Zioła sposobem na wzdęcia
Jest to roślina należąca do selerowatych. Rośnie przez okres dwóch lat. Kminek jest powszechnie używany w kuchni. Przyprawa ta charakteryzuje się charakterystycznym, silnym aromatem i wyrazistym, dość szczypiącym smaku. Zioło te zawiera w sobie olejek eteryczny składający się m.in. z limonenu, karwonu, kwasów organicznych i flawonoidów.
Warto wiedzieć, że spożywając owoc kminku, nasz organizm wydziela większą niż normalnie, ilość soków trawiennych. Kminek działa tez przeciwskurczowo oraz wiatropędnie. Osoby zajmujące się sprzedażą ziół polecają, by dodawać go głównie do ciężkostrawnych i tłustych dań.
Kminek pomaga także przy wzdęciach. Zaleca się wówczas picie naparu przygotowanego z niecałej łyżeczki kminku (niektórzy proponują, by dodać do tego torebkę rumianku).
Taką miksturę podgrzewamy przez około pół godziny na wolnym ogniu i następnie pijemy (najlepiej po posiłku).
Zioła pomagają nie tylko przy wzdęciach
Wzdęcia są niewątpliwie zaburzeniami przewodu pokarmowego. Jeśli nasilenie i objawy nie są na tyle silne, że nasz organizm wymaga pomocy specjalisty i odpowiedniego leczenia, możemy wówczas sięgnąć po domową apteczkę.
Ziołami możemy leczyć naprawdę wiele dolegliwości np.:
-
Nudności
-
Biegunki
-
Wzdęcia (gazy jelitowe)
-
Zaparcia
-
Zgagę
-
Bóle żołądka
-
Skurcze jelit
Herbata koperkowa z kminkiem
Melisa lekarska (Melissa officinalis L.)
Melisa jest bardzo znanym ziołem. Szczególnie polecana jest osobom prowadzącym stresujący tryb życia i nerwowym. Roślina ta jest gatunkiem byliny z jasnotowatych. Charakteryzuje się miłym cytrynowym zapachem (posiada go dzięki m.in. olejkom lotnym). W melisie znajdują się także śluzy, gorycze, mikroelementy oraz garbniki. Zioło to jak wspomniałam wcześniej działa uspokajająco. Dlatego też, powinny stosować ją np. osoby zmagające się z zaburzeniami żołądka, które powstały na tle nerwicowym.
Melisa działa także przeciw wirusowo i antybakteryjnie, przez co może być stosowana w okresach, kiedy łatwo się przeziębić.
Przygotowanie melisy
Jak pić melisę? Najlepiej przyrządzić sobie napar zrobiony z dwóch łyżeczek melisy i jednej łyżeczki mięty. Po zaparzeniu trzeba zostawić go (koniecznie pod przykryciem!) na około dwudziestu minut. Następnie należy go przecedzić i wówczas pić. Taka herbatka działa rozkurczowo przez co pomaga w bólach brzucha i wzdęciach.
Kminek
Kminek posiada szerokie właściwości rozkurczowe. Właśnie dzięki temu świetnie łagodzi on wzdęcia oraz bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie kobiet w trakcie skurczów menstruacyjnych.
W jaki sposób można wykorzystać kminek? Bardzo łatwy w przygotowaniu, a zarazem skuteczny jest napar. Aby go przygotować należy zalać 250-cioma mililitrami wrzątku łyżeczkę kminku, a następnie odstawić całość na 15 minut pod przykryciem. Napar dobrze jest przecedzić, aby łatwiej się go piło. Napój najlepiej jest zażywać nie częściej niż 3 razy dziennie.
Kminek można także jeść. Nie należy jednak przyjmować go na sucho – najlepiej jest popić dawkę czystą wodą. Dla polepszenia smaku można połączyć kminek z majerankiem. Tego rodzaju zioła na wzdęcia powinno się używać do trzech razy dziennie.
Miodek koperkowy
Aby stworzyć miodek koperkowy należy przygotować zmielone na proszek owoce kopru włoskiego oraz miód. Całość można przygotować w słoiku. Na każdą łyżeczkę zmielonego kopru należy dodać dwie łyżki stołowe miodu oraz pół łyżeczki gliceryny lub pięć mililitrów wódki. Wszystko należy wymieszać oraz umieścić w lodówce.
