przyczyny zatorów żylnych, dzięki czemu możliwe jest skuteczniejsze leczenie żylaków. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania na żylaki nóg są:
- płeć i wiek – osoby starsze i kobiety stanowią największą grupę ryzyka
- ciąża – z każdą kolejną dochodzi do osłabienia kondycji żył
- stosowanie terapii hormonalnej lub sterydowej oraz przebyte choroby ginekologiczne
- predyspozycje genetyczne – niewydolność żylna w rodzinie
- siedzący bądź stojący tryb życia, a także choroby ograniczające ruch
- nieodpowiednia dieta, nadwaga, otyłość
- noszenie obcisłych ubrań utrudniających krążenie, zakładanie niewygodnego obuwia, np n obcasie
- nadmierne opalanie się, korzystanie z solarium, sauny
Objawy żylaków nóg
Objawy, które powinny zaalarmować nas do rozpoczęcia działań zapobiegających rozwojowi żylaków kończyn dolnych, to:
- uczucie ciężkich, zmęczonych nóg
- drętwienie kończyn dolnych
- swędząca wysypka nóg
- kurcze nocne i powtarzający się, długotrwały ból nóg oraz stóp
- obrzęk nóg
- zmiana koloru skóry i jej konsystencji
- nadwrażliwość obszaru, na którym występują żylaki
- pajączki
Poza dolegliwościami związanymi z naturalnym postępowaniem choroby, nieleczone żylaki odcinku dolnego nóg mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, powodując zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych i głębokich a nawet zatorowość płucną.
Rajstopy kompresyjne na żylaki
Leczenie żylaków kończyn dolnych
Leczenie żylaków wymaga przeciwdziałania przyczynom zwiększającym ryzyko ich wystąpienia. Przede wszystkim, powinniśmy wprowadzić do swojego trybu życia ruch. Powinno się wyrobić nawyk jak najczęstszego poruszania palcami stóp, stopami i całymi kończynami. Należy unikać sytuacji blokujących swobodny przepływ krwi w żyłach. W pobudzeniu krążenia krwi pomogą nam preparaty w postaci maści o dodatkowym działaniu rozkurczającym i łagodzącym. Warto zwrócić szczególną uwagę na wyroby uciskowe w postaci skarpet oraz rajstop, które dzięki wytwarzaniu specjalnych pól kompresji, są w stanie pobudzić mikrokrążenie krwi i znieść dolegliwości ciężkich, zmęczonych nóg.
Warto zadbać o piękno i zdrowie swoich nóg, zarówno stosując odpowiednie leki w formie tabletek lub żelu, szczególnie gdy zauważymy już pierwsze objawy niewydolności żylnej (np. pajączki, opuchnięcia nóg, ból i pieczenie kończyn), jak i profilaktycznie dbając o aktywny tryb życia, zdrowe odżywianie zachowanie równowagi masy ciała.