Zapalenie pęcherza moczowego
Budowa anatomiczna kobiety sprzyja temu, by pojawiło się zapalenie pęcherza. Jest to dość bolesna dolegliwość, dlatego warto stosować różnego rodzaju metody, które zapobiegną zakażeniu dróg moczowych. Skąd bierze się zapalenie pęcherza i w jaki sposób choroba ta się rozwija? Jakie są jej objawy?
Objawy zapalenia pęcherza moczowego:
Jeśli chodzi o zapalenie pęcherza jest to powszechna i typowa dolegliwość wśród kobiet. Na początku pojawia się uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Z czasem biegasz do toalety coraz częściej, bez względu na ilość wypitych płynów. Mimo tego, że czujesz potrzebę skorzystania z toalety, wyciskasz z siebie zaledwie kilka kropli. Czujesz przy tym bardzo silne pieczenie oraz ból w okolicach cewki moczowej.
Pozornie wydaje się to niegroźna dolegliwość. Ale zlekceważona może przyczynić się do zapalenia nerek, co z czasem może doprowadzić do ich niewydolności.
Tabletki na zapalenie pęcherza
Tavurin
Przyczyny zapalenia pęcherza
Jak wspomniano powyżej głównie kobiety mają problemy z zakażeniem układu moczowego znacznie częściej od mężczyzn. Powodem jest najzwyczajniej w świecie budowa ciała kobiety, u której cewka moczowa ma 4-5 cm (kiedy u mężczyzn 15-20cm). Cewka moczowa kobiety dodatkowo sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, na których jest wiele drobnoustrojów. Jeśli trafią one do cewki mogą być powodem zakażenia.
Do zakażenia układu moczowego przyczyniają się np. gronkowiec, dwoinka, chlamydie czy rzeżączka. Najczęściej sprawcą problemów jest jednak pałeczka okrężnicy – Escherichia coli. Bakteria ta bytuje w układzie pokarmowym i znajduje się w kale, a co za tym idzie w okolicach odbytu. Jeśli dostanie się do cewki moczowej dochodzi do namnażania. Następnie bakterie trafiają do pęcherze i przylegają do jego ścian. To z kolei powoduje zapalenie. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio szybko może dojść do infekcji nerek.
Okazuje się, że latem znacznie łatwiej nabawić się infekcji. Powodem jest m.in. przechłodzenie pęcherza, szczególnie jeśli siedzimy na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym. Często ubieramy się zbyt lekko i nieadekwatnie do pogody licząc, że później będzie ciepło. Zapalenia pęcherza można również nabawić się poprzez częste, zwłaszcza przypadkowe kontakty seksualne. Zagrożeniem jest również rezygnacja z użycia prezerwatywy.
Problemy z pęcherzem mogą pojawić się także z powodu nieodpowiedniej higieny okolic intymnych, korzystania z toalet publicznych i używania perfumowanych wkładek czy podpasek.
Leczenie domowymi sposobami
Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z infekcją. Jeśli tylko zauważymy pojawiający się problem powinniśmy od razu reagować. Należy wypijać 3 litry płynów dziennie – najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Przyspieszy to wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Warto dodawać do wody cytrynę, bądź pic sok z żurawiny, owocu granatu, jeżyny czy czarnej porzeczki – czyli wszystko co ma witaminę C, która hamuje namnażanie się bakterii. Na jakiś czas dobrze jest zrezygnować z alkoholu, kawy i herbaty (podrażniają pęcherz).
Pomocne mogą okazać się też zioła (dostępne są gotowe mieszkanki – Nefrobonisan i Urosan fix). Zaleca się także napary z bratka, pokrzywy oraz mniszka. W aptekach można nabyć także wiele preparatów ziołowych jak Urosal czy Urosept.
Kolejna uwaga – musisz się wygrzać. Ciepła bielizna i gruba kołdra mogą się okazać naprawdę pomocne. Ciepło sprzyja poprawieniu ukrwienia błon śluzowych, a co za tym idzie szybciej powrócimy do zdrowia.
Warto także robić nasiadówki. Do miski z gorącą wodą należy wlać napar z liści szałwii, rumianki, ziela nawłoci czy krwawnika (należy łyżkę ziół zalać litrem wrzątku i pozostawić kwadrans pod przykryciem). W aptece są także gotowe mieszanki do nasiadówek – np. Vagosan.
Lekarze zalecają, by podczas leczenia zapalenia pęcherza ograniczyć współżycie. Seks może być wówczas bolesny i utrudniać powrót do zdrowia.
Jeśli miną 2 dni, a mimo domowych metod nie zauważysz żadnej poprawy, a do tego pojawią się np. wymioty, nudności, gorączka, ból nerek, krew w moczu – należy się niezwłocznie zgłosić do ginekologa. Wówczas lekarz podejmie odpowiednie leczenie i zapobiegnie ciężkiemu zakażeniu nerek.