Złocień maruna – czym jest, właściwości, suplementacja

Złocień maruna – czym jest, właściwości, suplementacja
5 (100%) 2 votes

Nasi przodkowie wierzyli, że odpowiednie przyjmowanie wielu roślin pomaga w zapobieganiu wielu chorobom, chociażby ze strony układu oddechowego, czy kostno-stawowego. Od wieków wykorzystywali rośliny w celach leczniczych wierząc w ich cudowne i uzdrawiające właściwości. Do dziś, wiele z naszych babć raczy nas domowej roboty, naturalnymi naparami na bazie rozmaitych ziół, które według nich mają pomagać nam zapobiegać wielu chorobom. A może to właśnie fakt spożywania dużej ilości ziół i wierzenia w ich moc sprawił, że nasi przodkowie cieszyli się tak długim życiem w zdrowiu? Złocień maruna jest rośliną, o której mówiono, że jest naturalną aspiryną. Czym tak naprawdę jest kryjąca się pod tą nazwą roślina i jakimi cechuje się właściwościami?

Czym jest złocień maruna?

Złocień maruna, nazywany inaczej również wrotyczą maruna jest stosunkowo wysoką rośliną, która popularnie i bardzo licznie występuję na obszarach Polski, jak i również na terenach Morza Śródziemnego i w Chile. Ta niedoceniana roślina z rodziny astrowatych uwielbia łąki, oraz wiejskie ubocza. Jest dość częstym gościem również w naszych ogrodach, lecz z braku wiedzy o jej właściwościach często z impetem usuwamy ją z naszego ogrodu, traktując jako chwast. Złocień maruna charakteryzuje się małymi, białymi licznie występującymi na roślinie kwiatami, które posiadają charakterystyczny, żółty środek. W okresie letnim roślina kwitnie, wydzielając przyjemny, słodkawy zapach.

Złocień maruna – lek na migrenę?

Migrena jest nieprzyjemną przypadłością, która charakteryzuje się ostrym i pulsujacym bólem głowy, najczęściej trwającym kilka, lub nawet kilkanaście godzin. Zdarza się, że ma charakter przewlekły i nie pomagają na niego żadne leki.

Od dawien dawna, złocień maruna przedstawiano jako idealne rozwiązanie i jako naturalny antybiotyk, który pomaga uśmierzać ból spowodowany migreną.

Często po rozpoznaniu występującej u nas migreny, dostajemy silne leki niesteroidowe, nie zdając sobie sprawy jak wiele może zdziałać ta cudowna roślina. Na silne migreny zaleca się częste spożywanie naparu z wrotyczy maruna. Profilaktycznie u osób, które ciepią na lekkie bóle głowy również zaleca się picie małych ilości naparu tej niedocenianej rośliny.

Złocień maruna – właściwości:

Złocień maruna jest rośliną wykazującą wiele właściwości, szczególnie tych leczniczych. Stosowanie naparów z wykorzystaniem wrotyczy zaleca się szczególnie tym z nas, którzy borykają się z nieprzyjemnościami trawiennymi, częstymi zaparciami, czy problemem z brakiem regularnego stolca. Pomaga łagodzić również wymioty, czy pierwsze objawy zatrucia pokarmowego. Okłady ze złocienia maruna pomagają w łagodzeniu obrzęków kostno-stawowych, a dodawanie tej rośliny do naszych codziennych kąpieli pomoże nam nie tylko się zrelaksować, ale również sprawi, że nasza skóra będzie wyraźniej nawilżona i wygładzona.


Czy złocień maruna jest dla każdego?

Złocień maruna, mimo że jest rośliną wywołuje reakcje alergiczne u osób, które mają problemy skórne, czy są uczuleni na pyłki drzew i niektórych roślin.

Przyjmowania ten rośliny w formie naparu czy okładów nie zaleca się kobietom w ciąży, oraz tym, które karmią piersią.

Roślina ta w skutkach ubocznych może wywołać świąd skóry, czy nieprzyjemności trawienne, biegunkę, czy wymioty. Należy pamiętać, żeby z rozwagą i umiarem stosować złocień maruna, a umieszczając go na stałe w naszej diecie, uprzednio sprawdzić, czy roślina ta nie wywołuje u nas reakcji alergicznych.

Suplementacja złocienia – tak czy nie?

Złocień maruna jest rośliną, która występuje również w formie tabletek i kapsułek, a w połączeniu z innymi ziołowymi produktami jest suplementem diety, polecanym szczególnie osobom, które chcą dostarczyć do naszego organizmu niezbędnych witamin i minerałów. Regularna suplementacja złocienia maruna niweluje również możliwość wystąpienia w późniejszym okresie silnych bólów migrenowych. Suplementacja złocienia jest więc ciekawą alternatywą dla tych z nas stawiających na naturalne i lekkie środki, które pomogą nam uporać się z wieloma nieprzyjemnościami zdrowotnymi.

Złocień maruna w kapsułkach

Naturalne maseczki z wykorzystaniem złocienia maruna:

Wielu z nas, borykających się z problemem wrażliwej i naczynkowej cery musi rezygnować z wielu reklamowanych produktów, gdyż podrażniają one skórę twarzy. Ciekawą alternatywą, która pomoże zadbać nam o zdrowe i naturalne nawilżenie naszej cery jest regularne fundowanie naszej twarzy maseczki z wykorzystaniem złocienia. Dla lepszego efektu zaleca się połączenie rośliny z jogurtem naturalnym i miodem pszczelim. Tak powstałą maseczkę należy umieszczać na twarzy i dekolcie na około 10 minut, po czym spłukać dokładnie letnią wodą. Stosowanie tego naturalnego sposobu pomoże nam w pełni odżywić i znacząco wygładzić naszą wrażliwą cerę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Lecznicze i oczyszczające, Porady, Zioła
Miód z mniszka lekarskiego – wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, przeciwwskazania, jak go przygotować

Zamknij