Zapalenie krtani
Zapalenie krtani jak wiele poważnych chorób z początku często się ignorowane. Chrypka, swędzenie w gardle, lekkie pobolewanie to tylko początkowe objawy, które przeważnie leczymy tabletkami do ssania. Jeżeli jednak nasz stan, gardło się pogarsza, coraz trudniej nam mówić – powinniśmy udać się do lekarza. Ważne jest aby od razu udać się do lekarza, kiedy objawy zaczynają nas niepokoić, ponieważ zapalenie krtani może prowadzić do poważnych konsekwencji, czyli między innymi: tymczasowej utraty głosu, polipów, guzków czy nawet raka krtani.
Zapalenia krtani są najczęściej występują u osób z tzw. „grupy ryzyka”, czyli osób wykorzystujących głos, podrażniających regularnie krtań oraz pracujących głosem. Są to przede wszystkim: alergicy, osoby cierpiące na chorobę refluksową, palacze, osoby nadmiernie spożywające alkohol, pracujące w pomieszaniach z dużą suchością powietrza, zawodowo nadużywające głos, osoby z zaburzeniami hormonalnymi, przechodzące przewlekłe lub nawracające zapalenia w okolicach dróg oddechowych.
Zapalenie krtani jest szczególnie niebezpieczne u dzieci. Aparat oddechowy u małego dziecka jest nieco inaczej zbudowany, przede wszystkim mniejszy i węższy. W skutek czego kaszelek oraz obrzęk krtani może kończyć się problemami z oddychaniem i mieć nawet konsekwencje śmiertelne. Dlatego ważne są odpowiednio częste wizyty u pediatry i mówienie o zauważonych objawach lub obawach lekarzowi.
Zapalenie krtani – przyczyny
Zapalenie krtani bywa bardzo często powikłaniem po niedoleczonym przeziębieniu. Najczęściej są objawami powikłań po zapaleniu gardła, tchawicy oraz oskrzeli. Szczególnie narażone są na nie osoby pracujące głosem: nauczyciele, aktorzy, piosenkarze. Kolejną w przyczyn jest nagłe oziębienie gardła, podrażnienie błony śluzowej dymem papierosowym oraz infekcja jamy gardłowo-nosowej oraz przebywanie w zbyt suchych, niewietrzonych pomieszczeniach. Przewlekłe zapalenie krtani to najczęściej następstwa zignorowania lub niedoleczenia stany ostrego.
Zapalenie krtani powoduje obrzęk a nawet złuszczanie błony śluzowej. Ponadto obrzęk powoduje zwiększoną produkcje śluzu co dodatkowo podrażnia chore miejsce przez co często chorobie towarzyszy męczący kaszel.
Zapalenie krtani – objawy
Początkowe objawy zapalenia krtani wyglądają dość niepozornie i głównie jest to chrypka, katar, lekko podwyższona temperatura, drapanie i suchość w gardle. Jeśli jednak objawy coraz bardziej zaczynają się nasilać, pojawia się ból a mówienie czy nawet oddychanie i przełykanie sprawia nam coraz większy problem, powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty. Im wcześniej wykryta choroba, tym mniejsze prawdopodobieństwo powikłań oraz szybsza szansa na całkowite wyleczenie. Objawy stopniowo coraz bardziej się zaostrzają, pojawiają się napady silnego kaszlu, duszność. Bardzo charakterystycznym objawem jest uporczywa chrypka stale zmieniająca nasz głos, mogą pojawiać się również kłopoty z mówieniem a nawet bezgłos. Mówienie bardzo szybko nas męczy, pojawia się ciągłe uczucie drapania i suchości w gardle.
Objawy przewlekłego zapalenia krtani najczęściej nie są tak wyraźne i wiele osób je bagatelizuje. Raczej nie występuje ból, jeśli już to na tyle delikatny, że nie zwracamy na niego uwagi. Natomiast charakterystyczne jest uczucie czegoś obcego w gardle, pojawia się również chrypka, suchy kaszel z możliwym odksztuszaniem gęstej lepkiej wydzieliny. Mogą pojawiać się niewielkie zmiany w barwie oraz modulowaniu się naszego głosu.
Zignorowanie zapalenia krtani może prowadzić do wielu poważnych powikłań zdrowotnych. Może dojść do pojawienia się guzków w okolicach krtani, konieczna może być konsultacja u laryngologa lub rehabilitacja tzw. foniatryczna.
Syropy
Zapalenie krtani – leczenie
Leczenie zapalenia krtani najczęściej polega na kuracji farmakologicznej oraz zapewnieniu odpowiednich warunków do wypoczynku i niwelowanie przyczyn choroby. Ważne jest przebywanie w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, powietrze powinno być odpowiednio nawilżone, w tym celu często używa się specjalnych nawilżaczy powietrza. Bardzo ważnym aspektem w leczeniu zapalenia krtani są odpowiednio częste inhalacje, których skład oraz częstotliwość zaleca lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz rozwoju choroby. Dużą część leków podczas zapalenia krtani wprowadzamy właśnie przez inhalacje – daje to możliwość dotarcia składnikom leku bezpośrednio do naszych dróg oddechowych. Poprzez inhalacje podaje się głównie leki przepisywane przy przeziębieniach, antybiotyki, środki przeciwzapalne, rozczulające, odczulające oraz leki ułatwiają i rozrzedzające odkrztuszaną wydzielinę. W przypadku dzieci młodszych leczenie często polega na wcieraniu maści z olejkami eterycznymi takimi jak: eukaliptus czy tymianek. Ta metoda jest skuteczniejsza kiedy dziecko nie jest w stanie brać głębszych oddechów jakie są konieczne przy tradycyjnej inhalacji, natomiast leki w postaci maści są stopniowo wchłaniane przez nos i jamę ustną i zmniejszają oraz łagodzą objawy zapalenia krtani.
W przypadku przewlekłego zapalenia krtani w pierwszej kolejności ważne jest spróbowanie wyeliminowania przyczyny choroby. Może być to: rzucenie palenia, oszczędzanie głosu, nauka odpowiedniego oddychania, które odciąży krtań oraz zadbanie o drożność zatok i dróg oddechowych. Dodatkowo mogą być pomocne syropy wykrztuśne, preparaty rozrzedzające wydzielinę oraz zmniejszające lepkość i zapobiegające suchości w jamie ustnej oraz krtani. Można też przepłukiwać jamę ustną w szczególności gardło mieszankami z dodatkiem rumianku, szałwii oraz z witaminą A i E. Ponadto możemy zapewnić sobie inhalacje z olejkami eterycznymi, solą morską. Bardzo dobre efekty daje wypoczynek nad morzem lub w górach.