Zioła na wątrobę – oczyszczanie wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych ludzkich organów. Wytwarza konieczną do trawienia żółć, a także odtruwa i oczyszcza nasz organizm z toksyn. Bóle wątroby nie pojawiają się często, z powodu słabego unerwienia tego narządu. Daje ona natomiast o sobie znać szczególnie w okresach świąt, wakacji i innych przypadkach, gdy wypijemy za dużo alkoholu lub zjemy zbyt dużo tłustych potraw. W takich sytuacjach pomocne będą różnego rodzaju zioła.

Ostropest plamisty na wątrobę

Ostropest plamisty jest lepiej znany pod nazwą ostu. Jest to roślina powszechnie występująca na terenach Europy, Afryki i środkowej części Azji. Ostropest stanowi obecnie składnik prawie każdego leku mającego za zadanie ochronę wątroby i jej regenerację.

Za prozdrowotne właściwości odpowiada związek o nazwie sylimaryna. Należy ona do grupy flawonoidów. Flawonoidy mają właściwości oczyszczające, odtruwające i stanowią ochronę dla wątroby. Odpowiadają za stabilizację i uszczelnianie hepatocytów – błon komórek wątrobowych. Zapobiegają też powstawaniu kamieni żółciowych. Stosuje się je do leczenia wielu chorób, między innymi marskości wątroby, zwyrodnienia tłuszczowego, zatrucia grzybami, choroby alkoholowej, wirusowego zapalenia typu A, B i C, zatruć, wysokiego cholesterolu, łuszczycy, wzdęć czy odbijania. Sylimaryna wspomaga też regenerację komórek wątroby.

Oprócz tego, ostropest plamisty chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami, działa też jako przeciwutleniacz – chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami przez wolne rodniki.  Odpowiada też za blokadę syntezy leukotrienów – substancji odpowiadających za rozwój procesów zapalnych.

Ostropest można spożywać w formie nasion czy oleju. Po zmieleniu można go dodać do praktycznie każdej potrawy, ponieważ nie posiada żadnego charakterystycznego smaku. Można go dodać do jogurtu, sałatek, zup czy też musli. Zmielone nasiona możemy także zaparzyć wrzątkiem i wypić napar. Ostropest plamisty możemy także zakupić w formie suplementu diety w kapsułkach. Inną formą w jakiej występuje w sklepach jest zmielony proszek – w jego przypadku nie musimy już używać młynka do mielenia, aczkolwiek właściwości zmielonego już ostu będą słabsze.

Karczoch na wątrobę

Karczoch to roślina wywodząca się z terenów południowej Europy i północnej Afryki. Znana już była w czasach starożytnych. Z karczocha na wątrobę zbawienny wpływ mają liście łodygowe i odziomkowe.

Składnikami aktywnymi, które wpływają na pracę wątroby są inulina i cynaryna. Inulina wspiera populację wielu kultur pożytecznych bakterii. Skutecznie walczy z cukrzycą i chorobą wieńcową. Cynaryna natomiast wzmaga wydzielanie żółci i przyspiesza proces opróżniania pęcherzyka żółciowego. Ma też istotny wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.

Główne zadanie cynaryny to osłona wątroby i produkcja żółci. Wiele badań potwierdziło jej ochronne działanie. Substancje aktywne w karczochu przetwarzają cholesterol w kwasy żółciowe. Dzięki temu spada jego poziom, a w szczególności poziom złego cholesterolu (LDL). W badaniach przepływ żółci wzrastał o ok 130%. Cynaryna ma tez właściwości moczopędne – sprawdź inne zioła mające działanie moczopędne.

Wyciąg z karczocha stosuje się w leczeniu ogólnej niewydolności wątroby, stanów zapalnych wątroby, stanów zapalnych pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej, miażdżycy czy żółtaczki.

Zioła z karczocha można spożywać w formie herbatek z suszonych liści, a także gotowych preparatów z apteki – w formie kapsułek lub płynu.

Herbatka na wątrobę
Kliknij i sprawdź ceny!

Dziurawiec na wątrobę

Dziurawiec to roślina dochodząca do 1 metra wysokości, rośnie w trawiastych obszarach a jej kwiaty mają żółtą barwę. Dziurawiec charakteryzuje się tym, że pomaga w usuwaniu toksyn nagromadzonych w organizmie. Ma tez właściwości moczopędne i żółciopędne. Powoduje to, że oczyszcza drogi moczowe. Dzięki zawartym w nim flawonoidom rozkurcza on drogi żółciowe a także wspomaga zapobieganiu pojawiania się kamieni żółciowych.

Dziurawca można spożywać w formie naparu – możemy kupić go w aptece lub przygotować własny – w okolicach dziurawiec rośnie na wielu polskich polach. Dziurawiec występuje też w formie wygodnych kapsułek.

Inne zioła na wątrobę

  • Mniszek lekarskiinaczej mlecz, wspomaga usuwanie toksyn z wątroby, pomaga tez w transporcie żółci, dzięki czemu wątroba szybciej się regeneruje. Ma działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi. Korzeń mniszka zawiera witaminy A i C, a także wapń, magnez, żelazo i kwas foliowy. Do zaparzania używamy kwiatów i korzeni z rośliny .
  • Jarzębina czerwona – jest pomocna przede wszystkim w leczeniu dolegliwości pęcherzyka żółciowego. Jarzębinę poleca się też jako wspomaganie leczenia chorób wątroby wywołanych przez wirusy. Owoce jarzębiny po zebraniu należy zamrozić aby zniwelować gorzkawy smak.
  • Lukrecja – ma właściwości antywirusowe i przeciwutleniające. Związki zawarte w lukrecji chronią wątrobę przed zbieraniem się w niej metali ciężkich. Zapobiegają też chorobom wątroby polegających na jej stłuszczaniu.
  • Brzoza biała – jej właściwości żółciopędne znajdują się w liściach, pąkach oraz soku z brzozy. Szczególnie pomocna jest w wypadku powiększenia wątroby a także w przewlekłych stanach zapalnych. Napar spożywamy 3 razy dziennie – zaparzamy 2 łyżki liści lub pąków.
  • Borówka brusznica – można ją stosować ze względu na właściwości moczopędne i antybakteryjne, jest polecana osobom z przewlekłymi chorobami wątroby.
  • Babka szerokolistna – napar można sporządzić ze świeżych lub suszonych liści. Jedną łyżeczkę wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzącą wodą. Babka wpływa korzystnie na wątrobę dzięki swoim przeciwzapalnym i przeciwbólowym właściwościom.
  • Zioła rozkurczające – działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Należą do nich między innymi chmiel, koper włoski, pokrzywa zwyczajna, koper, rumianek, szałwia i perz.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.