Miodek koperkowy dobrze jest stosować po obfitych oraz tłustych posiłkach, a także podczas zaburzeń pracy układu trawiennego oraz oddechowego. Poza tym można używać go w ramach słodzika do herbaty.
Tego rodzaju mikstura świetnie sprawdza się także w leczeniu dzieci. Bez żadnych przeciwwskazań można podawać ją naszym pociechom, którym zdarzyło się złapać biegunkę, zaparcia, wzdęcia lub jakiekolwiek inne problemy pokarmowe.
Szałwia
Wymieniając zioła na wzdęcia nie można zapomnieć o szałwii. Dlaczego jest ona tak skuteczna w problemach trawiennych? Przede wszystkim szałwia przeciwdziała nieproszonej fermentacji w jelitach. Poza tym ma ona dość szerokie działanie rozkurzające.
Napar z szałwii przygotowuje się z jednej łyżki suszonych liści tego zioła. Całość należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem do piętnastu minut. Szałwię można pić do trzech razy dziennie, po jednej szklance.
Arcydzięgiel lekarski
Roślina nazywana arcydzięglem lekarskim nie należy do pospolitych. Niemniej jednak okazuje się, że jest ona równie skuteczna jak i inne zioła na wzdęcia. Cała filozofia używania arcydzięgla w medycynie naturalnej opiera się o właściwości jego korzenia, który oferuje nam absolutne bogactwo pożytecznych związków. Łyżkę stołową korzenia arcydzięgla lekarskiego należy zalać wrzątkiem o objętości około półtorej szklanki. Całość można parzyć 20 minut, a następnie przecedzić przez sitko.
Jeśli chcesz pobudzić soki trawienne, napar z arcydzięgla pij trzy razy dziennie przed posiłkami, za każdym razem po około pół szklanki. Z kolei w celu usunięcia nagromadzonych gazów przyjmuj także pół szklanki trzy razy dziennie, lecz tym razem po jedzeniu.
Mieszanka ziół na wzdęcia i bóle brzucha
Świetną mieszanką sprawdzającą się w problemach trawiennych składa się z następujących ziół (w równych porcjach): kłącze, liście lub kwiaty tataraku, ziele mniszka lekarskiego, ziele glistnika, liście mięty, ziele dziurawca. Całość należy dobrze wymieszać. Napój przygotowujemy z dwóch łyżek mieszanki. Całość należy zalać dwiema szklankami wrzątku, po czym odczekać 20 minut. Aby łatwiej się piło, powstały napar można odcedzić przez sitko.
Kiedy można stosować powyższe zioła na wzdęcia? W zasadzie nigdy nie powinny one zaszkodzić, niemniej jednak zaleca się je przede wszystkim przy problemach takich jak stany zapalne, zakażenia wątroby, zastoje żółci, zaparcia, bóle brzucha, skurcze jelit i żołądka. Podana wyżej dawka dwóch szklanek jest sugerowaną ilością mieszanki na cały dzień.
Przyprawy ułatwiające trawienie
Dzięki odpowiedniemu stosowaniu przypraw, jesteśmy w stanie pobudzić nasz organizm do lepszego trawienia. Na przykład do dań kwaśnych (na przykład z kapusty) możemy dodawać kminek, liście laurowe, majeranek lub cząber. Z kolei potrawy oparte na roślinach strączkowych świetnie skomponują się z miętą, szałwią, czy tymiankiem.
Przeciwwskazania do stosowania ziół
Nie powinno się stosować ziół dłużej niż przez 4 tygodnie – chyba, że zaufany specjalista zalecił inaczej. Może to doprowadzić do pewnych niechcianych skutków ubocznych, takich jak biegunki, zawroty głowy, uderzenia gorąca, wymioty, nadaktywność serca oraz wiele innych. Mimo, że zioła na wzdęcia z reguły są bardzo skuteczne, zaleca się podejmowanie tego rodzaju kuracji naturalnych tylko i wyłącznie pod okiem wyszkolonych specjalistów.